هالوتریکیت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
هالوتریکیت
اطلاعات کلی
رده‌بندیسولفات
فرمول شیمیایی
(بخش تکراری)
Fe+2 Al2 [SO4]4. 22H2O
ویژگی‌ها
رنگبیرنگ - سفید متمایل به زرد - متمایل به سبز
رَخکامل - مطابق باسطح
سختی موس۱٫۵
جلاشیشه‌ای - ابریشمی
رنگ خاکهروشن تر از رنگ کانی
شفافیتنیمه شفاف
وزن مخصوص۱٫۹
ویژگی‌های ظاهریقشری - رشته‌ای - بلورهای کوچک تقریباْ کمیاب است و بیشتر در آلمان شرقی و غربی، یوگسلاوی، چک اسلواکی، شیلی و آمریکا
کنارزایی- آلونژن- پیکرنژیت- کوپیاپیت
توضیح بیشتردرآب محلول است و در هوای آزاد متلاشی می‌گردد. FeO:۸٫۰۷٪ Al2O۳:۱۱٫۴۵٪ SO۳:۳۵٫۹۷٪ H2O:۴۴٫۵۱٪
دلیل‌نام‌گذاریدرآب محلول است و در هوای آزاد متلاشی می‌گردد. در زبان یونانی hals به معنی نمک و Thrix به مفهوم مو می‌باشد.
خاستگاهثانوی

هالوتریکیت (به انگلیسی: Halotrichite) با فرمول شیمیایی Fe+2 Al2 [SO4]4. 22H2O از مجموعه کانی هاست و درآب محلول است و در هوای آزاد متلاشی می‌گردد. در زبان یونانی hals به معنی نمک و Thrix به مفهوم مو می‌باشد. درآب محلول است و در هوای آزاد متلاشی می‌گردد. FeO:۸٫۰۷٪ Al2O۳:۱۱٫۴۵٪ SO۳:۳۵٫۹۷٪ H2O:۴۴٫۵۱٪ برای اولین بار در چک اسلواکی کشف شد و از نظر شکل بلور: سوزنی- منشوری، رنگ: بیرنگ - سفید متمایل به زرد - متمایل به سبز، شفافیت: نیمه شفاف، جلا: شیشه‌ای - ابریشمی، رخ: کامل - مطابق باسطح، سیستم تبلور: مونوکلینیک و در رده‌بندی سولفات است و منشأ تشکیل آن ثانوی است.

همایند کانی‌شناسی (پارانژ) آن - آلونژن- پیکرنژیت- کوپیاپیت است ، از نظر ژیزمان قشری - رشته‌ای - بلورهای کوچک تقریباْ کمیاب است و بیشتر در آلمان شرقی و غربی، یوگسلاوی، چک اسلواکی، شیلی و آمریکا یافت می‌شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منبع[ویرایش]