سیترین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سیترین
تصویری از سیترین
اطلاعات کلی
دلیل‌نام‌گذاری خواص فیزیکی و شیمیایی این کانی مشابه کوارتز است نام آن از رنگ آن (لیموئی) گرفته شده است
نام دیگر Citrine
فرمول شیمیایی SiO2
ترکیب شیمیایی در اثر گرم کردن آمتیست، این کانی حاصل می‌شود. محلول در HNO۳ و مقدار Mg تحت تأثیر اسیدها کم می‌شود. MgO:23.41% FeO:41.71% SiO۲:۳۴٫۸۸٪ (خالص ۱/۱: Mg / Fe) (سری ایزومورف فورستریت تافایالیت)
رده بندی اکسید
اطلاعات کانی شناسی
شکل بلوری پهن و کوتاه - ندرتاْ دوهرمی (بی پیرامیدال)
شکل ظاهری بلوری - آگرگات دانه‌ای - توده‌ای کمیاب است و بیشتر در برزیل، آمریکا، اسپانیا، روسیه، ماداگاسکار، فرانسه و انگلستان
رنگ زرد روشن تا زرد طلائی
رنگ خاکه سیاه
رخ ناقص - مطابق با سطح
جلا شیشه‌ای
شکستگی صدفی - تراشه‌ای (خشن)
شفافیت نیمه شفاف
پاراژنز - ارتوز- موسکویت
اطلاعات معدنی
منشأ تشکیل پگماتیتی - هیدروترمال
محل پیدایش زیمبابوه
کاربرد سنگ ظریف زینتی

سیترین (به انگلیسی: Citrine) با فرمول شیمیایی SiO2 از مجموعه کانی هاست و خواص فیزیکی و شیمیایی این کانی مشابه کوارتز است نام آن از رنگ آن (لیموئی) گرفته شده‌است در اثر گرم کردن آمتیست، این کانی حاصل می‌شود. محلول در HNO۳ و مقدار Mg تحت تأثیر اسیدها کم می‌شود. MgO:23.41% FeO:41.71% SiO۲:۳۴٫۸۸٪ (خالص ۱/۱: Mg / Fe) (سری ایزومورف فورستریت تافایالیت) برای اولین بار در زیمبابوه کشف شد و از نظر شکل بلور: پهن و کوتاه - ندرتاْ دوهرمی (بی پیرامیدال)، رنگ: زرد روشن تا زرد طلائی، شفافیت: نیمه شفاف، شکستگی: صدفی - تراشه‌ای (خشن)، جلا: شیشه‌ای، رخ: ناقص - مطابق با سطح و در رده‌بندی اکسید است و منشأ تشکیل آن پگماتیتی - هیدروترمال است.

همایند کانی‌شناسی (پارانژ) آن - ارتوز- موسکویت است کاربرد آن: سنگ ظریف زینتی، از نظر ژیزمان بلوری - آگرگات دانه‌ای - توده‌ای کمیاب است و بیشتر در برزیل، آمریکا، اسپانیا، روسیه، ماداگاسکار، فرانسه و انگلستان یافت می‌شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]