پلی بازیت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پلی بازیت
اطلاعات کلی
رده‌بندیسولفور
فرمول شیمیایی
(بخش تکراری)
ویژگی‌ها
رنگسیاه فولادی
رَخکامل - مطابق باسطح
سختی موس۱٫۵-۲
جلافلزی- الماسی - مات
رنگ خاکهسیاه با یک تغییر جزیی متمایل به قرمز
شفافیتغیر شفاف
وزن مخصوص۶٫۵
ویژگی‌های ظاهریشکستگی نامنظم بلوری شکل - قشردار(قشر قشر) - تجمع ذرات - متراکم تقریباً کمیاب است و بیشتر در آلمان، چک اسلواکی، شیلی، مکزیک، آمریکا، روسیه
کنارزاییآکانتیت - استفانیت- آکانتیت- نقره- استفانیت- پیرارگیریت و غیره
توضیح بیشترکمی قابل ذوب, محلول در HNO3 Cu:۴٫۱۰٪ Ag:۶۹٫۴۷٪ Sb:۱۰٫۸۲٪ S:۱۵٫۶۱٪ با انکلوزیون‌های Fe,As
دلیل‌نام‌گذاریبا آب شسته می‌شود و کانیهای مشابه آن آکانتیت و استفانیت است که از نظر سختی و شکل بلورها با آن فرق دارند. از کلمه یونانی Polus به معنی بسیار و متعدد و basis به معنی base یا قاعده و مبنا گرفته شده‌است.
خاستگاههیدروترمال
کاربردکانسار نقره

پلی بازیت (به انگلیسی: Polybasite) با فرمول شیمیایی از مجموعه کانی هاست و با آب شسته می‌شود و کانیهای مشابه آن آکانتیت و استفانیت است که از نظر سختی و شکل بلورها با آن فرق دارند. از کلمه یونانی Polus به معنی بسیار و متعدد و basis به معنی base یا قاعده و مبنا گرفته شده‌است. کمی قابل ذوب، محلول در HNO3 Cu:۴٫۱۰٪ Ag:۶۹٫۴۷٪ Sb:۱۰٫۸۲٪ S:۱۵٫۶۱٪ با انکلوزیون‌های Fe,As برای اولین بار در چک اسلواکی کشف شد و از نظر شکل بلور: پسودوهگزاگونال (شش وجهی دروغین) - کمیاب به صورت ماکله - مسطح و کوتاه، رنگ: سیاه فولادی، شفافیت: غیر شفاف، جلا: فلزی- الماسی - مات، رخ: کامل - مطابق باسطح، سیستم تبلور: مونوکلینیک و در رده‌بندی سولفور است و منشأ تشکیل آن هیدروترمال است.

همایند کانی‌شناسی (پارانژ) آن آکانتیت - استفانیت- آکانتیت- نقره- استفانیت- پیرارگیریت و غیره است کاربرد آن: کانسار نقره، از نظر ژیزمان شکستگی نامنظم بلوری شکل - قشردار(قشر قشر) - تجمع ذرات - متراکم تقریباً کمیاب است و بیشتر در آلمان، چک اسلواکی، شیلی، مکزیک، آمریکا، روسیه یافت می‌شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]