لازوریت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
لازوریت
اطلاعات کلی
رده‌بندیسیلیکات
فرمول شیمیایی
(بخش تکراری)
(NaCa)8 [(SO4SCl) - (AlSiO4)6]
ویژگی‌ها
رنگآبی تیره - آبی سبز
رَخناقص- مطابق با سطح
شکستگیصدفی
سختی موس۵٫۵
جلاچرب - مات
رنگ خاکهآبی روشن
شفافیتکدر (اپاک)
ویژگی‌های ظاهریبندرت بلوری - آگرگات توده‌ای - فشرده - دانه ریز کمیاب است و بیشتر در ایتالیا، URSS، افغانستان، شیلی، آمریکا
کنارزاییپاراژنز - رنگ اثر خط - اشعه X -واکنش‌های شیمیاییلازولیت - سودالیت - نوزآن - هاوئین- کلسیت- پیریت- دیوپسید
توضیح بیشترنامحلول در HCl و به سختی در H2S حل شده و رنگ آن بنفش می‌شود. متغیر با ادخال‌های فراوان Ca - Cl - SO۴
دلیل‌نام‌گذاریاز کلمه فارسی لاجورد به مفهوم آبی رنگ اقتباس شده‌است.
خاستگاهدگرگونی مجاورتی

لازوریت (به انگلیسی: Lazurite) با فرمول شیمیایی (NaCa)8 [(SO4SCl) - (AlSiO4)6] از مجموعه کانی هاست و از کلمه فارسی لاجورد به مفهوم آبی رنگ اقتباس شده‌است.

سختی این کانی حدود ۵/۵ تا ۵ موس و وزن مخصوص آن ۴۵/۲تا ۴/۲ می‌باشد. جلای شیشه ای داشته و رنگ آن آبی و سبز متمایل به آبی است و رنگ خاکه آن آبی روشن است. چنانچه لازوریت با کمی کلسیت مخلوط شده باشد به آن لاجورد گفته می‌شود که یک سنگ قیمتی است.

نامحلول در HCl و به سختی در H2S حل شده و رنگ آن بنفش می‌شود. متغیر با ادخال‌های فراوان Ca - Cl - SO۴ برای اولین بار در روسیه کشف شد و از نظر شکل بلور: دودکائدر، رنگ: آبی تیره - آبی سبز، شفافیت: کدر (اپاک)، شکستگی: صدفی، جلا: چرب - مات، رخ: ناقص- مطابق با سطح، سیستم تبلور: مکعبی و در رده‌بندی سیلیکات است همچنین خاصیت مغناطیسی ندارد و منشأ تشکیل آن دگرگونی مجاورتی است.

همایند کانی‌شناسی (پارانژ) آن پاراژنز - رنگ اثر خط - اشعه X -واکنش‌های شیمیاییلازولیت - سودالیت - نوزآن - هاوئین- کلسیت- پیریت- دیوپسید است ، از نظر ژیزمان به ندرت بلوری - آگرگات توده‌ای - فشرده - دانه ریز کمیاب است و بیشتر در ایتالیا، URSS، افغانستان، شیلی، آمریکا یافت می‌شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]