منیزیت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از مگنزیت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
منیزیت
تصویری از منیزیت
اطلاعات کلی
دلیل‌نام‌گذاری دارای لومینسانس سیاه - سبز کامل و گاهی سیاه و آبی - سیاه است و بر اثر برخی پدیده‌ها تریبولومیاسانس نیز نشان می‌دهد. از ترکیب شیمیائی آن اخذ شده‌است.
نام دیگر Magnesite
فرمول شیمیایی MgCO3
ترکیب شیمیایی محلول در انواع اسیدها MgO:۴۷٫۸۱٪ CO۲:۵۲٫۱۹٪ همراه با ادخال‌های Ca,Mn,Fe (متغیر)
رده بندی کربنات
اطلاعات کانی شناسی
شکل بلوری رمبوئدر - اسکالنوئدر
شکل ظاهری بلوری - توده‌های مجتمع - دانه‌ای - شبیه خاک‌های رسی فراوان است و بیشتر در اطریش، چک اسلواکی، ایتالیا، یونان، چین، آمریکا، برزیل، یوگسلاوی، نروژ
رنگ سفید - خاکستری - زرد - قهوه‌ای - سیاه
رنگ خاکه سفید
سختی موس ۴-۴٫۵
وزن مخصوص ۳
رخ کامل - مطابق با سطح
جلا شیشه‌ای
شکستگی صدفی
شفافیت شفاف - نیمه شفاف
پاراژنز ویژگی‌های نوری اشعه X و واکنش‌های شیمیائی کلسیت - دولومیت - آنکریت- تالک- کلسیت- دولومیت و غیره
اطلاعات معدنی
منشأ تشکیل دگرگونی - هیدروترمال - رسوبی
محل پیدایش چک اسلواکی

منیزیت (به انگلیسی: Magnesite) با فرمول شیمیایی MgCO3 از مجموعه کانی هاست و دارای لومینسانس سیاه - سبز کامل و گاهی سیاه و آبی - سیاه است و بر اثر برخی پدیده‌ها تریبولومیاسانس نیز نشان می‌دهد. از ترکیب شیمیائی آن اخذ شده‌است. محلول در انواع اسیدها MgO:۴۷٫۸۱٪ CO۲:۵۲٫۱۹٪ همراه با ادخال‌های Ca,Mn,Fe (متغیر) برای اولین بار در چک اسلواکی کشف شد و از نظر شکل بلور: رمبوئدر - اسکالنوئدر، رنگ: سفید - خاکستری - زرد - قهوه‌ای - سیاه، شفافیت: شفاف - نیمه شفاف، شکستگی: صدفی، جلا: شیشه‌ای، رخ: کامل - مطابق با سطح، سیستم تبلور: رمبوئدریک و در رده‌بندی کربنات است و منشأ تشکیل آن دگرگونی - هیدروترمال - رسوبی است.

همایند کانی‌شناسی (پارانژ) آن ویژگی‌های نوری اشعه X و واکنش‌های شیمیائی کلسیت - دولومیت - آنکریت- تالک- کلسیت- دولومیت و غیره است ، از نظر ژیزمان بلوری - توده‌های مجتمع - دانه‌ای - شبیه خاک‌های رسی فراوان است و بیشتر در اتریش، چک اسلواکی، ایتالیا، یونان، چین، آمریکا، برزیل، یوگسلاوی، نروژ یافت می‌شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]