کریزوتیل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
کریزوتیل
تصویری از کریزوتیل
اطلاعات کلی
دلیل‌نام‌گذاری دارای لومینسانس کرم رنگ در امواج بلند است-در اسید HCl حل می‌شود و یک اسکلت رشته‌ای از SiO۲ بجا می‌گذارد. از کلمات یونانی Khrusos به معنای طلا و tilos به معنای الیاف و رشته گرفته شده‌است.
نام دیگر Chrysotile
فرمول شیمیایی Mg6[(OH)8 - Si4O10]
ترکیب شیمیایی حل شونده در HCl , H2SO۴ - در اسید HCl حل می‌شود و یک اسکلت رشته‌ای از SiO۲ بجا می‌گذارد.
رده بندی سیلیکات
اطلاعات کانی شناسی
شکل بلوری الیافی یا رشته ای
شکل ظاهری اگرگات - الیافی فراوان است و بیشتر در ایتالیا، چک اسلواکی، روسیه، کانادا، زیمبابوه، آفریقای جنوبی
رنگ خاکستری - آبی خاکستری - زرد - زرد سبز
رنگ خاکه سفید - خاکستری
سختی موس ۳-۴
وزن مخصوص ۲٫۵
جلا ابریشمی
شفافیت نیمه شفاف
پاراژنز - سرپانتین- ترمولیت- الیوین
اطلاعات معدنی
منشأ تشکیل هیدروترمال- اولترابازیک
محل پیدایش چک اسلواکی

کریزوتیل (به انگلیسی: Chrysotile) یا آزبست سفید با فرمول شیمیایی Mg6[(OH)8 - Si4O10] از مجموعه کانی هاست و دارای لومینسانس کرم رنگ در امواج بلند است-در اسید HCl حل می‌شود و یک اسکلت رشته‌ای از SiO۲ بجا می‌گذارد. از کلمات یونانی Khrusos به معنای طلا و tilos به معنای الیاف و رشته گرفته شده‌است. حل شونده در HCl , H2SO۴ - در اسید HCl حل می‌شود و یک اسکلت رشته‌ای از SiO۲ بجا می‌گذارد. برای اولین بار در چک اسلواکی کشف شد و از نظر شکل بلور: الیافی یا رشته ای، رنگ: خاکستری - آبی خاکستری - زرد - زرد سبز، شفافیت: نیمه شفاف، جلا: ابریشمی، سیستم تبلور: مونوکلینیک و در رده‌بندی سیلیکات است و منشأ تشکیل آن هیدروترمال- اولترابازیک است.

همایند کانی‌شناسی (پارانژ) آن - سرپانتین- ترمولیت- الیوین است ، از نظر ژیزمان اگرگات - الیافی فراوان است و بیشتر در ایتالیا، چک اسلواکی، روسیه، کانادا، زیمبابوه، آفریقای جنوبی یافت می‌شود. روش شناشايي : با استفاداز ازمون تفرق اشعه ايكس XRD ميتوان براي يافتن فازهاي ازبستي موجود در نمونه بهره برد

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]