استفانیت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
استفانیت
اطلاعات کلی
رده‌بندیکانی
فرمول شیمیایی
(بخش تکراری)
ویژگی‌ها
رنگسیاه
رَخناقص
شکستگیصدفی - نامساوی
سختی موس۲٫۵
جلافلزی - مات
رنگ خاکهسیاه براق
شفافیتکدر(اپاک)
وزن مخصوص۶٫۲
ویژگی‌های ظاهریبلوری - تجمع دانه‌ای - توده‌ای تقریباً کمیاب است و بیشتر در آلمان شرقی و غربی، چک اسلواکی، ایتالیا، آمریکا، مکزیک
کنارزاییکانیهای - پلی بازیت - آکانتیت- نقره- پیرارگیریت- آکانتیت
توضیح بیشتربا شعله ذوب می‌شود. دراسیدنیتریک گرم حل می‌شود. با آب تمیز می‌گردد. Ag:۶۸٫۳۳٪ Sb:۱۵٫۴۲٪ S:۱۶٫۲۵٪ با انکلوزیون‌های As,Fe,Cu
دلیل‌نام‌گذاریبا آب تمیز می‌گردد و از نور محفوظ بماند-کانیهای مشابه پلی بازیت و آکانتیت که از نظر فرم بلورها، سختی و چگالی قابل تفکیک است. از نام مدیر معادن اتریشA.Stephan مشتق شده‌است.
خاستگاههیدروترمال - ثانوی
کاربردکانسار نقره

استفانیت (به انگلیسی: Stephanite) با فرمول شیمیایی از مجموعه کانی هاست و با آب تمیز می‌گردد و از نور محفوظ بماند-کانیهای مشابه پلی بازیت و آکانتیت که از نظر فرم بلورها، سختی و چگالی قابل تفکیک است. از نام مدیر معادن اتریشA.Stephan مشتق شده‌است. با شعله ذوب می‌شود. دراسیدنیتریک گرم حل می‌شود. با آب تمیز می‌گردد. Ag:۶۸٫۳۳٪ Sb:۱۵٫۴۲٪ S:۱۶٫۲۵٪ با انکلوزیون‌های As,Fe,Cu برای اولین بار در چک اسلواکی کشف شد و از نظر شکل بلور: منشورهای کوتاه - پهن و ضخیم، رنگ: سیاه، شفافیت: کدر(اپاک)، شکستگی: صدفی - نامساوی، جلا: فلزی - مات، رخ: ناقص، سیستم تبلور: رمبوئدریک است و منشأ تشکیل آن هیدروترمال - ثانوی است.

همایند کانی‌شناسی (پارانژ) آن کانیهای - پلی بازیت - آکانتیت- نقره- پیرارگیریت- آکانتیت است کاربرد آن: کانسار نقره، از نظر ژیزمان بلوری - تجمع دانه‌ای - توده‌ای تقریباً کمیاب است و بیشتر در آلمان شرقی و غربی، چک اسلواکی، ایتالیا، آمریکا، مکزیک یافت می‌شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]