هالوتریکیت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
هالوتریکیت
تصویری از هالوتریکیت
اطلاعات کلی
دلیل‌نام‌گذاری درآب محلول است و در هوای آزاد متلاشی می‌گردد. در زبان یونانی hals به معنی نمک و Thrix به مفهوم مو می‌باشد.
نام دیگر Halotrichite
فرمول شیمیایی Fe+2 Al2 [SO4]4. 22H2O
ترکیب شیمیایی درآب محلول است و در هوای آزاد متلاشی می‌گردد. FeO:۸٫۰۷٪ Al2O۳:۱۱٫۴۵٪ SO۳:۳۵٫۹۷٪ H2O:۴۴٫۵۱٪
رده بندی سولفات
اطلاعات کانی شناسی
شکل بلوری سوزنی- منشوری
شکل ظاهری قشری - رشته‌ای - بلورهای کوچک تقریباْ کمیاب است و بیشتر در آلمان شرقی و غربی، یوگسلاوی، چک اسلواکی، شیلی و آمریکا
رنگ بیرنگ - سفید متمایل به زرد - متمایل به سبز
رنگ خاکه روشن تر از رنگ کانی
سختی موس ۱٫۵
وزن مخصوص ۱٫۹
رخ کامل - مطابق باسطح
جلا شیشه‌ای - ابریشمی
شفافیت نیمه شفاف
پاراژنز - آلونژن- پیکرنژیت- کوپیاپیت
اطلاعات معدنی
منشأ تشکیل ثانوی
محل پیدایش چک اسلواکی

هالوتریکیت (به انگلیسی: Halotrichite) با فرمول شیمیایی Fe+2 Al2 [SO4]4. 22H2O از مجموعه کانی هاست و درآب محلول است و در هوای آزاد متلاشی می‌گردد. در زبان یونانی hals به معنی نمک و Thrix به مفهوم مو می‌باشد. درآب محلول است و در هوای آزاد متلاشی می‌گردد. FeO:۸٫۰۷٪ Al2O۳:۱۱٫۴۵٪ SO۳:۳۵٫۹۷٪ H2O:۴۴٫۵۱٪ برای اولین بار در چک اسلواکی کشف شد و از نظر شکل بلور: سوزنی- منشوری، رنگ: بیرنگ - سفید متمایل به زرد - متمایل به سبز، شفافیت: نیمه شفاف، جلا: شیشه‌ای - ابریشمی، رخ: کامل - مطابق باسطح، سیستم تبلور: مونوکلینیک و در رده‌بندی سولفات است و منشأ تشکیل آن ثانوی است.

همایند کانی‌شناسی (پارانژ) آن - آلونژن- پیکرنژیت- کوپیاپیت است ، از نظر ژیزمان قشری - رشته‌ای - بلورهای کوچک تقریباْ کمیاب است و بیشتر در آلمان شرقی و غربی، یوگسلاوی، چک اسلواکی، شیلی و آمریکا یافت می‌شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منبع[ویرایش]