الکزیت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
الکزیت
تصویری از الکزیت
اطلاعات کلی
دلیل‌نام‌گذاری درآب گرم کمی قابل حل است و دارای لومینسانس سفیدرنگ است. دراثر حرارت ابتدا حجیم شده و سپس سریعاْ ذوب می‌شود و رنگ شعله را زرد می‌نماید. درآب سرد شسته شده و تمیز می‌گردد. کانی مشابه شامل کوله مانیت (Colemanite) است. از نام شیمیدان آلمانی G.L.Ulex گرفته شده‌است.
نام دیگر Ulexite
فرمول شیمیایی NaCa[B5O6(OH)6]. 5H2O
ترکیب شیمیایی Na2O۷:۷٪ CaO:۱۳٫۸٪ B2O۳:۴۳٪ H2O:۳۵٫۵٪
رده بندی بورات
اطلاعات کانی شناسی
شکل بلوری پهن و کوتاه - سوزنی شکل
شکل ظاهری به‌طور نادر به صورت بلور- تجمع رشته‌ای - شعاعی تقریباََ کمیاب است و بیشتر در آمریکا، پرو، آرژانتین، روسیه، ترکیه و ایتالیا
رنگ بیرنگ - سفید
رنگ خاکه سفید
وزن مخصوص ۲
رخ کامل - مطابق باسطح
جلا شیشه‌ای - ابریشمی - رشته ای
شفافیت شفاف
پاراژنز کوله مانیت- براکس- کوله مانیت- اینیوئیت
اطلاعات معدنی
منشأ تشکیل دریاچه‌های برات دار
محل پیدایش ترکیه (باندیرما)
کاربرد صنایع شیمیائی - اغلب به صورت سنگ قیمتی (جواهر)

الکزیت (به انگلیسی: Ulexite) با فرمول شیمیایی NaCa[B5O6(OH)6]. 5H2O از مجموعه کانی هاست و درآب گرم کمی قابل حل است و دارای لومینسانس سفیدرنگ است. در اثر حرارت ابتدا حجیم شده و سپس سریعاْ ذوب می‌شود و رنگ شعله را زرد می‌نماید. درآب سرد شسته شده و تمیز می‌گردد. کانی مشابه شامل کوله مانیت (Colemanite) است. از نام شیمیدان آلمانی G.L.Ulex گرفته شده‌است. Na2O۷:۷٪ CaO:۱۳٫۸٪ B2O۳:۴۳٪ H2O:۳۵٫۵٪ برای اولین بار در ترکیه (باندیرما) کشف شد و از نظر شکل بلور: پهن و کوتاه - سوزنی شکل، رنگ: بیرنگ - سفید، شفافیت: شفاف، جلا: شیشه‌ای - ابریشمی - رشته ای، رخ: کامل - مطابق باسطح، سیستم تبلور: تری کلینیک و در رده‌بندی بورات است و منشأ تشکیل آن دریاچه‌های برات دار است.

همایند کانی‌شناسی (پارانژ) آن کوله مانیت- براکس- کوله مانیت- اینیوئیت است. کاربرد آن: صنایع شیمیائی - اغلب به صورت سنگ قیمتی (جواهر)، از نظر ژیزمان به‌طور نادر به صورت بلور- تجمع رشته‌ای - شعاعی تقریباََ کمیاب است و بیشتر در آمریکا، پرو، آرژانتین، روسیه، ترکیه و ایتالیا یافت می‌شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منبع[ویرایش]