دیافوریت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
دیافوریت
اطلاعات کلی
دلیل‌نام‌گذاری حتی با شعله شمع ذوب می‌شود-با آب مقطر تمیز می‌شود- ازنورمحافظت شود. از کلمه یونانی diaphoros به معنای مختلف گرفته شده‌است.
نام دیگر Diaphorite
فرمول شیمیایی Pb2Ag3Sb3S8
ترکیب شیمیایی محلول در اسید نیتریک - حتی با شعله شمع ذوب می‌شود - با آب مقطر تمیز می‌شود - ازنورمحافظت شود. Pb:۳۰٫۴۸٪ Ag:۲۳٫۷۸٪ Sb:۲۶٫۸۷٪ S:۱۸٫۸۷٪
رده بندی سولفور
اطلاعات کانی شناسی
شکل بلوری منشورهای کوتاه با شیارهای طولی - ماکله
شکل ظاهری بلوری - تجمع دانه‌ای کمیاب است و بیشتر در آلمان، چک اسلواکی، مکزیک، رومانی، آمریکا، روسیه و کلمبیا
رنگ خاکستری فولادی
رنگ خاکه خاکستریفولادی
سختی موس ۲٫۵
رخ ندارد
جلا فلزی
شکستگی نامساوی
پاراژنز - بولانژریت- گالن- اسفالریت
اطلاعات معدنی
منشأ تشکیل هیدروترمال
محل پیدایش چک اسلواکی

دیافوریت (نام علمی: Diaphorite) با فرمول شیمیایی Pb2Ag3Sb3S8 از مجموعه کانی هاست و حتی با شعله شمع ذوب می‌شود-با آب مقطر تمیز می‌شود- ازنورمحافظت شود. از کلمه یونانی diaphoros به معنای مختلف گرفته شده‌است. محلول در اسید نیتریک - حتی با شعله شمع ذوب می‌شود - با آب مقطر تمیز می‌شود - از نور محافظت شود. Pb:۳۰.۴۸٪ Ag:۲۳.۷۸٪ Sb:۲۶.۸۷٪ S:۱۸.۸۷٪ برای اولین بار در چکسلواکی کشف شد و از نظر شکل بلور: منشورهای کوتاه با شیارهای طولی - ماکله، رنگ: خاکستری فولادی، شکستگی: نامساوی، جلا: فلزی، رخ: ندارد، سیستم تبلور: مونوکلینیک و در رده‌بندی سولفور است و منشأ تشکیل آن هیدروترمال است.

همایند کانی‌شناسی (پارانژ) آن - بولانژریت- گالن- اسفالریت است ، از نظر ژیزمان بلوری - تجمع دانه‌ای کمیاب است و بیشتر در آلمان، چک اسلواکی، مکزیک، رومانی، آمریکا، روسیه و کلمبیا یافت می‌شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منبع[ویرایش]