دانشگاه ارومیه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۳۷°۳۱′۵۰.۳″ شمالی ۴۵°۲′۵۰.۶۶″ شرقی / ۳۷.۵۳۰۶۳۹° شمالی ۴۵.۰۴۷۴۰۵۶° شرقی / 37.530639; 45.0474056


دانشگاه ارومیه
سردر دانشگاه ارومیه
سردر دانشگاه ارومیه
تأسیس ۱۳۴۴
نوع دولتی
رئیس دکتر رحیم حب نقی
معاون آموزشی دكتر اسماعیل آین
معاون دانشجویی دکتر عبدالناصر نظریانی
هیأت علمی ۴۸۵ نفر [۱]
دانشجویان ۱۵۰۰۰ نفر
مکان  ایران، استان آذربایجان غربی، ارومیه
نام مستعار دانشگاه نازلو
وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران
وب‌گاه www.urmia.ac.ir

دانشگاه ارومیه یکی از دانشگاه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری که در شهر ارومیه واقع است. این دانشگاه پیش از انقلاب اسلامی دانشگاه رضائیه نام داشت. سرپرستی این دانشگاه از ۱۸ دی ۱۳۹۲ بر عهده دکتر رحیم حب نقی می‌باشد.[۲]

پردیس شهر دانشگاه ارومیه

تاریخچه[ویرایش]

تلاش های اولیه[ویرایش]

بنای ابتدایی دانشگاه ارومیه توسط جوزف کاکرن٬ پزشک امریکایی متولد ارومیه٬ در اواخر قرن نوزدهم در محل فعلی پردیش شهر دانشگاه ارومیه بنیان نهاده شد. موسسه کاکرن یک کالج پزشکی بود که به آموزش علوم پزشکی به دانشجویان ایرانی می پرداخت. مدارک این دانشجویان توسط مظفر الدین شاه و جوزف کاکرن امضا می شد. فعالیت های این موسسه تا زمان مرگ ناگهانی دکتر کاکرن در سال ۱۹۰۵ میلادی ادامه داشت. بعدها پردیس شهر دانشگاه ارومیه در محل کالج پزشکی جوزف کاکرن تاسیس شد.

دانشکده کشاورزی رضاییه[ویرایش]

به عنوان یک مرکز آموزش عالی در استان آذربایجان غربی ابتدا در قالب آموزشکده در یک باغ ۱۵ هکتاری در مسیر جاده بند به ریاست مهندس شیبانی در سال ۱۳۴۴ تأسیس گردید. در آن زمان تعداد اعضای هیئت علمی بسیار معدود بوده و در هر دوره تعداد ۲۰ آلی ۳۰ نفر دانشجو برای آموزش در علوم کشاورزی پذیرفته و با درجه کاردانی فارغ التحصیل می‌شدند. دانشجویانی که مایل بودند می‌توانستند تا درجه کارشناسی در دانشکده کشاورزی کرج وابسته به دانشگاه تهران به تحصیلات خود ادامه دهند.

Talare chamran.jpg

در سال ۱۳۴۸ موافقت نامه‌ای بین بنیاد خاور نزدیک و وزارت فرهنگ وقت جهت افزایش دوره دانشکده از دوسال به برنامه چهار ساله به امضا رسید و جعفر راثی ریاست دانشکده را به عهده گرفتند. نمایندگان بنیاد خاور نزدیک تهیه کتب آموزشی به زبان انگلیسی و تجهیزات آزمایشگاهی برای دوره چهارساله دانشکده کشاورزی و دامپروری را به عهده گرفتند. گرایش‌های آموزشی شامل رشته‌های کشاورزی، دامپروری و اقتصاد خانه بود که باپایه‌گذاری پنج گروه آموزشی شامل علوم پایه، علوم گیاهی، علوم دامی، مهندسی کشاورزی و آموزش روستایی حمایت می‌شد. کتابخانه مرکزی دانشکده به سرعت با کتابهای منتخب تجهیز و تعداد دانشجویان جدید الورود به ۱۵۰ نفر در سال رسید. در آغاز همکاری بنیاد خاورنزدیک با دانشکده کشاورزی و دامپروری، مزرعه وسیعی در نازلو واقع در حومه شهر ارومیه خریداری شد. پردیس نازلو در ۱۱ کیلومتری مسیر جاده مرز سرو با ترکیه و با فاصله ۱۹ کیلومتری از پردیس شهر قرار داشت. در ابتدا ساختمان‌های دامپروری جهت نگهداری گاو و گوسفند و ماکیان به منظور آموزش عملی دانشجویان و با سرپرستی متخصصین بنیاد خاورنزدیک احداث شد.


