دانشگاه بوعلی سینا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو


دانشگاه بوعلی سینا
Bu Ali Sina University.svg
تأسیس ۱۳۵۳
نوع سراسری (دولتی)
رئیس منصور غلامی
هیئت علمی ۴۰۱ نفر
دانشجویان ۱۴۰۰۰ نفر
مکان همدان، ایران پرچم ایران
وب‌گاه وب‌گاه رسمی

دانشگاه بوعلی سینا یکی از دانشگاه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است که در شهر همدان قرار دارد. ریاست این دانشگاه در حال حاضر بر عهدهٔ منصور غلامی است[۱]

دانشکدهٔ ادبیات دانشگاه بوعلی سینا
دانشکدهٔ اقتصاد دانشگاه بوعلی سینا

تاریخچه[ویرایش]

اولین گام های ایجاد دانشگاه بوعلی سینا در اسفندماه سال 1351 براساس معاهده مشترک بین دولت های ایران و فرانسه برداشته شد.شورای گسترش آموزش عالی در نود و چهارمین جلسه خود در مورخ 6/9/1352 مجوز تاسیس دانشگاه بوعلی سینا در همدان را تصویب نمود که پس از آن در سال 1353 تاسیس و فعالیت آموزشی خود را در سال 1355 با پذیرش حدود 200 دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی کاردانی تا کارشناسی ارشد در چهار مجتمع گسترش کشاورزی، علوم تندرستی، و علوم محیط زیست و علوم آموزشی آغاز نمود. فضاهای آموزشی، کمک آموزشی، رفاهی – فرهنگی، خوابگاهی و ورزشی دانشگاه حدود 250 هزار متر مربع بوده که در سایت اصلی و در مساحتی قریب 122 هکتار که در حال حاضر در تملک دانشگاه می باشد، بنا شده است.

شرایط فعلی[ویرایش]

دانشگاه بوعلی‌سینا در حال حاضر دارای 417 عضو هیئت علمی، حدود 750 کارمند، حدود 13000 دانشجو، 310 رشته تحصیلی فعال در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری و حدود 34000 دانش‌آموخته می باشد.

پیشرفت‌های چشمگیر[ویرایش]

از بین این دانشکده های دانشگاه، دانشکده های شیمی، فنی و مهندسی، کشاورزی، علوم پایه و علوم انسانی از نظر تولیدات علمی و جذب دانشجو در رتبه های بالایی قرار دارند. از مؤسسات وابسته به دانشگاه نیز، مرکز رشد وابسته به دانشگاه که هم اکنون با 25 شرکت فعال در حوزۀ IT و ICT پیشرفت خوبی در زمینۀ جذب دانشجویان و نخبگان صاحب طرح و ایده های فناورانه داشته است. ایجاد پلتفرم ملی اینترنت اشیا نیز از دیگر افتخارات شرکت های دانش بنیان مستقر در مرکز رشد دانشگاه بوعلی سینا به شمار می رود. از ویژگی های بارز دانشگاه بوعلی سینا می توان به کیفیت بالای تولیدات علمی و توسعۀ تحصیلات تکمیلی اشاره نمود که ثمرۀ تلاش مسؤولین و اعضای هیأت علمی این دانشگاه در سالیان متمادی است. لازم به ذکر است این دانشگاه در علم شیمی و هم چنین میزان ارجاعات به مقالات اعضای هیأت علمی دانشگاه در کشور و جهان برند و شاخص محسوب می شود. هم چنین دانشگاه بوعلی سینا را می توان جزء یک درصد دانشگاه های مؤثر جهان نام برد. از اساتید و اعضای هیأت علمی دانشگاه که در عرصه های مختلف مانند کسب موفقیت در جایزه های علمی معتبر ملی و بین‌المللی، انتخاب استاد نمونه کشوری، دانشمندان برتر و مؤثر جهان اسلام و یک درصد برتر دانشمندان مؤثر و برتر جهان می توان آقایان دکتر عباس افخمی عقداء، دکتر محمد علی زلفی گل، دکتر داود نعمت اللهی، دکتر محسن جلالی، دکتر محمد خانجانی و... را نام برد. دانشگاه بوعلی سینا هم چنین در حال حاضر میزبان 13 نفر از دانشجویان، از کشور های سوریه، یمن، فلسطین و بحرین در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری می باشد که امید آن می رود با راه اندازی پردیس خودگردان بین‌الملل و تبدیل این دانشگاه به دانشگاه بین‌المللی شمار دانشجویان خارجی در این دانشگاه بیشتر شود.

دانشکده‌ها[ویرایش]

 1. دانشکده فنی و مهندسی
 2. دانشکده کشاورزی
 3. دانشکده علوم انسانی
 4. دانشکده علوم پایه
 5. دانشکده علوم اقتصاد و علوم اجتماعی
 6. دانشکده هنر و معماری
 7. دانشکده شیمی
 8. دانشکده پیرادامپزشکی
 9. دانشکده فنی و مهندسی تویسرکان
 10. دانشکده فنی و مهندسی کبودرآهنگ
 11. دانشکده مدیریت و حسابداری رزن
 12. دانشکده صنایع غذایی بهار
 13. دانشکده تربیت بدنی

دانشکده ادبیات[ویرایش]

دانشکده ادبیات و علوم انسانی[۲] در کنار دانشکده اقتصاد و علوم اجتماعی قرار دارد. ساختمان‌های هر دو دانشکده از لحاظ معماری بسیار به یکدیگر شبیه هستند.

