هسیت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
هسیت
اطلاعات کلی
رده‌بندیسولفور
فرمول شیمیایی
(بخش تکراری)
Ag2 Te
ویژگی‌ها
رنگخاکستری فولادی سربی متمایل به آبی یا سیاه
رَخکامل - مطابق باسطح
شکستگینامنظم
سختی موس۱٫۵-۲
جلافلزی
رنگ خاکهخاکستریروشن درخشان
شفافیتکدر(اپاک)
وزن مخصوص۸٫۴
ویژگی‌های ظاهریبلورهای ریز دانه‌ای و توده‌ای تقریباًَ کمیاب است و بیشتر در رومانی، روسیه، مکزیک، شیلی و آمریکا
کنارزاییآکانتیت- طلا- ناگی آژیت- سیلوانیت
توضیح بیشترمحلول در اسید سولفوریک و اسید نیتریک - در شعله با رنگ سبز روشن ذوب می‌شود. Ag:۶۲٫۸۶٪ Te:۳۷٫۱۴٪ همراه با انکلوزیون‌های طلا.
دلیل‌نام‌گذاریدارای شکستگی نامنظم، با کارد بریده می‌شود. با آب شسته می‌شود. کانی مشابه آن آکانتیت است که از نظر رنگ (روشن تر) و چگالی بالاتر از آن متمایز می‌گردد. از نام شیمیدان سوئیسی (Hesse) گرفته شده‌است.
خاستگاههیدروترمال
کاربردبه‌طور کمیاب کانسار نقره و تلور

هسیت (به انگلیسی: Hessite) با فرمول شیمیایی Ag2 Te از مجموعه کانی هاست و دارای شکستگی نامنظم، با کارد بریده می‌شود. با آب شسته می‌شود. کانی مشابه آن آکانتیت است که از نظر رنگ (روشن تر) و چگالی بالاتر از آن متمایز می‌گردد. از نام شیمیدان سوئیسی (Hesse) گرفته شده‌است. محلول در اسید سولفوریک و اسید نیتریک - در شعله با رنگ سبز روشن ذوب می‌شود. Ag:۶۲٫۸۶٪ Te:۳۷٫۱۴٪ همراه با انکلوزیون‌های طلا. برای اولین بار در رومانی کشف شد و از نظر شکل بلور: ایزومتریک - پسودوکوبیک - اغلب از شکل اصلی خارج شده، رنگ: خاکستری فولادی سربی متمایل به آبی یا سیاه، شفافیت: کدر(اپاک)، شکستگی: نامنظم، جلا: فلزی، رخ: کامل - مطابق باسطح و در رده‌بندی سولفور است و منشأ تشکیل آن هیدروترمال است.

همایند کانی‌شناسی (پارانژ) آن آکانتیت- طلا- ناگی آژیت- سیلوانیت است کاربرد آن: به‌طور کمیاب کانسار نقره و تلور، از نظر ژیزمان بلورهای ریز دانه‌ای و توده‌ای تقریباًَ کمیاب است و بیشتر در رومانی، روسیه، مکزیک، شیلی و آمریکا یافت می‌شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]