کالکوپیریت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کالکوپیریت
اطلاعات کلی
رده‌بندیسولفور
فرمول شیمیایی
(بخش تکراری)
CuFeS2
ویژگی‌ها
رنگزردبرنجی با انعکاس سبز
رَخخیلی ناقص - در سطح
سختی موس۳٫۵-۴
جلافلزی
رنگ خاکهسبز -سیاه یاسیاه مایل به سبز
شفافیتکدر(اپاک)
وزن مخصوص۴٫۲-۴٫۳
ویژگی‌های ظاهریبلور- آگرگات دانه‌ای - توده‌ای فراوان است و بیشتر در آلمان غربی و شرقی، یوگسلاوی، چک اسلواکی، نروژ، فرانسه، سوئد، فرانسه، سوئد، شیلی، بلغارستان
کنارزایی- اسفالریت- پیریت- کلسیت- مارکاسیتهیدروترمال - رسوبیماکله
توضیح بیشترحل شونده در HNO۳ و HCl Zn:۶۷٫۰۶٪ S:۳۲٫۹۴٪ همراه با Fe,Cd
دلیل‌نام‌گذاریدرزبان یونانی Khalkos یعنی مس و pur به معنای آتش است.
خاستگاهماگمایی - دگرگونی مجاورتی- متاسوماتیک -

کالکوپیریت (به انگلیسی: Chalcopyrite) با فرمول شیمیایی CuFeS2 از مجموعه کانی هاست و در زبان یونانی Khalkos یعنی مس و pur به معنای آتش است. حل شونده در HNO۳ و HCl Zn:۶۷٫۰۶٪ S:۳۲٫۹۴٪ همراه با Fe,Cd برای اولین بار در چک اسلواکی کشف شد و از نظر شکل بلور: پسودوتترائدریک -، رنگ: زردبرنجی با انعکاس سبز، شفافیت: کدر(اپاک)، جلا: فلزی، رخ: خیلی ناقص - در سطح، سیستم تبلور: دوشکلی - کوادراتیک - تتراگونال و در رده‌بندی سولفور است و منشأ تشکیل آن ماگمایی - دگرگونی مجاورتی- متاسوماتیک - است.

همایند کانی‌شناسی (پارانژ) آن - اسفالریت- پیریت- کلسیت- مارکاسیتهیدروترمال - رسوبیماکله است ، از نظر ژیزمان بلور- آگرگات دانه‌ای - توده‌ای فراوان است و بیشتر در آلمان غربی و شرقی، یوگسلاوی، چک اسلواکی، نروژ، فرانسه، سوئد، شیلی، بلغارستان یافت می‌شود.

به منظور حذف آهن از کالکوپریت از روش تشویه (Roasting) استفاده می شود. در این روش با دمیدن اکسیژن در دمای بالا آهن تبدیل به اکسید شده و از کالکوپریت جدا می شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]