دانشگاه علوم پزشکی دزفول

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
دانشکده علوم پزشکی دزفول
Dums logo.jpg
تأسیس ۱۳۸۷
نوع دولتی
رئیس دکتر یوسف پریدار
مکان دزفول
وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
وب‌گاه http://www.dums.ac.ir

دانشگاه علوم پزشکی دزفول یکی از جوان ترین و پیشرو ترین دانشگاه‌های علوم پزشکی استان خوزستان و حتی کل کشور است که زیر نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی فعالیت می‌کند.

تاریخچه شکل‌گیری دانشگاه[ویرایش]

دانشگاه علوم پزشکی دزفول
بیمارستان بزرگ دزفول

در ابتدا در سال ۱۳۷۲ و از طریق کنکور سراسری تعداد 30 نفر دانشجو برای دانشکده پزشکی دزفول پذیرش شد، اما به دلیل عدم وجود فضا و مکان مطلوب آموزشی، هیچ گونه اقدامی صورت نگرفت و از سال بعد، سهمیه این دانشکده در کنکور لغو شد.

در نهایت در سال ۱۳۸۶ دانشکده فوریت‌های پزشکی با پذیرش ۵۰ دانشجو در مقطع کاردانی بدون کنکور و با نام دانشکده فوریت‌های پزشکی دزفول فعالیت خود را آغاز کرد.

در سال ۱۳۸۷، این مرکز موفق به گرفتن مجوز دانشکده علوم پزشکی به صورت یک واحد مستقل آموزشی، پژوهشی و درمانی شد و ۳۰ نفر از طریق کنکور برای رشته‌های کارشناسی علوم آزمایشگاهی، پرستاری و هوشبری در این دانشگاه پذیرفته شدند.[۱]

این دانشگاه در سال 1391 موفق به اخذ مجوز رشته پزشکی گردید و در همان سال همزمان با دور دوم سفرهای استانی ریاست محترم جمهور وقت و هیئت عالی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، مطالعات اولیه برای بررسی ارتقاء دانشکده به دانشگاه علوم پزشکی آغاز گردید و در نهایت با تأسیس 3 دانشکده پرستاری و مامایی، پیراپزشکی و پزشکی و همچنین با آموزشی شدن بیمارستان بزرگ دزفول و نیز تأسیس بخشهای تخصصی و فوق تخصصی آی سی یو نوزادان (NICU) ،دیالیز، ام آر آی (MRI) ،سی تی اسکن اسپیرال (Spiral CT Scan) ، آنژیوگرافی (Angiography) و با رشد فیزیکی و افزایش امکانات آموزشی و پژوهشی سرانجام در سال 1392، دانشکده علوم پزشکی دزفول به دانشگاه علوم پزشکی دزفول ارتقاء یافت.[۲]

این دانشگاه هم اکنون امکانات بسیار زیادی را برای دانشجویان فراهم آورده است و بعنوان نوپاترین دانشگاه علوم پزشکی کشور، در طی سال های فعالیت خود به میزان زیادی افزایش رتبه داشته است.

رشته‌ها و ظرفیت های دانشگاه[ویرایش]

 1. پزشکی
 2. پرستاری
 3. علوم آزمایشگاهی
 4. هوشبری
 5. اتاق عمل
 6. کارشناسی ناپیوسته فوریت های پزشکی
 7. کاردانی نیمه متمرکز فوریت‌های پزشکی [۳]

دانشگاه علوم پزشکی دزفول در سال 1397 موفق به اخذ مجوز پذیرش دستیار داخلی مجوز پذیرش دستیار داخلی از وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی شده است، که سر آغاز ظهور تحصیلات تکمیلی در سطح دانشگاه می باشد. در سال 1397 همچنین دانشگاه دزفول توانست مجوز برگزاری را آزمون OSCE جهت آزمون صلاحیت بالینی دریافت نماید. پتانسیل دانشجویان شاغل به تحصیل در دانشگاه، در حال حاضر 1000 دانشجو می باشد.

دانشکده‌‎ها[ویرایش]

مجموعه دانشگاه علوم پزشکی دزفول متشکل از 3 دانشکده بوده:

اعضاء هیات علمی[ویرایش]

 • مجموع اعضاء هیات علمی این دانشگاه از 28 نفر در سال 1392 به 96 نفر در سال 1398 رسیده است که به شرح زیر شامل:
 1. 47 نفر هیات علمی بالینی،
 2. 21 نفر هیات علمی پایه و
 3. 28 مربی در رشته های مختلف آکادمیک هستند.

فضای دانشگاهی[ویرایش]

دانشگاه علوم پزشکی دزفول در مساحت ۱۵ هزار متر مربع و با اعتبار ۲ میلیارد تومان توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ساخته شد. این دانشگاه دارای بخش‌های مجتمع خوابگاهی، آزمایشگاه سلولی و مولکولی، سالن غذاخوری و مجتمع کلاس های آموزشی می‌باشد. [نیازمند منبع]

منطقه تحت پوشش دانشگاه[ویرایش]

جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی دزفول در مساحتی حدود 10000 کیلومتر مربع، یعنی معادل 15 درصد مساحت کل استان خوزستان می باشد و براساس آمار رسمی برگرفته از نتایج سرشماری نفوس و مسکن در سال 1395 حدود 720 هزار نفر می باشند.

این جمعیت در 3 شهرستان شامل دزفول با جمعیت 443971 نفر، شوش با جمعیت 205720 نفر و گتوند با جمعیت 65468 نفر سکونت دارند.

منطقه تحت پوشش دانشگاه از لحاظ موقعیت جغرافیایی در منتهی الیه شمالی استان خوزستان واقع شده است. به طور غیر رسمی این دانشگاه و مراکز درمانی تحت پوشش آن در حال حاضر جمعیتی حدود یک میلیون و دویست هزار نفر از هموطنان شهرستان های مجاور مانند اندیمشک، شوشتر و حتی استان های همجوار مانند استان ایلام و شهرستان های مربوطه همانند دهلران را مورد حمایت بهداشتی، درمانی و تخصصی خود قرار داده است.

مراکز آموزش عالی تحت حمایت دانشگاه[ویرایش]

مراکز آموزش عالی موجود در منطقه تحت حمایت بهداشتی- درمانی دانشگاه علوم پزشکی دزفول شامل:

1.    دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی دزفول

2.     دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول

3.     دانشگاه آزاد اسلامی دزفول

4.     مرکز تربیت معلم رجایی دزفول

5.     مرکز تربیت معلم خدیجه کبری دزفول

6.     دانشگاه پیام نور دزفول

7.     مرکز آموزش علمی کاربردی دزفول

8.     دانشگاه آزاد اسلامی واحد شوش دانیال

9.     دانشگاه پیام نور واحد شوش دانیال

10. دانشگاه آزاد اسلامی واحد گتوند

11. دانشگاه پیام نور واحد گتوند

12. دانشگاه اصول دین واحد دزفول و

13. مرکز آموزش عالی سلامت واحد شوش می باشند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

عملکرد دانشکدهٔ علوم پزشکی از خرداد ۸۹ تا اسفند ۹۰