دانشگاه ارومیه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۳۷°۳۱′۵۰.۳″ شمالی ۴۵°۲′۵۰.۶۶″ شرقی / ۳۷.۵۳۰۶۳۹° شمالی ۴۵.۰۴۷۴۰۵۶° شرقی / 37.530639; 45.0474056


دانشگاه ارومیه
سردر دانشگاه ارومیه
سردر دانشگاه ارومیه
تأسیس ۱۳۴۴
نوع دولتی
رئیس رحیم حب نقی
معاون آموزشی اسماعیل آین
معاون دانشجویی عبدالناصر نظریانی
هیئت علمی ۴۸۵ نفر [۱]
دانشجویان ۱۵۰۰۰ نفر
مکان  ایران، استان آذربایجان غربی، ارومیه
وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران
وب‌گاه www.urmia.ac.ir

دانشگاه ارومیه یکی از دانشگاه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری که در شهر ارومیه واقع است. این دانشگاه پیش از انقلاب اسلامی دانشگاه رضائیه نام داشت. سرپرستی این دانشگاه از ۱۸ دی ۱۳۹۲ بر عهده دکتر رحیم حب نقی می‌باشد.[۲]

پردیس شهر دانشگاه ارومیه

تاریخچه[ویرایش]

کالج پزشکی وست‌مینستر[ویرایش]

بنای ابتدایی دانشگاه ارومیه توسط جوزف کاکرن٬ پزشک امریکایی متولد ارومیه٬ در اواخر قرن نوزدهم در محل فعلی پردیش شهر دانشگاه ارومیه بنیان نهاده شد. موسسه کاکرن با نام وست‌مینستر یک کالج پزشکی بود که به آموزش علوم پزشکی به دانشجویان ایرانی می پرداخت. مدارک این دانشجویان بطورت مشترک توسط مظفر الدین شاه و جوزف کاکرن امضا می‌شد. فعالیت های این موسسه تا زمان مرگ ناگهانی دکتر کاکرن در سال ۱۹۰۵ میلادی ادامه داشت. بعدها پردیس شهر دانشگاه ارومیه در محل کالج پزشکی جوزف کاکرن تاسیس شد.

دانشکده کشاورزی رضاییه[ویرایش]

به عنوان یک مرکز آموزش عالی در استان آذربایجان‌غربی ابتدا در قالب آموزشکده در یک باغ ۱۵ هکتاری در مسیر جاده بند به ریاست مهندس شیبانی در سال ۱۳۴۴ تأسیس گردید. در آن زمان تعداد اعضای هیئت علمی بسیار معدود بوده و در هر دوره تعداد ۲۰ آلی ۳۰ نفر دانشجو برای آموزش در علوم کشاورزی پذیرفته و با درجه کاردانی فارغ التحصیل می‌شدند. دانشجویانی که مایل بودند می‌توانستند تا درجه کارشناسی در دانشکده کشاورزی کرج وابسته به دانشگاه تهران به تحصیلات خود ادامه دهند.

Talare chamran.jpg

در سال ۱۳۴۸ موافقت نامه‌ای بین بنیاد خاور نزدیک و وزارت فرهنگ وقت جهت افزایش دوره دانشکده از دوسال به برنامه چهار ساله به امضا رسید و جعفر راثی ریاست دانشکده را به عهده گرفتند. نمایندگان بنیاد خاور نزدیک تهیه کتب آموزشی به زبان انگلیسی و تجهیزات آزمایشگاهی برای دوره چهارساله دانشکده کشاورزی و دامپروری را به عهده گرفتند. گرایش‌های آموزشی شامل رشته‌های کشاورزی، دامپروری و اقتصاد خانه بود که باپایه‌گذاری پنج گروه آموزشی شامل علوم پایه، علوم گیاهی، علوم دامی، مهندسی کشاورزی و آموزش روستایی حمایت می‌شد. کتابخانه مرکزی دانشکده به سرعت با کتابهای منتخب تجهیز و تعداد دانشجویان جدید الورود به ۱۵۰ نفر در سال رسید. در آغاز همکاری بنیاد خاورنزدیک با دانشکده کشاورزی و دامپروری، مزرعه وسیعی در نازلو واقع در حومه شهر ارومیه خریداری شد. پردیس نازلو در ۱۱ کیلومتری مسیر جاده مرز سرو با ترکیه و با فاصله ۱۹ کیلومتری از پردیس شهر قرار داشت. در ابتدا ساختمان‌های دامپروری جهت نگهداری گاو و گوسفند و ماکیان به منظور آموزش عملی دانشجویان و با سرپرستی متخصصین بنیاد خاورنزدیک احداث شد.