دانشگاه ارومیه[ویرایش]

به دنبال تأسیس دانشکده کشاورزی و دامپروری رضائیه، دانشکده‌های دامپزشکی و علوم در راستای توسعه کمی و کیفی دانشگاه به ترتیب در سال‌های ۱۳۵۶ و ۱۳۵۸ افتتاح شدند که منجربه تأسیس دانشگاه رضائیه گردید. پس از آن فعالیت گسترده‌ای برای توسعه پردیس نازلو به عمل آمد و به تدریج و به نوبت هر سه دانشکده فوق‌الذکر به پردیس نازلو انتقال یافتند. پس از انقلاب اسلامی نام دانشگاه رضانیه به دانشگاه ارومیه تغییر یافت.

لازم به توضیح است که در سال ۱۳۵۹ دانشکده پزشکی نیز در دانشگاه ارومیه تأسیس شده و تا سال ۱۳۶۴ به فعالیت خود تحت نام دانشگاه ارومیه ادامه داد و سپس در نتیجه تغییراتی که در سطح وزارت علوم و بهداشت مبنی بر جدایی دانشگاه های پزشکی از ما بقی دانشگاه ها پیش آمد دانشکده پزشکی از دانشگاه ارومیه جدا شده و تحت نام دانشگاه علوم پزشکی ارومیه به فعالیت خود ادامه داد.

دانشگاه ارومیه پس از آن با افتتاح دانشکده ادبیات و علوم انسانی در سال ۱۳۶۷ و دانشکده فنی در سال ۱۳۶۸ توسعه بیشتری یافت و درحال حاضر با داشتن ۹ دانشکده، یک پردیس خودگردان ، مرکز آموزش عالی شهید باکری در شهر میاندوآب و دانشکده فنی در شهر خوی، ۵ پژوهشکده ، دو مرکز تحقیقاتی ، پارک علم و فناوری و مرکز ICT، کتابخانه مرکزی، یک موزه و یک مرکز تحقیقات سازه در حال تأسیس، به فعالیت آموزشی و تحقیقاتی خود ادامه می‌دهد.همچنین در تابستان سال ۱۳۹۲ هیت امنای دانشگاه با کسب مجوز از وزارت علوم با تاسیس ۳ دانشکده دیگر دانشکدهء مهندسی برق و کامپیوتر و دانشکدهء نانو تکنولوژی و دانشکدهء شیمی موافقت اصولی به عمل آورد.

دانشکدهٔ دامپزشکی[ویرایش]

دانشکده دامپزشکی دانشگاه ارومیه درسال ۱۳۵۴ تاسیس شد ریاست این دانشکده بر عهده دکتر حسین تاجیک می باشد. گروه های آمزشی این دانشکده عبارتند از:

دانشکدهٔ ادبیات و علوم انسانی[ویرایش]

اين دانشکده با هدف تامين نيروی انسانی متخصص و ماهر به عنوان چهارمين دانشکده دانشگاه اروميه با راه اندازی گروه زبان و ادبيات فارسی در سال 1367 تاسيس گرديد. اولين گروه دانشجويان پذيرفته شده شامل کارشناسی دبيری ادبيات فارسی در سال 1367 و دبيری تربيت بدنی در سال 1368 بودهاند. گروه های آموزشی دایر در این دانشکده به شرح زیر می باشد :

دانشکدهٔ علوم[ویرایش]

دانشكده علوم در سال 1358با پذيرش دانشجو در دو رشته علوم گياهي و دبيري فيزيك آغاز بكار كرد.گروههاي آموزشي دانشكده علوم بشرح زير ميباشند :

دانشکدهٔ فنی و مهندسی[ویرایش]

دانشکده مهندسی دانشگاه ارومیه در سال ۱۳۶۹ تاسیس شد و هم اکنون دارای رشته های زیر می باشد:

دانشکدهٔ کشاورزی[ویرایش]

این دانشکده جزو قدیمیترین دانشکده های این دانشگاه میباشد. گروه های آموزشی مستقر در این دانشکده:

دانشکدهٔ تربیت بدنی و علوم ورزشی[ویرایش]

دانشکده تربیت بدنی در سال 1389 تاسیس شده است.

دانشکدهٔ هنر[ویرایش]

دانشکدهٔ منابع طبیعی[ویرایش]

دانشکدهٔ اقتصاد و مدیریت[ویرایش]

پژوهشکده ها و مراکز تحقیقاتی[ویرایش]

پژوهشکدهٔ میکرو الکترونیک[ویرایش]

در سال ۱۳۷۵ گروه تحقيقي در زمينه ميكروالكترونيك به سرپرستي آقاي دكتر حديدي در دانشگاه اروميه شكل گرفت. به سال ۱۳۷۹ تحت عنوان (مركز تحقيقات ميكروالكترونيك) از وزارت علوم، تحقيقات و فنآوري مجوز اصولي دريافت نمود. پس از موافقت دانشگاه اروميه در سال ۱۳۸۲ با ايجاد سازمان تشكيلاتي براي اين مجموعه تحت عنوان ‹‹ پژوهشكده ميكروالكترونيك›› وزارت علوم، تحقيقات، و فنآوري نيز طي نامه ای مورخ ۸۳/۱۰/۹ با ايجاد پژوهشكده ميكروالكترونيك با گروههاي پژوهشي ذيل موافقت قطعي به عمل آورد. همچنین این پژوهشکده برای هفت سال پیاپی عنوان بهترین و تنهاترین پژوهشکدهٔ میکروالکترونیک را نیز کسب کرده است. گروههاي پژوهشي موجود:

