ورمیکولیت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ورمیکولیت
تصویری از ورمیکولیت
اطلاعات کلی
دلیل‌نام‌گذاری با آب تمیز می‌شود و کانیهای مشابه عبارتند از بیوتیت و فلوگوپیت که بوسیله شعله می‌توان آنها را از هم تفکیک نمود. از کلمه لاتینی Vermiculus به معنای کرم کوچک گرفته شده‌است.
نام دیگر Vermiculite
فرمول شیمیایی (MgFe 3+ Al)3[(OH)2 - Al 1.25 Si 2.75 O10]. Mg 0.33 (H2O)4
ترکیب شیمیایی دراثرحرارت حجیم می‌شود - دراثرشعله با ایجاد یک اشعه زرد طلایی رنگ مثل شیشه می‌ترکد - با آب تمیز می‌شود. ترکیب شیمیایی ناپایدار
اطلاعات کانی شناسی
شکل بلوری فلسی- اغلب شش وجهی دروغین
شکل ظاهری ورقه‌ای کوچک - فلسی تقریباً کمیاب است و بیشتر در آفریقای جنوبی، روسیه، آمریکا، آرژانتین و کانادا
رنگ قهوه‌ای - زرد - قهوه‌ای - سبز
رنگ خاکه متمایل به سبز
سختی موس ۱٫۵
وزن مخصوص ۲٫۳
رخ کامل - مطابق باسطح
جلا صدفی - چرب
شفافیت نیمه شفاف
پاراژنز بیوتیت - فلوگوپیت- بیوتیت- فلوگوپیت
اطلاعات معدنی
منشأ تشکیل ثانوی
محل پیدایش اتریش (کوه‌های آلپ)
کاربرد در ایزولاسیون حرارتی و صوتی - صنایع کاغذ و غیره

ورمیکولیت (به انگلیسی: Vermiculite) با فرمول شیمیایی (MgFe 3+ Al)3[(OH)2 - Al 1.25 Si 2.75 O10]. Mg 0.33 (H2O)4 از مجموعه کانی هاست و با آب تمیز می‌شود و کانیهای مشابه عبارتند از بیوتیت و فلوگوپیت که به وسیلهٔ شعله می‌توان آن‌ها را از هم تفکیک نمود. از کلمه لاتینی Vermiculus به معنای کرم کوچک گرفته شده‌است.

ورمیکولیت در اثر حرارت حجیم می‌شود، در اثر شعله با ایجاد یک اشعه زرد طلایی رنگ مثل شیشه می‌ترکد و با آب تمیز می‌شود. ترکیب شیمیایی ناپایدار برای اولین بار در اتریش (کوه‌های آلپ) کشف شد و از نظر شکل بلور: فلسی- اغلب شش وجهی دروغین، رنگ: قهوه‌ای - زرد - قهوه‌ای - سبز، شفافیت: نیمه شفاف، جلا: صدفی - چرب، رخ: کامل - مطابق باسطح، سیستم تبلور: مونوکلینیک است و منشأ تشکیل آن ثانوی است، همایند کانی‌شناسی (پارانژ) آن بیوتیت - فلوگوپیت- بیوتیت- فلوگوپیت است؛ همچنین از نظر ژیزمان ورقه‌ای کوچک - فلسی تقریباً کمیاب است و بیشتر در آفریقای جنوبی، روسیه، آمریکا، آرژانتین و کانادا یافت می‌شود.

این محصول به دلیل خواصی چون وزن مخصوص پایین، جذب آب بالا، ضد حریق و عایق بودن، آنتی باکتریال بودن و غیرسمی و دوست‌دار محیط زیست؛ در صنایع مختلفی مثل لنت‌سازی، خوراک دام، کشاورزی، عایق‌های دما بالا، صنایع بسته‌بندی و … کاربرد دارد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]