منابع آب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
حدود سه‌چهارم سطح زمین با آب پوشیده شده است

منابع آب یا منابع آب شیرین، اصطلاحاً منشأ آبی هستند که مفید یا ظرفیت مفید بودن برای انسان‌ها دارند. مصارف آب شامل فعالیت‌های کشاورزی، صنایع، خانگی و محیط زیست می‌باشد. ۹۶٫۷ درصد کل آب‌های کره زمین شور و مابقی (۳٫۳ درصد) شیرین هستند.

منابع آب شیرین[ویرایش]

بیشتر از دو سوم آب‌های شیرین در یخچال‌های طبیعی و قطب‌های شمال و جنوب زمین قرار دارند. منبع آب شیرین در حال گردش زمین است و تقریبا ثابت است اما مقدار تقاضای آب از میزان تأمین آن در مناطق زیادی از کره زمین که نرخ رشد جمعیت بالایی دارند فراتر رفته‌است. از این رو روند کمبود منابع آب شیرین در دسترس بشر ادامه خواهد داشت. از همین رو پیش بینی شده است که بیشتر جنگ هایی که در آینده اتفاق خواهد افتاد به دلیل تسلط به منابع آبی خواهد بود.

چارچوب و مقرراتی که برای تخصیص منابع آب به آب‌بران تنظیم می‌شود را حقابه می‌نامند.

آب‌های سطحی (آب‌های سطحی یا رویی)[ویرایش]

آب جاری در رودخانه‌ها، دریاچه‌ها و تالاب‌ها را آب سطحی می‌گویند. آب سطحی بطور طبیعی از طریق بارش (برف و باران) تأمین می‌شود و با ورود به دریاها یا تبخیر یا نفوذ عمقی به سفره‌های آب زیرزمینی از چرخه دسترسی خارج می‌شوند و آب شیرین هستند.

سفره های آب‌ زیرزمینی[ویرایش]

آب‌های شیرینی که در خلل و فرج خاک و صخره‌ها (سوراخ‌های خاک و صخره‌ها) موجود است را آب زیرزمینی می‌گویند. همچنین آبی که در لایه‌های آبدار (سفره‌های آب زیرزمینی) زیر سطح ایستابی را نیز شامل می‌شود که نوعی آب شیرین است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیای انگلیسی: en:Water resources