زبرجد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
زبرجد
زبرجد.
کلیات
فرمول (Mg, Fe)2SiO4
ویژگی‌
رنگ سبز روشن
سختی موس 7 - 6.5
ساختار راست‌لوزی
چگالی
3.2-4.3
رخ ضعیف
شکستگی صدفی
فلورسانس ندارد
دوشکستی +0.036
ضریب شکست 1.64–1.70
جلا شیشه‌ای

زِبَرجَد نوع شفاف و تراش‌خوردهٔ الیوین، از سیلیکات‌ها و به رنگ سبز زیتونی است و نوعی جواهر محسوب می‌شود که از عهد باستان اهالی خاورمیانه و خاور نزدیک آن را شناخته‌اند. زبرجد در شهاب سنگها نیز دیده شده است. در سال 2003 دانشمندان سنگ پریدوت را در سیاره مریخ کشف کردند! این سنگ جلای شیشه و روغنی دارد و در مقابل مواد اسیدی پایدار نیست و در برابر فشار و ضربه شدید ترک میخورد . بنابراین گاهی با فلز پوشانده می‌شود . انواع cat's eye  و star  پریدوت کمیاب هستند. این سنگ را هم تراش جواهری می‌دهند و هم کبوچن و دامله.

رنگ زبرجد

رنگ زیتونی زبرجد ناشی از آهن موجود در این کانی است. زبرجد در رنگهای زرد تا سبز زیتونی یا متمایل به قهوه ای وجود دارد ولی رنگ ایدئال این کانی سبز چمنی است و . زبرجد شکست دوگانه قوی دارد و یکی از راه‌های تمایز بین این کانی و کانی‌هایی مانند زیرکن و تورمالین سبز است. در مورد شکستگی دوگانه باید خاطر نشان شد که اگر تصویری از زیر کانی دیده شود دو تصویره می‌شود.رنگ این کانی با حرارت کمرنگ تر می‌شود.

معادن زبرجد

زبرجد در سرتاسر جهان یافت می شود. یکی از قدیمی ترین و مهم‌ترین معادن زبرجد در جزیره آتشفشانی سنت جان St. John’s Island دریای سرخ است. معادن دیگر مثل میانمار، استرالیا، برزیل، چین، کنیا، مکزیک، پاکستان، سریلانکا، آفریقای جنوبی و مصر می باشد. در پاکستان نمونه های نسبتا بزرگ و زیبایی با خلوص بالا یافت می شود. امروزه آمریکا بر سر به دست آوردن رتبه بزرگترین تولید کننده دنیا رقابت سختی با چین و پاکستان دارد.

کاربرد زبرجد در گذشته

زبرجد به وسیله جنگجویان جنگ‌های صلیبی در قرون وسطی به اروپای مرکزی برده شد و اغلب برای اهداف مذهبی و کلیسا بکار برده می شد و یکی از پر طرفدارترین سنگ‌ها در دوران باروک بوده‌است. پریدوت گوهر ملی مصر است و از زمان باستان به عنوان جواهر با ارزش بوده است. از آنجا که در زیر روشنایی روز، این گوهر نامرئی و شیشه ای است مصریان قدیم فکر می کردند که نور خورشید را جذب می کند و آن را به عنوان «گوهر خورشید» مورد احترام قرار می دادند.

بزرگترین زبرجد یافت شده

سنگهای زبرجد در طبیعت غالبا کوچک هستند. یکی از بزرگترین زبرجدهای تراشیده جهان با وزن 311.8 قیراط در حال حاضر در واشینگتن نگهداری می‌شود. 

نگارخانه

منابع

Wikipedia contributors, "Peridot," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Peridot&oldid=195102705