کلینوکلاز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کلینوکلاز
اطلاعات کلی
رده‌بندیکانی
فرمول شیمیایی
(بخش تکراری)
Cu[(OH)3 - AsO4]
ویژگی‌ها
رنگسبز تیره - سبز متمایل به آبی
رَخبسیارخوب -مطابق با
شکستگینامنظم
سختی موس۲٫۵-۳
جلاشیشه‌ای - صدفی
رنگ خاکهآبی متمایل به سبز
شفافیتشفاف - نیمه شفاف
ویژگی‌های ظاهریبلوری - آگرگاتهای رشته‌ای و دانه‌ای - پوسته‌ای - اندود تقریباْ کمیاب است و بیشتر در آلمان، چک اسلواکی، انگلستان، شیلی و آمریکا
کنارزاییآزوریت- تیرولیت- کالکوفیلیت- الیونیت- کورن والیت و غیره
توضیح بیشتردراسیدها و آمونیاک محلول است. به راحتی ذوب می‌شود. CuO:۶۲٫۷۱٪ As2O۵:۳۰٫۱۹٪ H2O:۷٫۱٪
دلیل‌نام‌گذاریبه راحتی ذوب می‌شود-کانی مشابه آن آزوریت است. از کلمات یونانی Klinos به معنای خم شده و Klas یعنی خردشده گرفته شده‌است.
خاستگاهثانوی

کلینوکلاز (به انگلیسی: Clinoclase) با فرمول شیمیایی Cu[(OH)3 - AsO4] از مجموعه کانی هاست و به راحتی ذوب می‌شود-کانی مشابه آن آزوریت است. از کلمات یونانی Klinos به معنای خم شده و Klas یعنی خردشده گرفته شده‌است. دراسیدها و آمونیاک محلول است. به راحتی ذوب می‌شود. CuO:۶۲٫۷۱٪ As2O۵:۳۰٫۱۹٪ H2O:۷٫۱٪ برای اولین بار در انگلستان کشف شد و از نظر شکل بلور: منشوری - پهن و کوتاه - پسودورمبوئدر، رنگ: سبز تیره - سبز متمایل به آبی، شفافیت: شفاف - نیمه شفاف، شکستگی: نامنظم، جلا: شیشه‌ای - صدفی، رخ: بسیارخوب -مطابق با، سیستم تبلور: مونوکلینیک است و منشأ تشکیل آن ثانوی است.

همایند کانی‌شناسی (پارانژ) آن آزوریت- تیرولیت- کالکوفیلیت- الیونیت- کورن والیت و غیره است ، از نظر ژیزمان بلوری - آگرگاتهای رشته‌ای و دانه‌ای - پوسته‌ای - اندود تقریباْ کمیاب است و بیشتر در آلمان، چک اسلواکی، انگلستان، شیلی و آمریکا یافت می‌شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منبع[ویرایش]