درگاه:جامعه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

درگاه جامعه

Social sciences.svg

جامعه در اصطلاح جامعه‌شناسی گروه (های) انسانی است مشروط بر این که، دارای تعامل انسانی پایدار باشند. این تعامل حتماً تعامل فرهنگ ساختی و احیاناً منجر به تعامل علم ساختی هم هست؛ بنابراین، یک عده مهاجر یا پناهنده که مثلاً در یک اردوگاه، به مدت سه ماه گرد هم آمده‌اند اگر چه بسیار باشند، جامعه نیستند. زیرا شرط تعامل پایدار و تعامل فرهنگ ساختی را ندارد. در درون جامعه، به دلیل وجود علایق مختلف انسان‌ها و گروه‌ها، تضادهای اجتماعی وجود دارند؛ اما با وجود تضاد تعادل و ثبات جامعه حفظ می‌گردد. در جامعه افراد نقش‌های گوناگونی را می‌پذیرند و به همان نسبت از مزایای اجتماعی مختلفی بهره‌مند می‌شوند. جامعه‌شناسی علمی است که مسایل عینی جامعه و پدیده اجتماعی می‌پردازد.

نوشتار برگزیده

Marlik symbol.svg

گیل یا گیلک نام قومی ایرانی‌تبار ساکن کرانه‌های جنوب غربی دریای کاسپین است که در استان گیلان زندگی می‌کنند. گیلک‌ها از شرق با مازندرانی‌ها، از غرب با تالش‌ها و آذری ها و از جنوب با تات‌ها همجوار هستند.

گیلک‌ها به یکی از زبان‌های هندو اروپایی از زبان‌های شمال غربی ایرانی صحبت می‌کنند. زبان این قوم زبان گیلکی و محل سکونت‌شان از غرب تا بندرانزلی و از شرق تا چالوس می‌باشد. این محدوده شامل شهرهای رامسر وشیرود و تنکابن وکلاردشت وچالوس و… در استان مازندران می‌شود. دربارهٔ اسم گیلان و معانی واژه گیل و گلان، نظرات مختلفی ابراز شده‌است. لغت نامه دهخدا گیلان را مأخوذ از واژه «گیل» به اضافه پسوند «ان» دانسته و افزوده‌است در پهلوی Gelan به معنی مملکت گل‌ها و نزد یونانی‌ها Gelae بوده‌است.
بیشتر...

گفتاورد

رده‌ها

Society categories
سنت
صلح

نوشتارهای برگزیده

موضوعات

درگاه‌های وابسته

درگاه‌های وابسته: Nuvola apps package graphics.png هنرP vip.svg زندگی‌نامهBM Quran.JPG کتابVanGogh-starry night ballance1.jpg فرهنگMoghulWomen2.jpg رقص
HumanRightsLogo.svg حقوق بشرP religion world.svg دینP philosophy.png فلسفهSexual orientation - 4 symbols.svg سکس‌شناسیTelecom-icon.svg فناوری

در دیگر پروژه‌های ویکی‌مدیا