ریپیدولیت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ریپیدولیت
اطلاعات کلی
رده‌بندیسیلیکات
فرمول شیمیایی
(بخش تکراری)
(MgFe 2+Al)6 [(OH)8 - (AlSi)4 O10]
ویژگی‌ها
رنگخاکستری - سبز تیره تا قهوه‌ای - سبز
رَخعالی
سختی موس۲
جلاصدفی
رنگ خاکهسبز روشن
شفافیتشفاف - نیمه شفاف
وزن مخصوص۲٫۸-۳
ویژگی‌های ظاهریبلوری - تجمع توده‌ای - فلسی - دانه‌ای فراوان است و بیشتر در انگلستان، آمریکا، ماداگاسکار، زلاندنو
کنارزاییکلریت- تیتانیت- آلبیت- کوارتز و غیره
توضیح بیشترپیچیده و متغیر
دلیل‌نام‌گذاریبلورها به صورت فلسی و قابل انعطاف ولی غیر قابل ارتجاع است-با آب مقطر تمیز می‌شود-کانی مشابه آن کلریت است که با اشعه X وواکنش‌های شیمیائی از آن قابل تشخیص می‌باشد. از کلمات یونانی rhipis به معنای بادبزن و lithos به مفهوم سنگ گرفته شده‌است.
خاستگاهدگرگونی - رگه‌های تیپ آلپی

ریپیدولیت (به انگلیسی: Ripidolite) با فرمول شیمیایی (MgFe 2+Al)6 [(OH)8 - (AlSi)4 O10] از مجموعه کانی هاست و بلورها به صورت فلسی و قابل انعطاف ولی غیرقابل ارتجاع است-با آب مقطر تمیز می‌شود-کانی مشابه آن کلریت است که با اشعه X وواکنش‌های شیمیائی از آن قابل تشخیص می‌باشد. از کلمات یونانی rhipis به معنای بادبزن و lithos به مفهوم سنگ گرفته شده‌است. پیچیده و متغیر برای اولین بار در انگلستان کشف شد و از نظر شکل بلور: پهن و کوتاه، رنگ: خاکستری - سبز تیره تا قهوه‌ای - سبز، شفافیت: شفاف - نیمه شفاف، جلا: صدفی، رخ: عالی، سیستم تبلور: مونوکلینیک و در رده‌بندی سیلیکات است و منشأ تشکیل آن دگرگونی - رگه‌های تیپ آلپی است.

همایند کانی‌شناسی (پارانژ) آن کلریت- تیتانیت- آلبیت- کوارتز و غیره است ، از نظر ژیزمان بلوری - تجمع توده‌ای - فلسی - دانه‌ای فراوان است و بیشتر در انگلستان، آمریکا، ماداگاسکار، زلاندنو یافت می‌شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منبع[ویرایش]