پرش به محتوا

پلاژیونیت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پلاژیونیت
اطلاعات کلی
رده‌بندیسولفور
فرمول شیمیایی
(بخش تکراری)
Pb5 Sb8 S17
ویژگی‌ها
رنگسیاه -خاکستری سیاه
رَخکامل - مطابق باسطح
شکستگینامساوی
سختی موس۲٫۵
جلافلزی
رنگ خاکهخاکستریتیره متمایل به قرمز
شفافیتکدر(اپاک)
ویژگی‌های ظاهریبلوری - تجمع بلورهای پهن و کوتاه - اغلب خوشه‌ای - توده‌ای کمیاب است و بیشتر در آلمان، روسیه و بولیوی
کنارزاییسمسیئیت - جمسونیت - بولانژریت- Sb- Pb- نمکهای سولفاته
توضیح بیشتردرشعله ذوب می‌شود - در اسیدکلریدریک گرم محلول است DDD با آب تمیز می‌شود. Pb:۴۰٫۷۵٪ Sb:۳۷٫۷۸٪ S:۲۱٫۴۷٪
دلیل‌نام‌گذاریبا آب تمیز می‌شود- کانیهای مشابه آن سمسیئیت، جمسونیت، بولانژریت که از نظر عکس العمل‌های شیمیایی از یکدیگر قابل تفکیک‌اند. از کلمه یونانی Plagios به معنای مایل گرفته شده‌است.
خاستگاههیدروترمال

پلاژیونیت (به انگلیسی: Plagionite) با فرمول شیمیایی Pb5 Sb8 S17 از مجموعه کانی هاست و با آب تمیز می‌شود- کانیهای مشابه آن سمسیئیت، جمسونیت، بولانژریت که از نظر عکس العمل‌های شیمیایی از یکدیگر قابل تفکیک‌اند. از کلمه یونانی Plagios به معنای مایل گرفته شده‌است. درشعله ذوب می‌شود - در اسیدکلریدریک گرم محلول است DDD با آب تمیز می‌شود. Pb:۴۰٫۷۵٪ Sb:۳۷٫۷۸٪ S:۲۱٫۴۷٪ برای اولین بار در بولیوی کشف شد و از نظر شکل بلور: پهن و کوتاه، رنگ: سیاه -خاکستری سیاه، شفافیت: کدر(اپاک)، شکستگی: نامساوی، جلا: فلزی، رخ: کامل - مطابق باسطح، سیستم تبلور: مونوکلینیک و در رده‌بندی سولفور است و منشأ تشکیل آن هیدروترمال است.

همایند کانی‌شناسی (پارانژ) آن سمسیئیت - جمسونیت - بولانژریت- Sb- Pb- نمکهای سولفاته است ، از نظر ژیزمان بلوری - تجمع بلورهای پهن و کوتاه - اغلب خوشه‌ای - توده‌ای کمیاب است و بیشتر در آلمان، روسیه و بولیوی یافت می‌شود.

جستارهای وابسته

[ویرایش]

منبع

[ویرایش]