پرش به محتوا

فارماکولیت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
فارماکولیت
اطلاعات کلی
رده‌بندیآرسنیات
فرمول شیمیایی
(بخش تکراری)
CaH[AsO4].2H2O
ویژگی‌ها
رنگسفید - زرد - متمایل به قرمز
رَخخوب- مطابق با
شکستگینامنظم
سختی موس۲-۲٫۵
جلاشیشه‌ای - ابریشمی
رنگ خاکهسفید
شفافیتنیمه شفاف
وزن مخصوص۲٫۶
ویژگی‌های ظاهریآگرگاتهای رشته‌ای - بلوری - خوشه‌ای - استالاگتیتی - پودری - اسفنجی (کف مانند) تقریباْ کمیاب است و بیشتر در آلمان غربی، چک اسلواکی و آمریکا
کنارزایی- اریتریت- آنابرژیت- ژرسدورفیت- نیکلین و غیره
توضیح بیشتردر اسیدها و کمی درآب محلول است. CaO:۲۵٫۹۶٪ As2O۵:۵۳٫۲۰٪ H2O:۲۰٫۸۴٪
دلیل‌نام‌گذاریقابل انعطاف بوده و کمی درآب محلول است. از کلمات یونانی Pharmakon یعنی سم و Sideros به معنای آهن گرفتـــه شده‌است.
خاستگاهثانوی

فارماکولیت (به انگلیسی: Pharmacolite) با فرمول شیمیایی CaH[AsO4].2H2O از مجموعه کانی هاست و قابل انعطاف بوده و کمی درآب محلول است. از کلمات یونانی Pharmakon یعنی سم و Sideros به معنای آهن گرفتـــه شده‌است. در اسیدها و کمی درآب محلول است. CaO:۲۵٫۹۶٪ As2O۵:۵۳٫۲۰٪ H2O:۲۰٫۸۴٪ برای اولین بار در چک اسلواکی کشف شد و از نظر شکل بلور: آسیکولار، رنگ: سفید - زرد - متمایل به قرمز، شفافیت: نیمه شفاف، شکستگی: نامنظم، جلا: شیشه‌ای - ابریشمی، رخ: خوب- مطابق با، سیستم تبلور: مونوکلینیک و در رده‌بندی آرسنیات است و منشأ تشکیل آن ثانوی است.

همایند کانی‌شناسی (پارانژ) آن - اریتریت- آنابرژیت- ژرسدورفیت- نیکلین و غیره است ، از نظر ژیزمان آگرگاتهای رشته‌ای - بلوری - خوشه‌ای - استالاگتیتی - پودری - اسفنجی (کف مانند) تقریباْ کمیاب است و بیشتر در آلمان غربی، چک اسلواکی و آمریکا یافت می‌شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منبع[ویرایش]