شیر آمریکایی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
شیر آمریکایی
محدودهٔ زمانی: پلیستوسن، ۰٫۳۴۰ تا ۰٫۰۱۱ میلیون سال پیش
Panthera atrox.jpg
اسکلت شیر آمریکایی در موزه Page
وضعیت حفاظت
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پستانداران
راسته: گوشت‌خواران
تیره: گربه‌سانان
زیرخانواده: پلنگیان
سرده: پلنگ‌مانندها
گونه: P. atrox
نام علمی
Panthera atrox

شیر آمریکایی (Panthera atrox) که به نام‌های شیر آمریکای شمالی، جگوار بزرگ‌جثه نایجل و شیر غارنشین آمریکایی نیز شناخته می‌شود، یک گونه منقرض‌شده از پلنگیان است که در دوره پلیستوسن و بین ۳۴۰٫۰۰۰ تا ۱۱٫۰۰۰ سال پیش بومی آمریکای شمالی بوده و برای دوره‌ای نزدیک به یک سوم میلیون سال زندگی می‌کرده‌است. بررسی‌های ژنتیکی نشان می‌دهند که این گونه رابطهٔ خویشاوندی نزدیکی با شیر غارنشین اوراسیایی (Panthera spelaea)[یادداشت ۱] داشته‌است.[۱] شیر آمریکایی حدود ۲۵٪ بزرگ‌تر از شیر امروزی (Panthera leo) بوده و از بزرگ‌ترین گربه‌سانان تاریخ محسوب می‌شود.

ویژگی‌ها

جمجمه یک شیر آمریکایی در موزه تاریخ طبیعی آمریکا
نگاره‌ای فرضی از پیکر شیر آمریکایی بر اساس سنگواره

طبق تخمین‌ها طول شیر آمریکایی حدود تا ۴/۲ با در نظر گرفتن دم بوده و ارتفاع آن تا شانه حدود ۱۳۷ سانتی متر بوده‌است. بنابراین این جانور از رقیب اصلی خود یعنی خرس کوتاه‌چهره کوچک‌تر بوده اما بزرگ‌تر از دیگر گربه بزرگ پیشاتاریخی یعنی چاقودندان بوده‌است. در سال ۲۰۰۸ وزن این جانور را حدود ۶۰۰ کیلوگرم برآورد کردند. یک مطالعه در سال ۲۰۰۹ وزن شیرهای نر را به طور میانگین حدود ۲۵۶ کیلوگرم و برای بزرگ‌ترین نمونه حدود ۸۰۰ کیلوگرم اعلام کرد. در سال ۲۰۱۲ وزن برای شیرهای نر بین ۲۳۵ تا ۶۰۰ کیلوگرم و برای شیرهای ماده بین ۱۷۵ تا ۳۶۵ کیلوگرم تخمین زده شد که این موضوع نشان می‌دهد شیر آمریکایی از چاقودندان و ببر نگوندون سنگین‌تر بوده‌است و رکورد وزنش ۸۰۰ کیلو بوده

یادداشت‌ها

  1. جمعیت شیر غارنشین از طریق تنگه برینگ در آلاسکا و غرب کانادا گسترش یافت.

منابع

  1. Barnett، Ross (۲۰۰۹). «Phylogeography of lions (Panthera leo ssp.) reveals three distinct taxa and a late Pleistocene reduction in genetic diversity» (PDF). Molecular Ecology. ۱۸ (۸): ۱۶۶۸–۱۶۷۷. doi:10.1111/j.1365-294X.2009.04134.x. PMID 19302360. دریافت‌شده در ۲۴ مه ۲۰۱۲. بیش از یک پارامتر |نویسنده= و |نام خانوادگی= داده‌شده است (کمک)