پرش به محتوا

ولاستونیت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ولاستونیت
اطلاعات کلی
رده‌بندیسیلیکات
فرمول شیمیایی
(بخش تکراری)
CaSiO3
ویژگی‌ها
رنگسفید - زرد - خاکستری
رَخکامل- مطابق با سطح ,
سختی موس۴٫۵-۵
جلاشیشه ای
رنگ خاکهسفید
شفافیتنیمه شفاف
وزن مخصوص۲٫۸
ویژگی‌های ظاهریبلوری - آگرگات شعاعی - رشته‌ای فراوان است و بیشتر در آلمان غربی، رومانی، فنلاند، مکزیک، آمریکا، کانادا، نامبیا
کنارزاییسختی - اشعه X و واکنش هایشیمیاییپیکتولیت - تره مولیت- وزوویان- کوارتز- گارنت و غیره
توضیح بیشتربه سختی در HCl حل می‌شود. CaO:۴۸٫۳٪ SiO۲:۵۱٫۷٪
دلیل‌نام‌گذاریلومینسانس نارنجی تا کرم پررنگ کامل از خود نشان می‌دهد. از نام کانی شناس انگلستانی ولاستون W.Wolaston اخذ شده‌است.
خاستگاهدگرگونی مجاورتی

ولاستونیت (به انگلیسی: Wollastonite) با فرمول شیمیایی CaSiO3 از مجموعه کانی هاست و لومینسانس نارنجی تا کرم پررنگ کامل از خود نشان می‌دهد. از نام کانی‌شناس انگلستانی ولاستون W.Wolaston اخذ شده‌است. ولاستونیت نوعی پیروکسن است اما جز کانی‌های دگرگونی محسوب می‌شود. این کانی به سختی در HCl حل می‌شود. CaO:۴۸٫۳٪ SiO۲:۵۱٫۷٪ برای اولین بار در چک اسلواکی کشف شد و از نظر شکل بلور: قرصی با جهات طولی اصلی، رنگ: سفید - زرد - خاکستری، شفافیت: نیمه شفاف، جلا: شیشه ای، رخ: کامل- مطابق با سطح ,، سیستم تبلور: تری کلینیک و در رده‌بندی سیلیکات است همچنین خاصیت مغناطیسی ندارد و منشأ تشکیل آن دگرگونی مجاورتی است.

همایند کانی‌شناسی (پارانژ) آن سختی - اشعه X و واکنش‌های شیمیایی پیکتولیت - تره مولیت- وزوویان- کوارتز- گارنت و غیره است. ، از نظر ژیزمان بلوری - آگرگات شعاعی - رشته‌ای فراوان است و بیشتر در آلمان غربی، رومانی، فنلاند، مکزیک، آمریکا، کانادا، نامبیا یافت می‌شود.

جستارهای وابسته

[ویرایش]

منبع

[ویرایش]