شتاب (بانکداری)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از شبکه شتاب)
پرش به ناوبری پرش به جستجو

شتاب (سرنام عبارت شبکه تبادل اطلاعات بین بانکی) یک شبکه بانکداری الکترونیک فراگیر در ایران است که توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۸۱ با هدف ایجاد، راه‌اندازی و راهبری سوئیچ ملی به منظور اتصال شبکه پرداخت بانک‌ها به یکدیگر و نهایتاً ایجاد زمینه برای انجام مبادلات بین بانکی به صورت الکترونیکی ایجاد شد. عضویت در مرکز مزبور تابع مقررات حاکم بر مرکز شتاب مصوب خرداد ماه ۱۳۸۱ است.[۱]

شبکه شتاب بانکی
بنا نهاده ۱۳۸۱

سوئیچ ملی در فاز اول اتصال شبکه کارت بانک‌ها و خودپردازها و در فازهای بعدی تبادل کلیه تراکنش‌های بین بانکی شامل چک‌ها، حواله‌ها و اوراق بهادار را مد نظر دارد.[۱]

هم‌اکنون ۳۰ بانک

نام[ویرایش]

نام شتاب در واقع سرنام عبارت شبکهٔ تبادل اطلاعات بین بانکی است.

ارتباطات[ویرایش]

 • در مارس 2005 توافقی بین بانک مرکزی ایران و شبکه خودپردازهای بحرینBenefit و همچنین شبکه UAES امارت متحده حاصل شد.
 • در اکتبر 2005، ایران و چین سیستم‌های بانکی خود را به هم متصل کردند[۳].
 • در جولای 2006، سیستم شتاب به شبکه خودپردازهای قطر NAPS متصل شد[۴].
 • در می 2008، شبکه خودپردازهای ایران به شبکه خودپردازهای بحرین، کویت و قطر متصل شد و این باعث شد دارندگان کارت قابلیت دسترسی مستقیم به حساب خود را از این کشورها داشته باشند[۵].
 • در دسامبر 2016، برنامه‌ریزی‌هایی برای اتصال به JCB ژاپن و UnionPay چین در کوتاه مدت و به ویزا کارت و مسترکارت در دراز مدت انجام شد[۶].

اعضا[ویرایش]

بانکداری در ایران

تا سال ۱۳۹۸، همه بانک‌ها و مؤسسات مجوز دار از بانک مرکزی ایران عضو شبکه شتاب‌اند و فقط مؤسسه اعتباری کاسپین به شبکه شتاب متصل نیست. همچنین برخی از بانک‌های بین‌المللی نیز به شتاب متصل‌اند. [۷]

منابع[ویرایش]

 1. ۱٫۰ ۱٫۱ «مرکز شتاب». وبگاه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران. دریافت‌شده در ۲۸ اسفند ۱۳۸۶ خورشیدی. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازدید= را بررسی کنید (کمک)
 2. «عملکرد سامانه‌های پرداخت». وبگاه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران. دریافت‌شده در ۱۳ آبان ۱۳۸۸ خورشیدی. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازدید= را بررسی کنید (کمک)
 3. Iran’s SHETAB system to be connected to Chinese banks
 4. http://www.qcb.gov.qa/Naps&Shetab.pdf.
 5. Iran Daily - Domestic Economy - 05/31/08
 6. "Iranian Bank Cards' Int'l Linkup by March". Financial Tribune. 2016-12-18. Archived from the original on 2018-03-14. Retrieved 2018-03-14.
 7. http://www.agri-bank.com/Static/English/mehrcard.asp

جستارهای وابسته[ویرایش]