جگواروندی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

جگواروندی
جگواروندی در باغ‌وحش برلین
وضعیت حفاظت
رده‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پستانداران
راسته: گوشت‌خواران
زیرراسته: گربه‌سانیان
تیره: گربه‌ایان
سرده: Herpailurus
گونه: H. yagouaroundi
نام دوبخشی
Herpailurus yagouaroundi
نقشه پراکندگی گربه اِیرا

جگواروندی (نام علمی:Herpailurus yagouaroundi) یک گربه‌سان بومی قاره آمریکا است.زیستگاه آن از مرکز آرژانتین در جنوب تا شمال مکزیک، از طریق آمریکای مرکزی و جنوبی در شرق رشته کوه های آند است. جگواروندی یک گربه با جثه متوسط و اندامی لاغر است، رنگ پوست آن خاکستری و قرمز است، بدنی کشیده، پاهای نسبتاً کوتاه، سر کوچک و باریک، گوش‌های کوچک و گرد، پوزه کوتاه و دمی بلند دارد که از این جهات شبیه راسویان است. این گربه تقریباً دو برابر بزرگتر از یک گربه اهلی است و ارتفاع شانه‌اش به ۳۶۰ میلی‌متر است.

توصیف ظاهری[ویرایش]

گربه ایرا پاهای کوتاه، بدن کشیده، و دمی بلند دارد. گوش‌های آن کوتاه و گرد هستند. پوست بدنش خال ندارد و در همه بخش‌ها به یک رنگ است. البته نقش‌های محو اندکی در روی صورت و زیر بدن وجود دارند. رنگ پوست می‌تواند سیاه تا خاکستری مایل به قهوه‌ای یا قرمز تا شاه‌بلوطی باشد و توله‌هایی از هر دو مورد می‌توانند در یک زایمان به دنیا آیند.

طول بدن گربه ایرا میان ۵۳ تا ۷۷ سانتی‌متر است و دمش ۳۱ تا ۶۱ سانتی‌متر طول دارد. وزن این جانور به ۳٫۵ تا ۹٫۱ کیلوگرم می‌رسد.[۱]

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ Caso, A. , Lopez-Gonzalez, C. , Payan, E. , Eizirik, E. , de Oliveira, T. , Leite-Pitman, R. , Kelly, M. & Valderrama, C. (2008), Puma yagouaroundi (به انگلیسی), IUCN Red List of Threatened Species Version 2012.2, retrieved 11 April 2024{{citation}}: نگهداری یادکرد:نام‌های متعدد:فهرست نویسندگان (link)