بولانژریت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
بولانژریت
اطلاعات کلی
دلیل‌نام‌گذاری کمی در اسید نیتریک محلول است و در شعله گاز ذوب می‌شود-با آب تمیز می‌شود. از نام یکی از مهندسین معدن فرانسه بنام C.L.Boulanger گرفته شده‌است.
نام دیگر Boulangerite
فرمول شیمیایی Pb5 Sb4 S11
ترکیب شیمیایی در اسید کلریدریک گرم و کمی در اسید نیتریک محلول است و در شعله گاز ذوب می‌شود - با آب تمیز می‌شود. Pb:۵۵٫۴۲٪ Sb:۲۵٫۶۹٪ S:۱۸٫۸۹٪ باانکلوزیون‌های Zn,Cu,Fe,Sn
رده بندی سولفور
اطلاعات کانی شناسی
شکل بلوری منشورهای طویل با شیارهای طولی - آسیکولار - به صورت مو
شکل ظاهری بلوری - سوزنهای قابل انعطاف - تجمع دانه‌ای - رشته‌ای - توده‌ای تقریباً کمیاب است و بیشتر در آلمان، چک اسلواکی، سوئد، روسیه، یوگسلاوی، آمریکا، کانادا
رنگ خاکستری سربی یا سیاه
رنگ خاکه خاکستری-سیاه متمایل به قرمز
سختی موس ۵٫۸-۲٫۵
وزن مخصوص ۶٫۲
رخ نا کامل - مطابق با سطح
جلا فلزی
شفافیت کدر(اپاک)
پاراژنز - استیبین- جمسونیت- پلاژیونیت- اسفالریت
اطلاعات معدنی
منشأ تشکیل هیدروترمال
محل پیدایش چک اسلواکی

بولانژریت (به انگلیسی: Boulangerite) با فرمول شیمیایی Pb5 Sb4 S11 از مجموعه کانی هاست و کمی در اسید نیتریک محلول است و در شعله گاز ذوب می‌شود-با آب تمیز می‌شود. از نام یکی از مهندسین معدن فرانسه بنام C.L.Boulanger گرفته شده‌است. در اسید کلریدریک گرم و کمی در اسید نیتریک محلول است و در شعله گاز ذوب می‌شود - با آب تمیز می‌شود. Pb:۵۵٫۴۲٪ Sb:۲۵٫۶۹٪ S:۱۸٫۸۹٪ باانکلوزیون‌های Zn,Cu,Fe,Sn برای اولین بار در چک اسلواکی کشف شد و از نظر شکل بلور: منشورهای طویل با شیارهای طولی - آسیکولار - به صورت مو، رنگ: خاکستری سربی یا سیاه، شفافیت: کدر(اپاک)، جلا: فلزی، رخ: نا کامل - مطابق با سطح، سیستم تبلور: مونوکلینیک و در رده‌بندی سولفور است و منشأ تشکیل آن هیدروترمال است.

همایند کانی‌شناسی (پارانژ) آن - استیبین- جمسونیت- پلاژیونیت- اسفالریت است ، از نظر ژیزمان بلوری - سوزنهای قابل انعطاف - تجمع دانه‌ای - رشته‌ای - توده‌ای تقریباً کمیاب است و بیشتر در آلمان، چک اسلواکی، سوئد، روسیه، یوگسلاوی، آمریکا، کانادا یافت می‌شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]