کالکوپیریت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کالکوپیریت
تصویری از کالکوپیریت
اطلاعات کلی
دلیل‌نام‌گذاری درزبان یونانی Khalkos یعنی مس و pur به معنای آتش است.
نام دیگر Chalcopyrite
فرمول شیمیایی CuFeS2
ترکیب شیمیایی حل شونده در HNO۳ و HCl Zn:۶۷٫۰۶٪ S:۳۲٫۹۴٪ همراه با Fe,Cd
رده بندی سولفور
اطلاعات کانی شناسی
شکل بلوری پسودوتترائدریک -
شکل ظاهری بلور- آگرگات دانه‌ای - توده‌ای فراوان است و بیشتر در آلمان غربی و شرقی، یوگسلاوی، چک اسلواکی، نروژ، فرانسه، سوئد، فرانسه، سوئد، شیلی، بلغارستان
رنگ زردبرنجی با انعکاس سبز
رنگ خاکه سبز -سیاه یاسیاه مایل به سبز
سختی موس ۳٫۵-۴
وزن مخصوص ۴٫۲-۴٫۳
رخ خیلی ناقص - در سطح
جلا فلزی
شفافیت کدر(اپاک)
پاراژنز - اسفالریت- پیریت- کلسیت- مارکاسیتهیدروترمال - رسوبیماکله
اطلاعات معدنی
منشأ تشکیل ماگمایی - دگرگونی مجاورتی- متاسوماتیک -
محل پیدایش چک اسلواکی

کالکوپیریت (به انگلیسی: Chalcopyrite) با فرمول شیمیایی CuFeS2 از مجموعه کانی هاست و در زبان یونانی Khalkos یعنی مس و pur به معنای آتش است. حل شونده در HNO۳ و HCl Zn:۶۷٫۰۶٪ S:۳۲٫۹۴٪ همراه با Fe,Cd برای اولین بار در چک اسلواکی کشف شد و از نظر شکل بلور: پسودوتترائدریک -، رنگ: زردبرنجی با انعکاس سبز، شفافیت: کدر(اپاک)، جلا: فلزی، رخ: خیلی ناقص - در سطح، سیستم تبلور: دوشکلی - کوادراتیک - تتراگونال و در رده‌بندی سولفور است و منشأ تشکیل آن ماگمایی - دگرگونی مجاورتی- متاسوماتیک - است.

همایند کانی‌شناسی (پارانژ) آن - اسفالریت- پیریت- کلسیت- مارکاسیتهیدروترمال - رسوبیماکله است ، از نظر ژیزمان بلور- آگرگات دانه‌ای - توده‌ای فراوان است و بیشتر در آلمان غربی و شرقی، یوگسلاوی، چک اسلواکی، نروژ، فرانسه، سوئد، فرانسه، سوئد، شیلی، بلغارستان یافت می‌شود.

به منظور حذف آهن از کالکوپریت از روش تشویه (Roasting) استفاده می شود. در این روش با دمیدن اکسیژن در دمای بالا آهن تبدیل به اکسید شده و از کالکوپریت جدا می شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]