  1. گروه پژوهشي مدارهاي مجتمع آنالوگ
  2. گروه پژوهشي مدارهاي مجتمع ديجيتال
  3. گروه پژوهشي مدارهاي مجتمع فازي

این پژوهشگاه در پردیس شهر دانشگاه ارومیه، واقع در خیابان دانشکده، قرار دارد. [۳]

پژوهشکدهٔ آرتیمیا و آبزیان[ویرایش]

تأسيس پژوهشکدهٔ زيست فناوري دانشگاه اروميه در سال ۱۳۷۹ با دريافت مجوز اصولي از وزارت علوم تحقيقات و فناوري، با هدف انجام تحقيقات پيشرفته، بومي سازي و گسترش فناوري، توليد مواد بيولوژيک و آموزش محققين و پژوهشگران ارشد در سطح منطقه اي و ملي در حوزه زيست فناوري مي باشد. هم اکنون اين مجموعه با رياست آقاي دکتر سبزي در قالب سه گروه تخصصي :

  1. بيوتکنولوژي کشاورزي : (مدير گروه آقاي دکتر محمود رضازاده)
  2. بيوتکنولوژي سلولي و مولکولي: (مدير گروه آقاي دکتر نوروز دليرژ)
  3. بيوتکنولوژي گياهان دارويي و صنعتي  : (مديرگروه آقاي دکتر عباس حسني)

[۴]

پژوهشکدهٔ زیست فناوری[ویرایش]

فعالیتهای تحقیقاتی مرتبط با آرتمیا در دانشگاه ارومیه از سال ۱۳۷۳ در قالب طرحهای تحقیقاتی آغاز گردید و پس از تاسیس آزمایشگاه تحقیقاتی آرتمیا در سال ۱۳۷۵ به سرعت گسترش یافت . طی مدت کوتاهی مرکز تحقیقات آرتمیا با سرعتی باورنکردنی توسعه یافته و عملا به مرکز رفرانس آرتمیا در ایران و کل منطقه خاورمیانه و آسیای میانه تبدیل شود. بخش تحقیقات کمسیون اروپا در سال ۱۳۸۰ مرکز تحقیقات آرتمیا و جانوران آبزی دانشگاه ارومیه را به عنوان نماینده خاورمیانه و آسیای مرکزی جهت مشارکت در یک پروژه مطالعاتی بین المللی با همکاری ۱۴ دانشگاه و مراکز تحقیقاتی برجسته از ۵ قاره دنیا برگزید. اخیرا نیز سازمان خواربار جهانی ملل متحد FAO با تاسیس مرکز مرجع آرتمیا در آسیای غربی و مرکزی با مرکزیت ارومیه موافقت نمود. مرکز تحقیقات آرتمیا با ایجاد دو گروه جدید به نام های بیوتکنولوژی دریایی و اکولوژی و مدیریت ذخایر ، در سال ۱۳۸۳ به پژوهشکده آرتمیا و جانوران آبزی ارتقا یافت. [۵]

پژوهشکدهٔ میکرو ماشین[ویرایش]

پژوهشکدهٔ مطالعات و تحقیقات آذربایجان شناسی[ویرایش]

مرکز تحقیقات نانو فناوری[ویرایش]

برخی از روءسای دانشگاه[ویرایش]

نام رییس دروهء ریاست دانشگاه محل فارغ التحصیلی رشتهء تحصیلی
جوزف کاکرن ۱۲۷۸ - ۱۲۵۷ ایالات متحده آمریکا کالج پزشکی نیویورک پزشکی
شبانی ۱۳۴۸ - ۱۳۴۴
جعفر راثی ۱۳۴۸-۱۳۵۷ ایالات متحده آمریکا دانشگاه کرنل آموزش
جواد فرهودی ۱۳۶۱ - ۱۳۵۹ بریتانیا دانشگاه ساوت همپتون مهندسی آبیاری
جواد فرهودی ۱۳۷۰ - ۱۳۶۵ بریتانیا دانشگاه ساوت همپتون مهندسی آبیاری
رحیم حب نقی ۱۳۸۰ - ۱۳۷۶ ایران دانشگاه تهران دامپزشکی
گودرز صادقی ۱۳۸۴ - ۱۳۸۰ هلند دانشگاه اوترخت دامپزشکی
حسن صدقی ۱۳۹۲ - ۱۳۸۴ استرالیا دانشگاه نیو ساوت ولز فیزیک
رحیم حب نقی تاکنون - ۱۳۹۲ ایران دانشگاه تهران دامپزشکی

مشاهیر و دانش آموختگان[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]