ویکی‌پدیا:مقاله‌های درخواستی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

این صفحه فهرستی‌است از مقالاتی که طبق نظر کاربران لازم است ایجاد شوند. دقت کنید مقالهٔ درخواستی شرایط سرشناسی در ویکی‌پدیا را داشته باشد. این فهرست ممکن است محبوب‌ترین و موردنیازترین مقالات نباشند. برای فهرست ویژهٔ پر پیوندترین صفحاتی که هنوز وجود ندارند، می‌توانید ویکی‌پدیا:مقاله‌های حیاتی را ببینید.

مقاله‌های درخواستی

هنر سوخت چرم

هنر سوخت چرم یکی از تکنیک های صحافی سنتی که توسط استاد قوام الدین مجلد تبریزی ابداع و به شیوه سوخت معرق اجرا گردید و تا دوره قاجاریه ادامه داشت که با جایگزین شدن صحافی مدرن به جای صحافی سنتی تکنیک سوخت چرم رو به فراموشی گذاشت. هنر مندان اصفهان در اواخر دوره قاجاریه با توجه به تکنیک هنر سوخت چرم تصمیم به خلق اثر تابلوی سوخت معرق گرفتند که باعث ایجاد سبک جدید این هنر گردیده است. شناخت کم جامعه هنری از این هنر به دلیل ترکیبی بودن چندین هنر در یک هنر باعث گرایش کمتری به هنر سوخت چرم شده است .

در این مجموعه سعی شده با معرفی هنر سوخت چرم سنتی و معرفی سبک جدید تابلو های سوخت چرم موجب گرایش جوانان و هنر مندان به این هنر گردد
اولین روش کار سوخت که توسط استاد قوام الدین مجلد تبریزی ابداع گردید. در ابتدا با کاغذ های رنگی بر زمینه پارچه های الوان انجام می شد . نخست مذهب طرح یا نقش مورد نظر را بر روی کاغذ یا مستقیماً بر روی چرم با قلم مو طراحی می کند . اگر نقش بر روی کاغذ زده شود باید کاغذ را سمبه زد ( روزنه ای جهت خروج گرده یا دوده ) و یا اصطلاحاً به صورت گرده در آورده تا نقش توسط دوده به روی چرم منتقل شود. نقشها باید به نحوی باشد که این طر حها همانند زنجیر به همدیگر اتصال داشته باشند این امر باعث زیباتر شدن نقش خواهد شد. سپس سوخت ساز با آلتی موسوم به نقش بربا سعی بلیغ و دقت بسیار بوم ( زمینه کار ) آنرا از نقش یا طرح جدا نموده و در محلی که قبلا بوسیله رنگ یا اطلس خوشرنگ و یا پارچه های رنگی آماده کرده می چسباند . و در صورت نیاز با آب طلا ، آن را آب طلا میدهند. بهمن آقاجانپور قادیکلایی (بحث) ‏۱۲ دسامبر ۲۰۱۶، ساعت ۱۹:۱۳ (UTC)

انجام‌شده

بایگانی درخواست‌های انجام شده (درخواست‌های انجام شده هر چند ماه یکبار بایگانی می‌شوند)