اوپال سفید شیری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
اوپال سفید شیری
اطلاعات کلی
دلیل‌نام‌گذاری از واژة قدیمی اوپال به معنی گرانبها اخذ شده‌است.
نام دیگر Opal_Blanche_de_lait
فرمول شیمیایی SiO2.nH2O
ترکیب شیمیایی محلول در KOH , HF متغیر
رده بندی اکسید
اطلاعات کانی شناسی
شکل بلوری بی شکل
شکل ظاهری قلوه‌ای شکل - استالاکتیتی - کنکرسیونی - قشری - پسودومورف نسبتاْ فراوان ; در ولکانیسم ناحیه‌ای و در زونهای اکسیداسیونی و آلتراسیونی و اولترابازیکها در آلمان شرقی، اطریش، چک و اسلواکی، مجارستان، رومانی، URSS روسیه و بخش‌هایی از مکزیک دیده می‌شود.
رنگ متمایل به زرد -قرمز - قهوه‌ای تا سیاه
رنگ خاکه سفید
سختی موس ۵٫۵-۶٫۶
وزن مخصوص ۲٫۲-۲٫۷
رخ ندارد
جلا شیشه‌ای - چرب - مات
شکستگی صدفی
شفافیت شفاف - نیمه شفاف
خاصیت مغناطیسی ندارد
پاراژنز سختی - انحلال در اسیدها (اوانسیت) -چگالی - خواص نوری - اشعه Xکالسدوئن - اوانسیت- نانترونیت- هیالیت- کالسدونی
اطلاعات معدنی
منشأ تشکیل بعد از آتشفشانی - دگرسانی بخشی
محل پیدایش چک و اسلواکی

اوپال سفید شیری (به فرانسوی: Opal_Blanche_de_lait) با فرمول شیمیایی SiO2.nH2O از مجموعه کانی هاست و از واژة قدیمی اوپال به معنی گرانبها اخذ شده‌است. محلول در KOH , HF متغیر برای اولین بار در چک و اسلواکی کشف شد و از نظر شکل بلور: بی شکل، رنگ: متمایل به زرد -قرمز - قهوه‌ای تا سیاه، شفافیت: شفاف - نیمه شفاف، شکستگی: صدفی، جلا: شیشه‌ای - چرب - مات، رخ: ندارد، سیستم تبلور: آمرف و در رده‌بندی اکسید است همچنین خاصیت مغناطیسی ندارد و منشأ تشکیل آن بعد از آتشفشانی - دگرسانی بخشی است.

همایند کانی‌شناسی (پارانژ) آن سختی - انحلال در اسیدها (اوانسیت) -چگالی - خواص نوری - اشعه Xکالسدوئن - اوانسیت- نانترونیت- هیالیت- کالسدونی است ، از نظر ژیزمان قلوه‌ای شکل - استالاکتیتی - کنکرسیونی - قشری - پسودومورف نسبتاْ فراوان ; در ولکانیسم ناحیه‌ای و در زونهای اکسیداسیونی و آلتراسیونی و اولترابازیکها در آلمان شرقی، اتریش، چک و اسلواکی، مجارستان، رومانی، URSS روسیه و بخش‌هایی از مکزیک دیده می‌شود. یافت می‌شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منبع[ویرایش]