تیرولیت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
تیرولیت
اطلاعات کلی
رده‌بندیآرسنیات
فرمول شیمیایی
(بخش تکراری)
Ca2 Cu9 [(OH)10 - (AsO4)4]. 10H2O
ویژگی‌ها
رنگسبز روشن - سبز متمایل به آبی - خاکستری - آبی
رَخکامل - مطابق باسطح
سختی موس۱٫۵-۲
جلاشیشه‌ای - صدفی
رنگ خاکهروشن تر از رنگ کانی
شفافیتنیمه شفاف
ویژگی‌های ظاهریبلورهای کوچک - تجمع ورقه‌ای ریز و بادبزنی - قشری - تجمع خوشه‌ای تقریباً کمیاب است و بیشتر در آلمان شرقی و غربی، اسپانیا، چک اسلواکی و آمریکا
کنارزایی- لانژیت- بروکانتیت- کالکوفیلیت- مالاکیت و غیره
توضیح بیشترمحلول در اسیدها، دراثر حرارت رنگ آن می‌پرد و دراثرذوب بوئی مانند سیردارد. با آب مقطر شسته و تمیز می‌شود. CaO:۷٫۱۲٪ CuO:۳۶٫۳۲٪ As2O۵:۳۹٫۳۹٪ H2O:۱۷٫۱۷٪
دلیل‌نام‌گذاریقابل انعطاف، با قابلیت هدایت الکتریسیته و محلول در اسیدها. دراثر حرارت رنگ آن می‌پردودراثرذوب بوئی مانند سیر دارد. با آب مقطر شسته و تمیز می‌شود. از کلمه Tyrol (اتریش) مشتق شده‌است.
خاستگاهثانوی

تیرولیت (به انگلیسی: Tyrolite) با فرمول شیمیایی Ca2 Cu9 [(OH)10 - (AsO4)4]. 10H2O از مجموعه کانی هاست و قابل انعطاف، با قابلیت هدایت الکتریسیته و محلول در اسیدها. در اثر حرارت رنگ آن می‌پردودراثرذوب بوئی مانند سیر دارد. با آب مقطر شسته و تمیز می‌شود. از کلمه Tyrol (اتریش) مشتق شده‌است. محلول در اسیدها، در اثر حرارت رنگ آن می‌پرد و دراثرذوب بوئی مانند سیردارد. با آب مقطر شسته و تمیز می‌شود. CaO:۷٫۱۲٪ CuO:۳۶٫۳۲٪ As2O۵:۳۹٫۳۹٪ H2O:۱۷٫۱۷٪ برای اولین بار در چک اسلواکی کشف شد و از نظر شکل بلور: پهن و کوتاه - فلسی، رنگ: سبز روشن - سبز متمایل به آبی - خاکستری - آبی، شفافیت: نیمه شفاف، جلا: شیشه‌ای - صدفی، رخ: کامل - مطابق باسطح، سیستم تبلور: ارترومبیک و در رده‌بندی آرسنیات است و منشأ تشکیل آن ثانوی است.

همایند کانی‌شناسی (پارانژ) آن - لانژیت- بروکانتیت- کالکوفیلیت- مالاکیت و غیره است. ، از نظر ژیزمان بلورهای کوچک - تجمع ورقه‌ای ریز و بادبزنی - قشری - تجمع خوشه‌ای تقریباً کمیاب است و بیشتر در آلمان شرقی و غربی، اسپانیا، چک اسلواکی و آمریکا یافت می‌شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]