فرانکئیت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فرانکئیت
تصویری از فرانکئیت
اطلاعات کلی
دلیل‌نام‌گذاری کمی محلول در اسید کلریدریک گرم و اسیدنیتریک - باآب تمیز می‌شود. از نام دومهندس معدن C.E.Francke گرفته شده‌است.
نام دیگر Franckeite
فرمول شیمیایی Pb5Sn3Sb2S14
ترکیب شیمیایی کمی محلول در اسید کلریدریک گرم و اسیدنیتریک - باآب تمیز می‌شود. Pb:۴۹٫۷۸٪ Sn:۱۷٫۱۰٪ Sb:۱۱٫۶۵٪ S:۲۱٫۴۷٪ با انکلوزیون‌های Ag,Ge,In
رده بندی سولفور
اطلاعات کانی شناسی
شکل بلوری پهن - کوتاه - نازک
شکل ظاهری بلوری - توده‌ای با رشته‌های شعاعی - گلوله‌ای کوچک - فلسی کمیاب است و بیشتر در بولیوی، آمریکا و روسیه
رنگ خاکستری - سیاه گاهی قوس و قزحی
رنگ خاکه خاکستری-سیاه
سختی موس ۲
رخ کامل - مطابق با سطح
جلا فلزی
شفافیت کدر(اپاک)
پاراژنز ته آلیت- بولانژریت- سیلندریت- ورتزیت
اطلاعات معدنی
منشأ تشکیل هیدروترمال
محل پیدایش بولیوی

فرانکئیت (به انگلیسی: Franckeite) با فرمول شیمیایی Pb5Sn3Sb2S14 از مجموعه کانی هاست و کمی محلول در اسید کلریدریک گرم و اسیدنیتریک - باآب تمیز می‌شود. از نام دومهندس معدن C.E.Francke گرفته شده‌است. کمی محلول در اسید کلریدریک گرم و اسیدنیتریک - باآب تمیز می‌شود. Pb:۴۹٫۷۸٪ Sn:۱۷٫۱۰٪ Sb:۱۱٫۶۵٪ S:۲۱٫۴۷٪ با انکلوزیون‌های Ag,Ge,In برای اولین بار در بولیوی کشف شد و از نظر شکل بلور: پهن - کوتاه - نازک، رنگ: خاکستری - سیاه گاهی قوس و قزحی، شفافیت: کدر(اپاک)، جلا: فلزی، رخ: کامل - مطابق با سطح، سیستم تبلور: مونوکلینیک و در رده‌بندی سولفور است و منشأ تشکیل آن هیدروترمال است.

همایند کانی‌شناسی (پارانژ) آن ته آلیت- بولانژریت- سیلندریت- ورتزیت است ، از نظر ژیزمان بلوری - توده‌ای با رشته‌های شعاعی - گلوله‌ای کوچک - فلسی کمیاب است و بیشتر در بولیوی، آمریکا و روسیه یافت می‌شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]