دانشگاه ارومیه[ویرایش]

به دنبال تأسیس دانشکده کشاورزی و دامپروری رضائیه، دانشکده‌های دامپزشکی و علوم در راستای توسعه کمی و کیفی دانشگاه به ترتیب در سال‌های ۱۳۵۶ و ۱۳۵۸ افتتاح شدند که منجربه تأسیس دانشگاه رضائیه گردید. پس از آن فعالیت گسترده‌ای برای توسعه پردیس نازلو به عمل آمد و به تدریج و به نوبت هر سه دانشکده فوق‌الذکر به پردیس نازلو انتقال یافتند. پس از انقلاب اسلامی نام دانشگاه رضانیه به دانشگاه ارومیه تغییر یافت.

لازم به توضیح است که در سال ۱۳۵۹ دانشکده پزشکی نیز در دانشگاه ارومیه تأسیس شده و تا سال ۱۳۶۴ به فعالیت خود تحت نام دانشگاه ارومیه ادامه داد و سپس در نتیجه تغییراتی که در سطح وزارت علوم و بهداشت مبنی بر جدایی دانشگاه های پزشکی از ما بقی دانشگاه ها پیش آمد دانشکده پزشکی از دانشگاه ارومیه جدا شده و تحت نام دانشگاه علوم پزشکی ارومیه به فعالیت خود ادامه داد.

دانشگاه ارومیه پس از آن با افتتاح دانشکده ادبیات و علوم انسانی در سال ۱۳۶۷ و دانشکده فنی در سال ۱۳۶۸ توسعه بیشتری یافت و درحال حاضر با داشتن ۹ دانشکده، یک پردیس خودگردان ، مرکز آموزش عالی شهید باکری در شهر میاندوآب و دانشکده فنی در شهر خوی، ۵ پژوهشکده ، دو مرکز تحقیقاتی ، پارک علم و فناوری و مرکز ICT، کتابخانه مرکزی، یک موزه و یک مرکز تحقیقات سازه در حال تأسیس، به فعالیت آموزشی و تحقیقاتی خود ادامه می‌دهد.همچنین در تابستان سال ۱۳۹۲ هیت امنای دانشگاه با کسب مجوز از وزارت علوم با تاسیس ۳ دانشکده دیگر دانشکدهء مهندسی برق و کامپیوتر و دانشکدهء نانو تکنولوژی و دانشکدهء شیمی موافقت به عمل آورد.

دانشکدهٔ دامپزشکی[ویرایش]

این دانشکده درسال ۱۳۵۴ تاسیس شده است و افرادی چون پروفسور محمد باقر ابراهیمی فارغ‌التحصیل این دانشکده می‌باشند. گروه های آموزشی این دانشکده عبارتند از:

دانشکدهٔ ادبیات و علوم انسانی[ویرایش]

اين دانشکده با هدف تامين نيروی انسانی متخصص و ماهر به عنوان چهارمين دانشکده دانشگاه اروميه با راه اندازی گروه زبان و ادبيات فارسی در سال 1367 تاسيس گرديد. اولين گروه دانشجويان پذيرفته شده شامل کارشناسی دبيری ادبيات فارسی در سال 1367 و دبيری تربيت بدنی در سال 1368 بودهاند. گروه های آموزشی دایر در این دانشکده به شرح زیر می باشد: زبان و ادبیات ترکی استانبولی بعد از دانشگاه علامه طباطبایی در این دانشگاه دایر گردید.[۳]

دانشکدهٔ علوم[ویرایش]

دانشكده علوم در سال ۱۳۵۸ با پذيرش دانشجو در دو رشته علوم گياهي و دبيري فيزيك آغاز بكار كرد.گروههاي آموزشي دانشكده علوم بشرح زير ميباشند :

