استفانیت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
استفانیت
تصویری از استفانیت
اطلاعات کلی
دلیل‌نام‌گذاری با آب تمیز می‌گردد و از نور محفوظ بماند-کانیهای مشابه پلی بازیت و آکانتیت که از نظر فرم بلورها، سختی و چگالی قابل تفکیک است. از نام مدیر معادن اتریشA.Stephan مشتق شده‌است.
نام دیگر Stephanite
فرمول شیمیایی
ترکیب شیمیایی با شعله ذوب می‌شود. دراسیدنیتریک گرم حل می‌شود. با آب تمیز می‌گردد. Ag:۶۸٫۳۳٪ Sb:۱۵٫۴۲٪ S:۱۶٫۲۵٪ با انکلوزیون‌های As,Fe,Cu
اطلاعات کانی شناسی
شکل بلوری منشورهای کوتاه - پهن و ضخیم
شکل ظاهری بلوری - تجمع دانه‌ای - توده‌ای تقریباً کمیاب است و بیشتر در آلمان شرقی و غربی، چک اسلواکی، ایتالیا، آمریکا، مکزیک
رنگ سیاه
رنگ خاکه سیاه براق
سختی موس ۲٫۵
وزن مخصوص ۶٫۲
رخ ناقص
جلا فلزی - مات
شکستگی صدفی - نامساوی
شفافیت کدر(اپاک)
پاراژنز کانیهای - پلی بازیت - آکانتیت- نقره- پیرارگیریت- آکانتیت
اطلاعات معدنی
منشأ تشکیل هیدروترمال - ثانوی
محل پیدایش چک اسلواکی
کاربرد کانسار نقره

استفانیت (به انگلیسی: Stephanite) با فرمول شیمیایی از مجموعه کانی هاست و با آب تمیز می‌گردد و از نور محفوظ بماند-کانیهای مشابه پلی بازیت و آکانتیت که از نظر فرم بلورها، سختی و چگالی قابل تفکیک است. از نام مدیر معادن اتریشA.Stephan مشتق شده‌است. با شعله ذوب می‌شود. دراسیدنیتریک گرم حل می‌شود. با آب تمیز می‌گردد. Ag:۶۸٫۳۳٪ Sb:۱۵٫۴۲٪ S:۱۶٫۲۵٪ با انکلوزیون‌های As,Fe,Cu برای اولین بار در چک اسلواکی کشف شد و از نظر شکل بلور: منشورهای کوتاه - پهن و ضخیم، رنگ: سیاه، شفافیت: کدر(اپاک)، شکستگی: صدفی - نامساوی، جلا: فلزی - مات، رخ: ناقص، سیستم تبلور: رمبوئدریک است و منشأ تشکیل آن هیدروترمال - ثانوی است.

همایند کانی‌شناسی (پارانژ) آن کانیهای - پلی بازیت - آکانتیت- نقره- پیرارگیریت- آکانتیت است کاربرد آن: کانسار نقره، از نظر ژیزمان بلوری - تجمع دانه‌ای - توده‌ای تقریباً کمیاب است و بیشتر در آلمان شرقی و غربی، چک اسلواکی، ایتالیا، آمریکا، مکزیک یافت می‌شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]