ملان تریت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ملانتریت
اطلاعات کلی
دلیل‌نام‌گذاری به آسانی در آب حل می‌شود. از کلمه یونانی melas به مفهوم سیاه گرفته شده‌است.
نام دیگر Melanterite
فرمول شیمیایی FeSO4.7H2O
ترکیب شیمیایی به آسانی در آب حل می‌شود. FeO:۲۵٫۹٪ SO۳:۲۸٫۸٪ H2O:۴۵٫۳٪
رده بندی سولفات
اطلاعات کانی شناسی
شکل بلوری منشوری کوتاه - پهن و کوتاه - پسودورومبوئدری
شکل ظاهری بلوری - آگرگاتهای دانه‌ای و اسفنجی (کف مانند) - استالاگتیتی فراوان است و بیشتر در آلمان، اسپانیا، سوئد، چک اسلواکی، یوگسلاوی و مجارستان
رنگ سبززرد - متمایل به سبز - ندرتاْ قهوه‌ای تیره
رنگ خاکه سفید
سختی موس ۲
وزن مخصوص ۱٫۹
رخ کامل - مطابق با
جلا شیشه ای
شفافیت شفاف - نیمه شفاف
پاراژنز - آلونوژن- هالوتریکیت- پیرروتیت- پیریت
اطلاعات معدنی
منشأ تشکیل ثانوی
محل پیدایش آلمان غربی

ملان تریت (به انگلیسی: Melanterite) با فرمول شیمیایی FeSO4.7H2O از مجموعه کانی هاست و به آسانی در آب حل می‌شود. از کلمه یونانی melas به مفهوم سیاه گرفته شده‌است. به آسانی در آب حل می‌شود. FeO:۲۵٫۹٪ SO۳:۲۸٫۸٪ H2O:۴۵٫۳٪ برای اولین بار در آلمان غربی کشف شد و از نظر شکل بلور: منشوری کوتاه - پهن و کوتاه - پسودورومبوئدری، رنگ: سبززرد - متمایل به سبز - ندرتاْ قهوه‌ای تیره، شفافیت: شفاف - نیمه شفاف، جلا: شیشه ای، رخ: کامل - مطابق با، سیستم تبلور: مونوکلینیک و در رده‌بندی سولفات است و منشأ تشکیل آن ثانوی است.

همایند کانی‌شناسی (پارانژ) آن - آلونوژن- هالوتریکیت- پیرروتیت- پیریت است ، از نظر ژیزمان بلوری - آگرگاتهای دانه‌ای و اسفنجی (کف مانند) - استالاگتیتی فراوان است و بیشتر در آلمان، اسپانیا، سوئد، چک اسلواکی، یوگسلاوی و مجارستان یافت می‌شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

این کانی در بخش زیرزمین معدن سرب و روی کوشک (بافق-یزد) به صورت استالاگتیتی و استالاگمیتی نیز یافت شده‌است.بزرگترین نمونه این کانی با ارتفاع حدود 50 سانتیمتر و به رنگ سفید از زیرزمین معدن به دفتر زمین‌شناسی معدن کوشک آورده شده‌است.(توسط شریعتی و امیدی)

منبع[ویرایش]