سلمیاک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سلمیاک
اطلاعات کلی
دلیل‌نام‌گذاری به آسانی در آب حل می‌شود و شورمزه‌است. کانیهای مشابه آن سیلوین، هالیت است که از آنها در حرارت با بوی آمونیاک متمایز می‌گردد. از نمک آمونیاک مشتق شده‌است.
نام دیگر Salmiak
فرمول شیمیایی
ترکیب شیمیایی در شعله گاز ناپدید می‌شود. درحرارت با سود و اسیدها آمونیاک تولید می‌کند. NH۴: ۳۳٫۷۲٪ Cl:۶۶٫۲۸٪
رده بندی هالوژن
اطلاعات کانی شناسی
شکل بلوری تتراگون - تری اکتائدر - رمبودوکائدر
شکل ظاهری بلورها با سطوح متعدد - پودر- قشرقشر- شوره‌ای - تجمع بادبزنی شکل محلی است و بیشتر در ایتالیا (وزو - اتنا) و آلمان
رنگ بیرنگ - سفید - زرد - متمایل به قرمز
رنگ خاکه سفید
سختی موس ۱-۲
وزن مخصوص ۱٫۵۳
رخ کامل - مطابق باسطح
جلا شیشه ای
شفافیت نیمه شفاف
پاراژنز سیلوین - هالیت- گوگرد- هالیت
اطلاعات معدنی
منشأ تشکیل ثانوی
محل پیدایش چک اسلواکی

سلمیاک (به انگلیسی: Salmiak) با فرمول شیمیایی از مجموعه کانی هاست و به آسانی در آب حل می‌شود و شورمزه‌است. کانیهای مشابه آن سیلوین، هالیت است که از آنها در حرارت با بوی آمونیاک متمایز می‌گردد. از نمک آمونیاک مشتق شده‌است. در شعله گاز ناپدید می‌شود. درحرارت با سود و اسیدها آمونیاک تولید می‌کند. NH۴: ۳۳٫۷۲٪ Cl:۶۶٫۲۸٪ برای اولین بار در چک اسلواکی کشف شد و از نظر شکل بلور: تتراگون - تری اکتائدر - رمبودوکائدر، رنگ: بیرنگ - سفید - زرد - متمایل به قرمز، شفافیت: نیمه شفاف، جلا: شیشه ای، رخ: کامل - مطابق باسطح، سیستم تبلور: مکعبی و در رده‌بندی هالوژن است و منشأ تشکیل آن دومین است.

همایند کانی‌شناسی (پارانژ) آن سیلوین - هالیت- گوگرد- هالیت است ، از نظر ژیزمان بلورها با سطوح متعدد - پودر- لایه لایه- شوره‌ای - تجمع بادبزنی شکل محلی است و بیشتر در ایتالیا (وزو - اتنا) و آلمان یافت می‌شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]