لیدهیلیت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
لیدهیلیت
تصویری از لیدهیلیت
اطلاعات کلی
دلیل‌نام‌گذاری به آسانی با چاقوبریده می‌شود-دارای لومینسانس گاه زرد فام-ازکانیهای مشابه آن سروزیت است. ازنام ژیزمان Leahills در اسکاتلند گرفته شده‌است.
نام دیگر Leadhillite
فرمول شیمیایی Pb4[(OH)2 - SO4 - (CO3)2]
ترکیب شیمیایی درشعله ذوب و درآب گرم حل می‌شود. در HNO۳ می‌جوشد. PbO:۸۲٫۷۵٪ SO۳:۷٫۴۲٪ CO۲:۸٫۱۶٪ H2O:۱٫۶۷٪
رده بندی کربنات
اطلاعات کانی شناسی
شکل بلوری پهن و کوتاه - فلسی - رومبوئدری - ماکله
شکل ظاهری آگرگاتهای دانه‌ای و توده‌ای، گاه صفحه‌ای شکل کمیاب است و بیشتر در انگلستان(اسکاتلند)، ایتالیا، تونس، آمریکا و نامبیا
رنگ بیرنگ - سفید - خاکستری - سبزروشن - آبی روشن
رنگ خاکه سفید
سختی موس ۲٫۵
وزن مخصوص ۶٫۴۵
رخ کامل
جلا الماسی - صدفی - ابریشمی
شکستگی صدفی
شفافیت شفاف - نیمه شفاف
پاراژنز سروزیت- لیناریت- سروزیت- آنگلزیت و غیره
اطلاعات معدنی
منشأ تشکیل ثانوی
محل پیدایش نامبیا

لیدهیلیت (به انگلیسی: Leadhillite) با فرمول شیمیایی Pb4[(OH)2 - SO4 - (CO3)2] از مجموعه کانی هاست و به آسانی با چاقوبریده می‌شود-دارای لومینسانس گاه زرد فام-ازکانیهای مشابه آن سروزیت است. ازنام ژیزمان Leahills در اسکاتلند گرفته شده‌است. درشعله ذوب و درآب گرم حل می‌شود. در HNO۳ می‌جوشد. PbO:۸۲٫۷۵٪ SO۳:۷٫۴۲٪ CO۲:۸٫۱۶٪ H2O:۱٫۶۷٪ برای اولین بار در نامبیا کشف شد و از نظر شکل بلور: پهن و کوتاه - فلسی - رومبوئدری - ماکله، رنگ: بیرنگ - سفید - خاکستری - سبزروشن - آبی روشن، شفافیت: شفاف - نیمه شفاف، شکستگی: صدفی، جلا: الماسی - صدفی - ابریشمی، رخ: کامل، سیستم تبلور: مونوکلینیک و در رده‌بندی کربنات است و منشأ تشکیل آن ثانوی است.

همایند کانی‌شناسی (پارانژ) آن سروزیت- لیناریت- سروزیت- آنگلزیت و غیره است ، از نظر ژیزمان آگرگاتهای دانه‌ای و توده‌ای، گاه صفحه‌ای شکل کمیاب است و بیشتر در انگلستان(اسکاتلند)، ایتالیا، تونس، آمریکا و نامبیا یافت می‌شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]