شبکه‌های مخابراتی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

در یک سیستم مخابراتی تعداد زیادی شبکه‌های مخابراتی متفاوتی وجود دارند که برخی از آن‌ها بیشترین کاربرد را دارند:

 1. رادیو و تلویزیون (Broadcasting)
 2. شبکه تلفنی
 3. سیستم سلولی
 4. شبکه‌های محلی (Local Area Networks)
 5. شبکه‌های جهانی (Wide Area Networks)
 6. سیستم‌های ماهواره ای
 7. Bluetooth
 8. تلویزیون دیجیتال Digital TV
 9. سیستم‌های رادیو نرم‌افزاری (Software Radio)

هرکدام از این شبکه‌های مخابراتی در شاخه ای از مخابرات جواب گو می‌باشند.

به عنوان مثال برای شبکه‌های جهانی Wide Area Networks (یا به صورت خلاصه WAN)، سیستم‌ها توسط فیبر نوری و خطوط ماهواره ای به یکدیگر متصل می‌شوند.

یا در شبکه‌های محلی فقط سیستم هابا استفاده از کارت شبکه به یکدیگر متصل می‌شوند.

مزایای مخابرات و شبکه[ویرایش]

ارتباطات مخابراتی می‌تواند به میزان زیادی منابع افراد مختلف را افزوده و گسترش دهد. برای مثال، اگر شرکت‌های تجاری در حال برنامه‌ریزی برای گسترش شرکت خود باشند، نیاز به یک شبکه مخابراتی بزرگ‌تر است. با استفاده از اینترنت، کامپیوتر و شبکه‌های تلفنی، کسب و کار می‌تواند پیشرفت چشم‌گیری کند که راجع به هریک هسته‌های شبکه بحث خواهیم کرد.

شبکه‌های کامپیوتری: یک شبکه کامپیوتری متشکل از رایانه‌ها و دستگاه‌های متصل به یکدیگر است. اطلاعات را می‌توان از یک دستگاه به دستگاه دیگر انتقال داد. به عنوان مثال، یک دفتر پر از کامپیوتر می‌تواند فایل‌ها را با هم در هر دستگاه جداگانه به اشتراک بگذارد. شبکه‌های کامپیوتری می‌توانند از یک منطقه شبکه محلی به یک شبکه وسیعی از شبکه‌ها متصل شوند. تفاوت بین انواع شبکه‌ها اندازه است. این نوع شبکه‌های کامپیوتری در سرعت‌های خاصی کار می‌کنند که همچنین به عنوان پهنای باند شناخته می‌شوند. شبکه اینترنت رایانه‌های سراسر دنیا را متصل می‌کند.

شبکه اینترنت: دسترسی به شبکه به کاربران اجازه می‌دهد از منابع زیادی استفاده کنند. با گذشت زمان، شبکه اینترنت کتاب را جایگزین خواهد کرد. این کار کاربران را قادر می‌سازد تا تقریباً فوراً اطلاعات را بیابند و مفاهیم را به شرایط مختلف اعمال کنند. اینترنت می‌تواند برای اهداف تفریحی، دولتی، آموزشی و دیگر موارد استفاده شود. بنگاه‌ها به‌طور خاص از شبکه اینترنت برای تحقیق یا خدمات مشتریان استفاده می‌کنند.

شبکه تلفن:شبکه تلفنی مردم را به یکدیگر متصل می‌کند. این شبکه را می‌توان با روش‌های مختلفی مورد استفاده قرار داد. بسیاری از شرکت‌ها از شبکه تلفن استفاده می‌کنند تا تماس‌ها را انجام دهند یا خدمات خود را به مشتریان خود ارائه دهند. بعضی از شرکت‌ها از طریق یک تبادل حرفه‌ای از یک شبکه تلفن در مقیاس وسیع استفاده می‌کنند. این یک سیستم است که یک کسب و کار خاص در مسیریابی و سرویس‌دهی تمرکز دارد. اکثریت زمان شبکه تلفن در سراسر جهان، برای اهداف تفریحی استفاده می‌شود.

شبکه داده TCP / IP[ویرایش]

شبکه داده به‌طور گسترده‌ای در سراسر جهان برای ارتباط افراد و سازمان‌ها استفاده می‌شود. شبکه‌های داده می‌توانند متصل شوند تا کاربران بدون دسترسی به منابع موجود در میزبان از ارائه دهنده خاصی که به آن متصل هستند دسترسی داشته باشند. اینترنت بهترین مثال از بسیاری از شبکه‌های داده‌ای از سازمان‌های مختلف است که تحت یک فضای آدرس واحد عمل می‌کنند.

پایانه‌های اتصال به شبکه های'' TCP / IP'' با استفاده از آدرس های ''IP'' آدرس می گیرند. انواع مختلفی از [[آدرس آی پی]] وجود دارد، اما رایج ترین نسخه ''IP'' نسخه ۴ است. هر آدرس منحصر به فرد شامل ۴ عدد صحیح بین ۰ و ۲۵۵ است که معمولاً هنگام ارسال، از نقطه به نقطه جدا می‌شوند، به عنوان مثال ۸۲٫۱۳۱٫۳۴٫۵۶.

''TCP / IP'' پروتکل های اساسی هستند که کنترل و مسیریابی پیام ها را در شبکه داده فراهم می کنند. بسیاری از ساختارهای شبکهای مختلفی وجود دارد که ''TCP / IP'' می‌تواند برای استفاده مناسب برای پیامها استفاده شود،


سه ویژگی وجود دارد که'' MAN'' را از ''LAN ''ها یا شبکه های ''WAN''متفاوت می‌کند

 1. محدوده اندازه شبکه بین شبکه‌های ''LAN ''و ''WAN'' است. ''MAN'' دارای یک منطقه فیزیکی بین ۵ تا ۵۰ کیلومتر قطر است.
 2. ''MAN'' به طور کلی به یک سازمان واحد تعلق ندارند. تجهیزاتی که شبکه را متصل می کنند، لینک ها و ''MAN'' که اغلب متعلق به یک انجمن یا ارائه دهنده شبکه‌ای است که خدمات را به دیگران ارائه می‌دهد یا اجاره می‌دهد.
 3. ''MAN'' وسیله ای است برای به اشتراک گذاشتن منابع با سرعت بالا در داخل شبکه. این اغلب اتصالات به شبکه های ''WAN'' برای دسترسی به منابع خارج از محدوده ''MAN'' فراهم می‌کند[۱]

منابع[ویرایش]

 1. "Metropolitan Area Network (MAN)". Erg.abdn.ac.uk. Retrieved 2013-06-15.