هسیت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
هسیت
تصویری از هسیت
اطلاعات کلی
دلیل‌نام‌گذاری دارای شکستگی نامنظم، با کارد بریده می‌شود. با آب شسته می‌شود. کانی مشابه آن آکانتیت است که از نظر رنگ (روشن تر) و چگالی بالاتر از آن متمایز می‌گردد. از نام شیمیدان سوئیسی (Hesse) گرفته شده‌است.
نام دیگر Hessite
فرمول شیمیایی Ag2 Te
ترکیب شیمیایی محلول در اسید سولفوریک و اسید نیتریک - در شعله با رنگ سبز روشن ذوب می‌شود. Ag:۶۲٫۸۶٪ Te:۳۷٫۱۴٪ همراه با انکلوزیون‌های طلا.
رده بندی سولفور
اطلاعات کانی شناسی
شکل بلوری ایزومتریک - پسودوکوبیک - اغلب از شکل اصلی خارج شده
شکل ظاهری بلورهای ریز دانه‌ای و توده‌ای تقریباًَ کمیاب است و بیشتر در رومانی، روسیه، مکزیک، شیلی و آمریکا
رنگ خاکستری فولادی سربی متمایل به آبی یا سیاه
رنگ خاکه خاکستریروشن درخشان
سختی موس ۱٫۵-۲
وزن مخصوص ۸٫۴
رخ کامل - مطابق باسطح
جلا فلزی
شکستگی نامنظم
شفافیت کدر(اپاک)
پاراژنز آکانتیت- طلا- ناگی آژیت- سیلوانیت
اطلاعات معدنی
منشأ تشکیل هیدروترمال
محل پیدایش رومانی
کاربرد به‌طور کمیاب کانسار نقره و تلور

هسیت (به انگلیسی: Hessite) با فرمول شیمیایی Ag2 Te از مجموعه کانی هاست و دارای شکستگی نامنظم، با کارد بریده می‌شود. با آب شسته می‌شود. کانی مشابه آن آکانتیت است که از نظر رنگ (روشن تر) و چگالی بالاتر از آن متمایز می‌گردد. از نام شیمیدان سوئیسی (Hesse) گرفته شده‌است. محلول در اسید سولفوریک و اسید نیتریک - در شعله با رنگ سبز روشن ذوب می‌شود. Ag:۶۲٫۸۶٪ Te:۳۷٫۱۴٪ همراه با انکلوزیون‌های طلا. برای اولین بار در رومانی کشف شد و از نظر شکل بلور: ایزومتریک - پسودوکوبیک - اغلب از شکل اصلی خارج شده، رنگ: خاکستری فولادی سربی متمایل به آبی یا سیاه، شفافیت: کدر(اپاک)، شکستگی: نامنظم، جلا: فلزی، رخ: کامل - مطابق باسطح و در رده‌بندی سولفور است و منشأ تشکیل آن هیدروترمال است.

همایند کانی‌شناسی (پارانژ) آن آکانتیت- طلا- ناگی آژیت- سیلوانیت است کاربرد آن: به‌طور کمیاب کانسار نقره و تلور، از نظر ژیزمان بلورهای ریز دانه‌ای و توده‌ای تقریباًَ کمیاب است و بیشتر در رومانی، روسیه، مکزیک، شیلی و آمریکا یافت می‌شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]