وی‌ویانیت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از وی ویانیت)
وی ویانیت
اطلاعات کلی
رده‌بندیفسفات
فرمول شیمیایی
(بخش تکراری)
Fe3[(PO4)]2.8H2O
ویژگی‌ها
رَخعالی
شکستگینامساوی - نامنظم
سختی موس۲
جلاشیشه‌ای - صدفی - مات
رنگ خاکهسفید که سریعاْ آبی می‌شود.
شفافیتنیمه شفاف - کدر(اپاک)
ویژگی‌های ظاهریبلوری - آگرگاتهای رشته‌ای، نودولار، خاکی و شعاعی فراوان است و بیشتر در آلمان غربی، انگلستان، چک اسلواکی، یوگسلاوی، بولیوی و آمریکا
کنارزاییلازوریت- سیدریت- لیمونیت و غیره
توضیح بیشترمحلول در اسیدها- درشعله قرمز می‌شود و یک پرل کوچک مگنتیک می‌شود. FeO:۴۲٫۹۶٪ P2O۵:۲۸٫۳۱٪ H2O:۲۸٫۷۳٪ آبی تیره تبدیل می‌شود.
دلیل‌نام‌گذاریباچاقوبریده می‌شود-ورقه‌های آن قابل انعطاف می‌باشد- کانی مشابه آن لازوریت است. از نام کانی شناس انگلستانی J.G.Vivian گرفته شده‌است.
خاستگاهثانوی
کاربردرنگ‌کننده

وی ویانیت (به انگلیسی: Vivianite) با فرمول شیمیایی Fe3[(PO4)]2.8H2O از مجموعه کانی هاست و باچاقوبریده می‌شود-ورقه‌های آن قابل انعطاف می‌باشد- کانی مشابه آن لازوریت است. از نام کانی‌شناس انگلستانی J.G.Vivian گرفته شده‌است. محلول در اسیدها- درشعله قرمز می‌شود و یک پرل کوچک مگنتیک می‌شود. FeO:۴۲٫۹۶٪ P2O۵:۲۸٫۳۱٪ H2O:۲۸٫۷۳٪ آبی تیره تبدیل می‌شود. برای اولین بار در ژاپن کشف شد و از نظر شکل بلور: منشوری - تابولار - ایزومتریک، شفافیت: نیمه شفاف - کدر(اپاک)، شکستگی: نامساوی - نامنظم، جلا: شیشه‌ای - صدفی - مات، رخ: عالی، سیستم تبلور: مونوکلینیک و در رده‌بندی فسفات و منشأ تشکیل آن ثانوی است.

همایند کانی‌شناسی (پارانژ) آن لازوریت- سیدریت- لیمونیت و غیره است. کاربرد آن: رنگ‌کننده، از نظر ژیزمان بلوری - آگرگاتهای رشته‌ای، نودولار، خاکی و شعاعی فراوان است و بیشتر در آلمان غربی، انگلستان، چک اسلواکی، یوگسلاوی، بولیوی و آمریکا یافت می‌شود.

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]