ورمیکولیت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
ورمیکولیت
تصویری از ورمیکولیت
اطلاعات کلی
دلیل‌نام‌گذاری با آب تمیز می‌شود و کانیهای مشابه عبارتند از بیوتیت و فلوگوپیت که بوسیله شعله می‌توان آنها را از هم تفکیک نمود. از کلمه لاتینی Vermiculus به معنای کرم کوچک گرفته شده‌است.
نام دیگر Vermiculite
فرمول شیمیایی (MgFe 3+ Al)3[(OH)2 - Al 1.25 Si 2.75 O10]. Mg 0.33 (H2O)4
ترکیب شیمیایی دراثرحرارت حجیم می‌شود - دراثرشعله با ایجاد یک اشعه زرد طلایی رنگ مثل شیشه می‌ترکد - با آب تمیز می‌شود. ترکیب شیمیایی ناپایدار
اطلاعات کانی شناسی
شکل بلوری فلسی- اغلب شش وجهی دروغین
شکل ظاهری ورقه‌ای کوچک - فلسی تقریباً کمیاب است و بیشتر در آفریقای جنوبی، روسیه، آمریکا، آرژانتین و کانادا
رنگ قهوه‌ای - زرد - قهوه‌ای - سبز
رنگ خاکه متمایل به سبز
سختی موس ۱٫۵
وزن مخصوص ۲٫۳
رخ کامل - مطابق باسطح
جلا صدفی - چرب
شفافیت نیمه شفاف
پاراژنز بیوتیت - فلوگوپیت- بیوتیت- فلوگوپیت
اطلاعات معدنی
منشأ تشکیل ثانوی
محل پیدایش اتریش (کوه‌های آلپ)
کاربرد در ایزولاسیون حرارتی و صوتی - صنایع کاغذ و غیره

ورمیکولیت (به انگلیسی: Vermiculite) با فرمول شیمیایی (MgFe 3+ Al)3[(OH)2 - Al 1.25 Si 2.75 O10]. Mg 0.33 (H2O)4 از مجموعه کانی هاست و با آب تمیز می‌شود و کانیهای مشابه عبارتند از بیوتیت و فلوگوپیت که بوسیله شعله می‌توان آنها را از هم تفکیک نمود. از کلمه لاتینی Vermiculus به معنای کرم کوچک گرفته شده‌است. دراثرحرارت حجیم می‌شود - دراثرشعله با ایجاد یک اشعه زرد طلایی رنگ مثل شیشه می‌ترکد - با آب تمیز می‌شود. ترکیب شیمیایی ناپایدار برای اولین بار در اتریش (کوه‌های آلپ) کشف شد و از نظر شکل بلور: فلسی- اغلب شش وجهی دروغین، رنگ: قهوه‌ای - زرد - قهوه‌ای - سبز، شفافیت: نیمه شفاف، جلا: صدفی - چرب، رخ: کامل - مطابق باسطح، سیستم تبلور: مونوکلینیک است و منشأ تشکیل آن ثانوی است.

همایند کانی‌شناسی (پارانژ) آن بیوتیت - فلوگوپیت- بیوتیت- فلوگوپیت است کاربرد آن: در ایزولاسیون حرارتی و صوتی - صنایع کاغذ و غیره، از نظر ژیزمان ورقه‌ای کوچک - فلسی تقریباً کمیاب است و بیشتر در آفریقای جنوبی، روسیه، آمریکا، آرژانتین و کانادا یافت می‌شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]