دانشکدهٔ فنی و مهندسی[ویرایش]

دانشکده مهندسی دانشگاه ارومیه در سال ۱۳۶۹ تاسیس شد و هم اکنون دارای زیرگروه‌های زیر می‌باشد:

دانشکدهٔ کشاورزی[ویرایش]

این دانشکده جزو قدیمیترین دانشکده های این دانشگاه میباشد. گروه های آموزشی مستقر در این دانشکده:

دانشکدهٔ تربیت بدنی و علوم ورزشی[ویرایش]

دانشکده تربیت بدنی در سال 1389 تاسیس شده است.

دانشکدهٔ هنر[ویرایش]

دانشکدهٔ منابع طبیعی[ویرایش]

دانشکدهٔ اقتصاد و مدیریت[ویرایش]

پژوهشکده ها و مراکز تحقیقاتی[ویرایش]

پژوهشکدهٔ میکرو الکترونیک[ویرایش]

در سال ۱۳۷۵ گروه تحقيقي در زمينه ميكروالكترونيك به سرپرستي آقاي دكتر حديدي در دانشگاه اروميه شكل گرفت. سال ۱۳۷۹ تحت عنوان (مركز تحقيقات ميكروالكترونيك) از وزارت علوم، تحقيقات و فنآوري مجوز اصولي دريافت نمود.در سال ۱۳۸۳ این مرکز به پژوهشکدهٔ میکروالکترونیک ارتقا یافت. همچنین این پژوهشکده برای هفت سال پیاپی عنوان بهترین و تنها پژوهشکدهٔ میکروالکترونیک کشور ایران را کسب کرده‌است. گروههاي پژوهشي موجود:

  1. گروه پژوهشي مدارهاي مجتمع آنالوگ
  2. گروه پژوهشي مدارهاي مجتمع ديجيتال
  3. گروه پژوهشي مدارهاي مجتمع فازي

این پژوهشگاه در پردیس شهر دانشگاه ارومیه، واقع در خیابان دانشکده، قرار دارد. [۴]

پژوهشکدهٔ زیست فناوری[ویرایش]

تأسيس پژوهشکدهٔ زيست فناوري دانشگاه اروميه در سال ۱۳۷۹ با دريافت مجوز از وزارت علوم تحقيقات و فناوري، با هدف انجام تحقيقات پيشرفته، بومي سازي و گسترش فناوري، توليد مواد بيولوژيک و آموزش محققين و پژوهشگران ارشد در سطح منطقه اي و ملي در حوزه زيست فناوري مي باشد. هم اکنون اين مجموعه در قالب سه گروه تخصصي بيوتکنولوژي کشاورزي ،بيوتکنولوژي سلولي و مولکولي ، بیوالکتروشیمی و بيوتکنولوژي گياهان دارويي و صنعتي به کار خود ادامه می دهد. [۵]

پژوهشکدهٔ مطالعات دریاچه ارومیه[ویرایش]

فعالیتهای تحقیقاتی مرتبط با آرتمیا و اکوسیستم دریاچه ارومیه در دانشگاه ارومیه از سال ۱۳۷۳ با تاسیس آزمایشگاه تحقیقاتی آرتمیا در سال ۱۳۷۵ آغاز گردید . طی مدت کوتاهی مرکز تحقیقات آرتمیا با سرعتی باورنکردنی توسعه یافته و عملا به مرکز رفرانس آرتمیا در ایران و کل منطقه خاورمیانه و آسیای میانه تبدیل شود. بخش تحقیقات کمسیون اروپا در سال ۱۳۸۰ مرکز تحقیقات آرتمیا و جانوران آبزی دانشگاه ارومیه را به عنوان نماینده خاورمیانه و آسیای مرکزی جهت مشارکت در یک پروژه مطالعاتی بین المللی با همکاری ۱۴ دانشگاه و مراکز تحقیقاتی برجسته از ۵ قاره دنیا برگزید. بحرانی شدن وضعیت دریاچه ارومیه در سالهای اخیر و تشکیل ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه در سال ۱۳۹۲ لزوم شکل گیری یک مرکز تخصصی را در دانشگاه ارومیه را می طلبید که در همین راستا پژوهشکده آرتیمیا به پژوهشکدهٔ مطالعات دریاچه ارومیه تغییر نام یافت تا شرایط لازم برای برنامه ریزی در زمینهٔ احیای این دریاچه فراهم شود. [۶]

