اونکیت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
اونکیت
Skeletal formula of tetracosane
شناساگرها
شماره ثبت سی‌ای‌اس 646-31-1 ✔Y
پاب‌کم 12592
کم‌اسپایدر 12072 ✔Y
شمارهٔ ئی‌سی 211-474-5
ChEBI CHEBI:32936 ✔Y
1758462
جی‌مول-تصاویر سه بعدی Image 1
خصوصیات
فرمول مولکولی C24H50
جرم مولی ۳۳۸٫۶۵ g mol−1
شکل ظاهری Colourless transparent waxy crystals
دمای ذوب ۴۸ تا ۵۴ درجه سلسیوس؛ ۱۱۸ تا ۱۲۹ درجه فارنهایت؛ ۳۲۱ تا ۳۲۷ کلوین
دمای جوش
‎391 °C, 664.5 K, 736 °F
ساختار
ساختار بلوری Orthorhombic
گشتاور دوقطبی 0 D
ترموشیمی
730.9 J K−1 mol−1
651.0 J K−1 mol−1
خطرات
نقطه اشتعال >113 °C
ترکیبات مرتبط
مرتبط با alkanes
به استثنای جایی که اشاره شده‌است در غیر این صورت، داده‌ها برای مواد به وضعیت استانداردشان داده شده‌اند (در 25 °C (۷۷ °F)، ۱۰۰ kPa)
 ✔Y (بررسی) (چیست: ✔Y/N؟)
Infobox references

اونکیت
اطلاعات کلی
دلیل‌نام‌گذاری پلاستیک و شکل پذیر- قابل انعطاف-با آب سرد تمیز می‌شود-ازنورخورشید و حرارت باید محفوظ بماند-کانیهای مشابه آن کهربا، کلسیت و ایدریالیت است که از نظر چگالی، سختی، رخ و ذوب از آن متمایز هستند. از نام منطقه و بخش Evenki در روسیه گرفته شده‌است.
نام دیگر Evenkite
فرمول شیمیایی C24H5O
ترکیب شیمیایی محلول در آب گرم و اسیدها - کمی ذوب می‌شود - درحرارت بالای ۴۵ درجه سانتی گراد تبخیر می‌شود - با آب سرد تمیز می‌شود. C:۸۵٫۹٪ H:۱۴٫۹۱٪
رده بندی مواد آلی
اطلاعات کانی شناسی
شکل بلوری پهن و کوتاه
شکل ظاهری بلوری - تجمع دانه‌ای - توده‌ای - آغشتگی کمیاب است و بیشتر در اولین بار در روسیه کشف شده (دریک معدن جیوه) سپس در چک اسلواکی نیز در معدن جیوه پیدا شده است
رنگ بیرنگ - سفید - زرد- زرد مایل به سبز - زردشرابی
رنگ خاکه سفید
وزن مخصوص ۰٫۸۷
رخ ورقه ای
جلا چرب - شیشه ای
شفافیت نیمه شفاف
پاراژنز کهربا-کلسیت - ایدریالیت- کلسیت- مارکاسیت- کالسدوئن- ایدریالیت
اطلاعات معدنی
منشأ تشکیل هیدروترمال - آتشفشانی
محل پیدایش چک اسلواکی

اونکیت (به انگلیسی: Evenkite) با فرمول شیمیایی C24H5O از مجموعه کانی هاست و پلاستیک و شکل پذیر- قابل انعطاف-با آب سرد تمیز می‌شود-ازنورخورشید و حرارت باید محفوظ بماند-کانیهای مشابه آن کهربا، کلسیت و ایدریالیت است که از نظر چگالی، سختی، رخ و ذوب از آن متمایز هستند. از نام منطقه و بخش Evenki در روسیه گرفته شده‌است. محلول در آب گرم و اسیدها - کمی ذوب می‌شود - درحرارت بالای ۴۵ درجه سانتی گراد تبخیر می‌شود - با آب سرد تمیز می‌شود. C:۸۵٫۹٪ H:۱۴٫۹۱٪ برای اولین بار در چک اسلواکی کشف شد و از نظر شکل بلور: پهن و کوتاه، رنگ: بیرنگ - سفید - زرد- زرد مایل به سبز - زردشرابی، شفافیت: نیمه شفاف، جلا: چرب - شیشه ای، رخ: ورقه ای، سیستم تبلور: مونوکلینیک و در رده‌بندی مواد آلی است و منشأ تشکیل آن هیدروترمال - آتشفشانی است.

همایند کانی‌شناسی (پارانژ) آن کهربا-کلسیت - ایدریالیت- کلسیت- مارکاسیت- کالسدوئن- ایدریالیت است ، از نظر ژیزمان بلوری - تجمع دانه‌ای - توده‌ای - آغشتگی کمیاب است و بیشتر در اولین بار در روسیه کشف شده (دریک معدن جیوه) سپس در چک اسلواکی نیز در معدن جیوه پیدا شده‌است یافت می‌شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. "tetracosane - Compound Summary". PubChem Compound. USA: National Center for Biotechnology Information. 16 September 2004. Identification and Related Records. Retrieved 2 January 2012.