اوپال سفید شیری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
اوپال سفید شیری
اطلاعات کلی
رده‌بندیاکسید
فرمول شیمیایی
(بخش تکراری)
SiO2.nH2O
ویژگی‌ها
رنگمتمایل به زرد -قرمز - قهوه‌ای تا سیاه
رَخندارد
شکستگیصدفی
سختی موس۵٫۵-۶٫۶
جلاشیشه‌ای - چرب - مات
رنگ خاکهسفید
شفافیتشفاف - نیمه شفاف
وزن مخصوص۲٫۲-۲٫۷
ویژگی‌های ظاهریقلوه‌ای شکل - استالاکتیتی - کنکرسیونی - قشری - پسودومورف نسبتاْ فراوان ; در ولکانیسم ناحیه‌ای و در زونهای اکسیداسیونی و آلتراسیونی و اولترابازیکها در آلمان شرقی، اطریش، چک و اسلواکی، مجارستان، رومانی، URSS روسیه و بخش‌هایی از مکزیک دیده می‌شود.
کنارزاییسختی - انحلال در اسیدها (اوانسیت) -چگالی - خواص نوری - اشعه Xکالسدوئن - اوانسیت- نانترونیت- هیالیت- کالسدونی
توضیح بیشترمحلول در KOH , HF متغیر
دلیل‌نام‌گذاریاز واژة قدیمی اوپال به معنی گرانبها اخذ شده‌است.
خاستگاهبعد از آتشفشانی - دگرسانی بخشی

اوپال سفید شیری (به فرانسوی: Opal_Blanche_de_lait) با فرمول شیمیایی SiO2.nH2O از مجموعه کانی هاست و از واژة قدیمی اوپال به معنی گرانبها اخذ شده‌است. محلول در KOH , HF متغیر برای اولین بار در چک و اسلواکی کشف شد و از نظر شکل بلور: بی شکل، رنگ: متمایل به زرد -قرمز - قهوه‌ای تا سیاه، شفافیت: شفاف - نیمه شفاف، شکستگی: صدفی، جلا: شیشه‌ای - چرب - مات، رخ: ندارد، سیستم تبلور: آمرف و در رده‌بندی اکسید است همچنین خاصیت مغناطیسی ندارد و منشأ تشکیل آن بعد از آتشفشانی - دگرسانی بخشی است.

همایند کانی‌شناسی (پارانژ) آن سختی - انحلال در اسیدها (اوانسیت) -چگالی - خواص نوری - اشعه Xکالسدوئن - اوانسیت- نانترونیت- هیالیت- کالسدونی است ، از نظر ژیزمان قلوه‌ای شکل - استالاکتیتی - کنکرسیونی - قشری - پسودومورف نسبتاْ فراوان ; در ولکانیسم ناحیه‌ای و در زونهای اکسیداسیونی و آلتراسیونی و اولترابازیکها در آلمان شرقی، اتریش، چک و اسلواکی، مجارستان، رومانی، URSS روسیه و بخش‌هایی از مکزیک دیده می‌شود. یافت می‌شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منبع[ویرایش]