اریتریت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
اریتریت
تصویری از اریتریت
اطلاعات کلی
دلیل‌نام‌گذاری با چاقو بریده می‌شود-قابل انعطاف-دارای لومینسانس نارنجی از کلمه یونانی eruthros به معنای قرمزگرفته شده‌است.
نام دیگر Erythrite
فرمول شیمیایی Co3[AsO4]. 8H2O
ترکیب شیمیایی محلول در HNO۳ رنگ شعله را سبز روشن می‌کند روی شعله ذوب می‌شود ویک پرل خاکستری بابوی سیرتولید می‌کند و آب خود را از دست می‌دهد. CaO:۳۷٫۵۴٪ As2O۵:۳۸٫۳۹٪ H2O:۲۴٫۰۷٪
رده بندی آرسنیات
اطلاعات کانی شناسی
شکل بلوری منشوری - آسیکولار (شیاردار)
شکل ظاهری بلوری - آگرگاتهای شعاعی، خاکی و پودری تقریباْ کمیاب است و بیشتر در آلمان، فرانسه، چک اسلواکی، اطریش، انگلستان، کانادا، مکزیک، مراکش
رنگ قرمزارغوانی - قرمز روشن تا بنفش
رنگ خاکه قرمز روشن
سختی موس ۲
وزن مخصوص ۳٫۰۷
رخ کامل - مطابق با
جلا الماسی - صدفی
شفافیت نیمه شفاف
پاراژنز - فارماکولیت- آنّابرژیت- کلوآنتیت و غیره
اطلاعات معدنی
منشأ تشکیل ثانوی
محل پیدایش آلمان شرقی

اریتریت (به انگلیسی: Erythrite) با فرمول شیمیایی Co3[AsO4]. 8H2O از مجموعه کانی هاست و با چاقو بریده می‌شود-قابل انعطاف-دارای لومینسانس نارنجی از کلمه یونانی eruthros به معنای قرمزگرفته شده‌است. محلول در HNO۳ رنگ شعله را سبز روشن می‌کند روی شعله ذوب می‌شود ویک پرل خاکستری بابوی سیرتولید می‌کند و آب خود را از دست می‌دهد. CaO:۳۷٫۵۴٪ As2O۵:۳۸٫۳۹٪ H2O:۲۴٫۰۷٪ برای اولین بار در آلمان شرقی کشف شد و از نظر شکل بلور: منشوری - آسیکولار (شیاردار)، رنگ: قرمزارغوانی - قرمز روشن تا بنفش، شفافیت: نیمه شفاف، جلا: الماسی - صدفی، رخ: کامل - مطابق با، سیستم تبلور: مونوکلینیک و در رده‌بندی آرسنیات است و منشأ تشکیل آن ثانوی است.

همایند کانی‌شناسی (پارانژ) آن - فارماکولیت- آنّابرژیت- کلوآنتیت و غیره است ، از نظر ژیزمان بلوری - آگرگاتهای شعاعی، خاکی و پودری تقریباْ کمیاب است و بیشتر در آلمان، فرانسه، چک اسلواکی، اطریش، انگلستان، کانادا، مکزیک، مراکش یافت می‌شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منبع[ویرایش]