کرندوم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از کرندون)
کرندوم
اطلاعات کلی
رده‌بندیاکسید
فرمول شیمیایی
(بخش تکراری)
Al2O3
ویژگی‌ها
رنگبی‌رنگ - آبی (نوع سافیر) - قرمز (نوع روبیس) - صورتی، قهوه‌ای -
رَخعالی - مطابق با سطح
شکستگیصدفی
سختی موس۹
جلاشیشه‌ای - چرب - مات
شفافیتشفاف - نیمه شفاف
وزن مخصوص۳٫۹–۴٫۱
ویژگی‌های ظاهریبلوری -آگرگات دانه ای- قلوه سنگی تقریباً کمیاب است و بیشتر در آلمان، چک اسلواکی، سوئیس، روسیه، کانادا، آمریکا، استرالیا، افغانستان، تایلند، ژاپن و آفریقای جنوبی
کنارزایی- مگنتیت- دیاسپور- اسپینل- توپاز و غیرهپگماتیتی - آبرفتهامنشوری - ماکلهشود. لانکا
توضیح بیشتردر اسیدها نامحلول است - ذوب نمی‌شود. Al:52.91% O:۴۷٫۹٪ با انکلوزیون‌های Ti - Fe - Cr -V - Ni - Mn خاکستری - بنفش - آبی سبز - یا رنگ شدگی منطقه‌ای رنگ اثر خط:سفید
دلیل‌نام‌گذاریدر نوع سافیر، انکلوزیون‌های روتیل ستاره‌ای شکل مشاهده می‌شود. دارای لومینسانس گاهی زرد است. کانیهای شبیه آن آپاتیت، زیرکن، اسپینل و توپاز می‌باشد. احتمالاً ازهندی قدیمی Kauruntaka گرفته شده‌است.
خاستگاهدگرگونی مجاورتی و ناحیه‌ای -
کاربردابزار برش و صیقلی و حفاری و سنگ ظریف در تزئینات از آن استفاده می

کرندوم (به انگلیسی: Corundum)، یاقوت، یاکَند، شکل بلورین اکسید آلومینیوم (Al2O۳) بوده که معمولاً دارای ناخالصی‌هایی از آهن، تیتانیوم، وانادیوم و کروم می‌باشد. سختی آن ۹ در مقیاس موس می‌باشد.

از مجموعه کانی‌ها بوده و انواع شفاف و رنگین آن جزء سنگ‌های قیمتی می‌باشد. رنگ قرمز آن یاقوت سرخ و رنگ کبود آن یاقوت کبود نامیده می‌شود. همچنین رنگ‌های زرد، سبز، صورتی، آبی و نارنجی و حتی بی‌رنگ و شفاف نیز دارد.

در نوعی از کرندوم به دلیل وجود ناخالصی دی‌اکسید تیتانیوم (TiO2) یا روتیل، در حالت تراش خورده و صیقلی و زیر نور، ستاره‌ای شش پر مشاهده شده که به آن ستاره پران گویند.

نام کرندوم احتمالاً از هندی قدیمی Kauruntaka گرفته شده‌است. منشأ تشکیل آن دگرگونی مجاورتی و ناحیه‌ای است. امروزه در آزمایشگاه و صنعت به صورت مصنوعی ساخته شده و کاربردهای فراوانی دارد. این ماده در برابر محدوده نور از فرابنفش تا فروسرخ شفاف است.

کاربرد: به دلیل سختی زیاد در ابزار برش و صیقل، کاغذ سمباده، حفاری و تراش سنگ‌های ظریف کاربرد دارد. در مواردی که ابزار مقاوم به خش نیاز باشد، مانند قطعات اپتیکی، عدسی، منشور، شیشه‌های ضد خش (شیشه ساعت) در ماهواره‌ها، فضاپیما و قطعات لیزر از این ماده استفاده می‌شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]