تریدیمیت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
اکسید
اطلاعات کلی
دلیل‌نام‌گذاری در محلول گرم سودسوزآور حل می‌شود-کانیهای مشابه شامل باریتین و کریستالوبالیت است که از سختی - رخ - وزن مخصوص و توسط اشعه X از آنها قابل تشخیص است. از کلمه یونانی Tridiumos یعنی سه تایی گرفته شده‌است.
نام دیگر '
فرمول شیمیایی SiO2
ترکیب شیمیایی در محلول گرم سودسوزآور حل می‌شود. SiO۲:۱۰۰٪ با انکلوزیون Al,Fe,Na,Ca,K
رده بندی اکسید
اطلاعات کانی شناسی
شکل بلوری پهن و کوتاه - ماکله فراوان با ۲ تا ۳ بلور
شکل ظاهری آگرگات بادبزنی- کروی فراوان است و بیشتر در در سنگهای رگه‌ای در آلمان، فرانسه، ایتالیا، چک اسلواکی، مکزیک، آمریکا، ژاپن
رنگ سفید - سفید متمایل به زرد - خاکستری
رنگ خاکه سفید
سختی موس ۶٫۵-۷
رخ ناقص - مطابق با سطوح
جلا شیشه ای
شکستگی صدفی
شفافیت شفاف - نیمه شفاف
پاراژنز باریتین - کریستالوبالیت- کلسیت- اوپال- کریستوبالیت
اطلاعات معدنی
منشأ تشکیل ماگمائی - بعد ازآتشفشانی - ثانوی
محل پیدایش چک اسلواکی

اکسید (به انگلیسی: ) با فرمول شیمیایی SiO2 از مجموعه کانی هاست و در محلول گرم سودسوزآور حل می‌شود-کانیهای مشابه شامل باریتین و کریستالوبالیت است که از سختی - رخ - وزن مخصوص و توسط اشعه X از آنها قابل تشخیص است. از کلمه یونانی Tridiumos یعنی سه تایی گرفته شده‌است. در محلول گرم سودسوزآور حل می‌شود. SiO۲:۱۰۰٪ با انکلوزیون Al,Fe,Na,Ca,K برای اولین بار در چک اسلواکی کشف شد و از نظر شکل بلور: پهن و کوتاه - ماکله فراوان با ۲ تا ۳ بلور، رنگ: سفید - سفید متمایل به زرد - خاکستری، شفافیت: شفاف - نیمه شفاف، شکستگی: صدفی، جلا: شیشه ای، رخ: ناقص - مطابق با سطوح، سیستم تبلور: تریدیمیت هگزاگونال و در رده‌بندی اکسید است و منشأ تشکیل آن ماگمائی - بعد ازآتشفشانی - ثانوی است.

همایند کانی‌شناسی (پارانژ) آن باریتین - کریستالوبالیت- کلسیت- اوپال- کریستوبالیت است ، از نظر ژیزمان آگرگات بادبزنی- کروی فراوان است و بیشتر در در سنگهای رگه‌ای در آلمان، فرانسه، ایتالیا، چک اسلواکی، مکزیک، آمریکا، ژاپن یافت می‌شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]