گربه‌ایان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

گربه‌ایان
محدودهٔ زمانی: الیگوسن پسین تا عصر حاضر
۲۵ تا ۰ میلیون سال پیش
انواع گربه‌ایان:

وشق، ببر، گربه پلنگی، شیر کوهی، یوزگربه، گربه وحشی و گربه

رده‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پستانداران
راسته: گوشت‌خوارسانان
زیرراسته: گربه‌سانان
تیره: گربه‌ایان
فیشر والدهایم، ۱۸۱۷
زیرخانواده‌ها
محدوده پراکندگی گربه‌ایان
یک گربه سیبری
یک گربهٔ اهلی نژاد سیبری روی درخت

گربه‌ایان[۱] (نام علمی: Felidae) که با نام دیگر گربه‌ها هم شناخته می‌شوند، یک خانواده از پستانداران و زیرراستهٔ گربه‌سانان و راستهٔ گوشت‌خوارسانان هستند. گونه‌های بزرگی از پستانداران شکارچی مانند شیر، ببر و پلنگ در این خانواده قرار دارند. آشناترین عضو این خانواده نیز گربه اهلی است که پیرامون ۱۱٫۵۰۰ سال پیش به زندگی در کنار انسان خو گرفت و اهلی شد. نیای وحشی گربه اهلی، گربه دشتی نام دارد که هنوز در آفریقا و آسیای غربی زندگی می‌کند ولی ویرانی زیستگاه، منطقه پراکندگی این گربه‌ها را محدود کرده‌است. به صورت بومی گربه‌ایان در تمام قاره‌های جهان به‌جز اقیانوسیه و جنوبگان حضور دارند. رابط شماری که در فارسی برای گربه‌ایان به کار می‌رود قلاده است. برای نمونه گفته می‌شود «چهار قلاده یوزپلنگ».

پنچه پا در تیرهٔ گربه‌ایان جمع‌شونده است اما در یوزپلنگ نیمه‌جمع‌شونده است.[۲]

طبقه‌بندی[ویرایش]

شیر

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «گربه‌ایان» [زیست‌شناسی- علوم جانوری] هم‌ارزِ «Felidae»؛ منبع: گروه واژه‌گزینی. جواد میرشکاری، ویراستار. دفتر پنجم. فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان. تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی. شابک ۹۷۸-۹۶۴-۷۵۳۱-۷۶-۴ (ذیل سرواژهٔ گربه‌ایان)
  2. کرمی، محمود؛ قدیریان، طاهر؛ فیض‌اللهی، کاوه (۱۳۹۵). اطلس پستانداران ایران. جهاد دانشگاه، واحد استان البرز. ص. ۲۸۵. شابک ۹۷۸-۶۰۰-۷۶۰۵-۲۱-۹.