پیروکلر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
پیروکلر
تصویری از پیروکلر
اطلاعات کلی
دلیل‌نام‌گذاری دارای خاصیت رادیواکتیویته‌است که بستگی به میزان U در آن دارد. از واژه‌های یونانی pur بمعنای آتش و Khloros یعنی سبز گرفته شده‌است.
نام دیگر Pyrochlore
فرمول شیمیایی (NaCa)2 (NbTiTa)2O6 (OHFO)
ترکیب شیمیایی به سختی در HCl , H2SO۴ یا HF حل می‌شود. درHF با حرارت شعله مقداری حل می‌شود. متغیر با ادخال‌های فراوان U و آهن اندک
رده بندی اکسید
اطلاعات کانی شناسی
شکل بلوری اکتائدر - هگزائدر - ماکله
شکل ظاهری بلوری - آگرگات دانه‌ای - بلورهای اشباع شده کمیاب است و بیشتر در آلمان غربی، نروژ، تانزانیا، اوگاندا، زیمبابوه، مالاوی
رنگ قهوه ای
رنگ خاکه قهوه‌ای -قهوه‌ای سیاه
سختی موس ۵-۵٫۵
وزن مخصوص ۴٫۵
رخ ناقص
جلا چرب
شکستگی صدفی - نامنظم
شفافیت نیمه کدر- کدر(اپاک)
خاصیت مغناطیسی ندارد
پاراژنز رنگ اثر خط - واکنش‌های شیمیاییاشعه Xمیکرولیت - پراوسکیت- آپاتیت- نفلین- آلانیت- زیرکن
اطلاعات معدنی
منشأ تشکیل کربناتی - پگماتیتی
محل پیدایش روسیه

پیروکلر (به انگلیسی: Pyrochlore) با فرمول شیمیایی (NaCa)2 (NbTiTa)2O6 (OHFO) از مجموعه کانی هاست و دارای خاصیت رادیواکتیویته‌است که بستگی به میزان U در آن دارد. از واژه‌های یونانی pur بمعنای آتش و Khloros یعنی سبز گرفته شده‌است. به سختی در HCl , H2SO۴ یا HF حل می‌شود. درHF با حرارت شعله مقداری حل می‌شود. متغیر با ادخال‌های فراوان U و آهن اندک برای اولین بار در روسیه کشف شد و از نظر شکل بلور: اکتائدر - هگزائدر - ماکله، رنگ: قهوه ای، شفافیت: نیمه کدر- کدر(اپاک)، شکستگی: صدفی - نامنظم، جلا: چرب، رخ: ناقص، سیستم تبلور: مکعبی و در رده‌بندی اکسید است همچنین خاصیت مغناطیسی ندارد و منشأ تشکیل آن کربناتی - پگماتیتی است.

همایند کانی‌شناسی (پارانژ) آن رنگ اثر خط - واکنش‌های شیمیاییاشعه Xمیکرولیت - پراوسکیت- آپاتیت- نفلین- آلانیت- زیرکن است ، از نظر ژیزمان بلوری - آگرگات دانه‌ای - بلورهای اشباع شده کمیاب است و بیشتر در آلمان غربی، نروژ، تانزانیا، اوگاندا، زیمبابوه، مالاوی یافت می‌شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منبع[ویرایش]