دانشکده ادبیات و علوم انسانی

دانشکده ادبیات و علوم انسانی در سال ۱۳۶۵ تاسیس شد و فعالیت خود را با رشته‌های اقتصاد و زبان فرانسه در سال ۱۳۶۷ آغاز نمود. هم‌اکنون ساختمان اصلی این دانشکده در فضای اصلی دانشگاه بوعلی سینا واقع شده است که مشغول فعالیتهای علمی و پژوهشی می باشد و دارای مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا در گروه‌های خود است.[۳] دانشکده ادبیات و علوم انسانی دارای ۱۲ گروه آموزشی است و هم اکنون حدود ۲۳۰۰ دانشجو و ۸۰ عضو هیات علمی دارد. مدیریت دانشکده شامل ریاست دانشکده و ۳ نفر معاونت است که رییس دانشکده را همراهی میکنند: معاونت آموزشی، معاونت مالی و معاونت پژوهشی.

فضای داخلی دانشکده ادبیات و علوم انسانی
فضای داخلی دانشکده ادبیات و علوم انسانی

دانشکده کشاورزی[ویرایش]

در سال ۱۳۴۶ مدرسه عالی کشاورزی همدان با همت علی اقبالی و سرمایه شخصی او تأسیس شد. مدرسه عالی کشاورزی همدان اولین مرکز آموزش عالی خصوصی است که خارج از تهران پایه‌ریزی و راه‌اندازی شد. اساسنامه و برنامه این مرکز در اسفند ۱۳۴۵ به تصویب شورای مرکزی دانشگاه‌های ایران رسید و پذیرش دانشجو در سال ۱۳۴۷ زیر نظر مرکز آزمون شناسی وزارت علوم و آموزش عالی آغاز شد [۴]. مدرسه عالی کشاورزی در اولین سال تاسیس خود ۲۰۶ دانشجو پذیرفت. تا سال ۱۳۴۹ این مرکز آموزشی تنها دو دوره کاردانی (تکنسین) برگزار نمود. در سال ۱۳۴۹ دوره کارشناسی شامل دو رشته تعاون روستایی و ترویج کشاورزی به تصویب وزارت علوم و آموزش عالی رسید و در این مرکز برقرار شد. این مرکز در دوره ده ساله فعالیت خود بین سال‌های ۵۶-۱۳۴۶ در حدود ۱۲۰۰ مهندس و کمک مهندس تربیت نمود. در سال ۱۳۵۶ مدرسه عالی کشاورزی همدان به دانشکده کشاورزی تبدیل و به ساختمان کنونی دانشکده کشاورزی واقع در انتهای چرمسازی (بلوار آزادگان) منتقل شد و به دانشگاه بوعلی سینا پیوست. فعالیت‌های علمی و پژوهشی در این دانشکده در ۵ ساختمان اصلی، گلخانه‌ها، مزارع دستجرد و عباس‌آباد انجام می‌گیرد.در حال حاضر در این دانشکده کشاورزی ۷۹ عضو هیئت علمی و مجموع ۱۹۰۰ دانشجو در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری مشغول فعالیت می‌باشند.

دانشکده مهندسی[ویرایش]

دانشکده مهندسی فعالیت خود را از سال ۱۳۵۶ با جذب دانشجو در رشته مهندسی آب شروع کرد. سپس گروه مهندسی مکانیک این دانشکده در سال ۱۳۶۶ تاسیس گردید.

رؤسای دانشگاه از سال 1351 تا کنون[ویرایش]

دکتر اکبر اعتماد

دکتر فرهاد ریاحی

دکتر عزت الله رادمنش

دکتر علی اصغر بهزادنیا(شانه چی)

دکتر علی پذیرنده

دکتر امیر پروین

حجت‌الاسلام مهندس مجید حبیبیان

دکتر ابوالقاسم پوزش

دکتر محمود ستاری

دکتر غلامحسین آقایی

دکتر داوود حبیبی

دکتر حسن کی پور

دکتر محمد فقیه حبیبی

دکتر منصور غلامی

دکتر اردشیر خزایی

دکتر محمدعلی زلفی گل

دکتر منصور غلامی

رتبه‌بندی‌ها[ویرایش]

این دانشگاه در سال 2015 میلادی این دانشگاه به لحاظ وبومتریک در جهان رتبۀ 1681، در آسیا رتبۀ 470، در خاور میانه رتبۀ 85 و در کل دانشگاه های کشور رتبۀ 21 را داراست و نیز به لحاظ شاخص ISC در بین دانشگاه های جامع کشور رتبۀ 10 و در کلیه دانشگاه های جهان اسلام صاحب رتبۀ 75 می باشد. به علاوه در بین دانشگاه های کشور از نظر ارجاعات به مقالات رتبۀ هفتم و از نظر تعداد دانشمندان ISI رتبۀ پنجم کشور می باشد.

فعالیت سیاسی و فرهنگی[ویرایش]

دانشگاه بوعلی سینا به عنوان یکی از سیاسی ترین دانشگاههای کشور شناخته می‌شود که حجم فعالیت سیاسی و فرهنگی در این دانشگاه، آن را به یکی از منحصربه‌فرد ترین دانشگاه‌های سراسر کشور تبدیل کرده است. در حال حاضر جامعه اسلامی دانشجویان به عنوان بزرگترین تشکل دانشجویی دانشگاه نقش به سزایی در فعالیت‌های فرهنگی و سیاسی این دانشگاه ایفا می‌کند که از فعالیت های آن میتوان به همایش ده هزار نفری مرگ بر آمریکا که در 24 خرداد 1394 در باغ موزه همدان [۵] و همایش "به نمایندگان بگویید" یا موضوع برجام و مذاکراه با آمریکا با حضور دکتر زاکانی و دکتر کارخانه ای در 9مهر1394 و همایش منطقه ای امت واحده با پیام آیت‌الله نوری همدانی [۶]و تشکیل دفتر مطالبه عدالت برای پیگیری مطالبات رهبری از مسئولین اشاره کرد.[۷]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]