پژوهشکدهٔ میکرو ماشین[ویرایش]

این مرکز در سال ۱۳۸۳ با سرمایه گذاری سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران از طریق شرکت نیمه هادی عماد ایجاد شده است. این کارخانه از جمله طرح های با فن آوری پیشرفته کشور می باشد که در فضایی به وسعت ۱۰۰۰۰ مترمربع و با زیر بنای ۲۲۰۰ متر مربع در جوار دانشگاه ارومیه ساخته شده است و در آن تاسیسات و تجهیزات کامل یک Clean-Room نیمه صنعتی جهت بهره برداری در صنعت پیشرفته سیستم های میکروالکترومکانیکی ( MEMS) قرار گرفته است.[۷]. خدمات قابل ارائه به مراکز تولیدی و تحقیقاتی داخل کشور[۸]: طراحی و مدل سازی ادوات MEMS، طراحی ماسک، طراحی مدارات Signal conditioning، ساخت ماسک های نوری با دقت یک میکرومتر، انجام کلیه فرایندهای ساخت شامل اکسیداسیون، لایه نشانی، لیتوگرافی، نفوذ، برش، اتصال سیم به تراشه و زدایش تر و خشک می باشد. این مرکز دارای امکانات و تجهیزات کم نظیر شامل: انواع دستگاه های لایه نشانی، دستگاه mask maker و دستگاه Mask aligner، کوره های اکسیداسیون و دیفیوژن و غیره می باشد.

اهدافی كه اين مركز دنبال می كند عبارتند از[۹]:آموزش دانشجويان در رشته ميكروماشين درسطح كارشناسی ارشد و دكترا، فعاليتهای پژوهشی، طراحی و نمونه سازی ساختارهای ميكروماشينی. ادوات ساخته شده در مركز ميكروماشين اروميه می توانند كاربردهای گوناگونی داشته باشند، ازجمله:صنعت خودروسازی ( سنسور فشار روغن، سنسور فشار لاستيك، سنسور دمای روغن، …)،مهندسی پزشکی (سنسور اندازه گيری قند خون، ميكروپمپ، …)،مصارف صنعتی ( سنسور تشخيص دهنده نوع گاز، سنسور اندازه گيری ميزان شار گاز، …)،مخابرات (ميكروسوييچ ها، آنتن های ميكروماشينی، …) و چندين كاربرد ديگر.

پژوهشکدهٔ مطالعات و تحقیقات آذربایجان شناسی[ویرایش]

مرکز تحقیقات نانو فناوری[ویرایش]

برخی از رؤسای دانشگاه[ویرایش]

نام رییس دروهء ریاست دانشگاه محل فارغ التحصیلی رشتهء تحصیلی
جوزف کاکرن ۱۲۷۸ - ۱۲۵۷ ایالات متحده آمریکا کالج پزشکی نیویورک پزشکی
شبانی ۱۳۴۸ - ۱۳۴۴
جعفر راثی ۱۳۴۸-۱۳۵۷ ایالات متحده آمریکا دانشگاه کرنل آموزش
جواد فرهودی ۱۳۶۱ - ۱۳۵۹ بریتانیا دانشگاه ساوت همپتون مهندسی آبیاری
جواد فرهودی ۱۳۷۰ - ۱۳۶۵ بریتانیا دانشگاه ساوت همپتون مهندسی آبیاری
رحیم حب نقی ۱۳۸۰ - ۱۳۷۶ ایران دانشگاه تهران دامپزشکی
گودرز صادقی ۱۳۸۴ - ۱۳۸۰ هلند دانشگاه اوترخت دامپزشکی
حسن صدقی ۱۳۹۲ - ۱۳۸۴ استرالیا دانشگاه نیو ساوت ولز فیزیک
رحیم حب نقی ۱۳۹۲ - تاکنون ایران دانشگاه تهران دامپزشکی

مشاهیر و دانش آموختگان[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]