دانشگاه بوعلی سینا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو


دانشگاه بوعلی سینا
Bu Ali Sina University.svg
تأسیس ۱۳۵۳
نوع سراسری (دولتی)
رئیس یعقوب_محمدی‌فر
معاون دانشجویی اسدالله نقدی
هیئت علمی ۴۰۱ نفر
دانشجویان ۱۴۰۰۰ نفر
مکان همدان، ایران پرچم ایران
وب‌گاه وبگاه رسمی

دانشگاه بوعلی سینا یکی از دانشگاه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است که در شهر همدان قرار دارد. ریاست این دانشگاه در حال حاضر یعقوب_محمدی‌فر می‌باشد.[۱]

دانشکدهٔ ادبیات دانشگاه بوعلی سینا
دانشکدهٔ اقتصاد و علوم اجتماعی دانشگاه بوعلی سینا

تاریخچه[ویرایش]

اولین گام‌های ایجاد دانشگاه بوعلی سینا در اسفندماه سال ۱۳۵۱ ه‍.خ براساس معاهده مشترک بین دولت‌های ایران و فرانسه برداشته شد. شورای گسترش آموزش عالی در نود و چهارمین جلسه خود در مورخ ۶/۹/۱۳۵۲ مجوز تأسیس دانشگاه بوعلی سینا در همدان را تصویب نمود که پس از آن در سال ۱۳۵۳ تأسیس و فعالیت آموزشی خود را در سال ۱۳۵۵ ه‍.خ با پذیرش حدود ۲۰۰ دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی کاردانی تا کارشناسی ارشد در چهار مجتمع گسترش کشاورزی، علوم تندرستی، و علوم محیط زیست و علوم آموزشی آغاز نمود. فضاهای آموزشی، کمک آموزشی، رفاهی – فرهنگی، خوابگاهی و ورزشی دانشگاه حدود ۲۵۰ هزار متر مربع بوده که در سایت اصلی و در مساحتی قریب ۱۲۲ هکتار که در حال حاضر در تملک دانشگاه می‌باشد، بنا شده‌است.


لوگو(آرم) دانشگاه بوعلی سینا[ویرایش]

طی دو دوره قبل و بعد از انقلاب اسلامی لوگویِ دانشگاه بوعلی سینا طراحی و مصوب و استفاده شده است که به پیوست ارسال خواهد شد

شرایط فعلی[ویرایش]

دانشگاه بوعلی‌سینا در حال حاضر دارای ۴۱۷ عضو هیئت علمی، حدود ۷۵۰ کارمند، حدود ۱۳۰۰۰ دانشجو، ۳۱۰ رشته تحصیلی فعال در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری و حدود ۳۴۰۰۰ دانش‌آموخته می‌باشد.

پیشرفت‌های چشمگیر[ویرایش]

از بین این دانشکده‌های دانشگاه، دانشکده‌های شیمی، فنی و مهندسی، کشاورزی، علوم پایه و علوم انسانی از نظر تولیدات علمی و جذب دانشجو در رتبه‌های بالایی قرار دارند.

از مؤسسات وابسته به دانشگاه نیز، مرکز رشد وابسته به دانشگاه که هم‌اکنون با ۲۵ شرکت فعال در حوزهٔ IT و ICT پیشرفت خوبی در زمینهٔ جذب دانشجویان و نخبگان صاحب طرح و ایده‌های فناورانه داشته‌است. ایجاد پلتفرم ملی اینترنت اشیا نیز از دیگر افتخارات شرکت‌های دانش بنیان مستقر در مرکز رشد دانشگاه بوعلی سینا به‌شمار می‌رود.

از ویژگی‌های بارز دانشگاه بوعلی سینا می‌توان به کیفیت بالای تولیدات علمی و توسعهٔ تحصیلات تکمیلی اشاره نمود که ثمرهٔ تلاش مسؤولین و اعضای هیئت علمی این دانشگاه در سالیان متمادی است. لازم است ذکر شود این دانشگاه در علم شیمی و هم چنین میزان ارجاعات به مقالات اعضای هیئت علمی دانشگاه در کشور و جهان برند و شاخص محسوب می‌شود. هم چنین دانشگاه بوعلی سینا را می‌توان جزء یک درصد دانشگاه‌های مؤثر جهان نام برد.

از استادان و اعضای هیئت علمی دانشگاه که در عرصه‌های مختلف مانند کسب موفقیت در جایزه‌های علمی معتبر ملی و بین‌المللی، انتخاب استاد نمونه کشوری، دانشمندان برتر و مؤثر جهان اسلام و یک درصد برتر دانشمندان مؤثر و برتر جهان می‌توان آقایان دکتر عباس افخمی عقداء، دکتر محمد علی زلفی گل، دکتر داود نعمت‌اللهی، دکتر محسن جلالی، دکتر محمد خانجانی، دکتر غلامحسین مجذوبی، دکتر امید طبیب زاده قمصری و… را نام برد.

دانشگاه بوعلی سینا هم چنین در حال حاضر میزبان ۱۳ نفر از دانشجویان، از کشورهای سوریه، یمن، فلسطین و بحرین در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری می‌باشد که امید آن می‌رود با راه اندازی پردیس خودگردان بین‌الملل و تبدیل این دانشگاه به دانشگاه بین‌المللی شمار دانشجویان خارجی در این دانشگاه بیشتر شود.

دانشکده‌ها[ویرایش]

 1. دانشکده فنی و مهندسی
 2. دانشکده کشاورزی
 3. دانشکده علوم انسانی
 4. دانشکده علوم پایه
 5. دانشکده علوم اقتصاد و علوم اجتماعی
 6. دانشکده هنر و معماری
 7. دانشکده شیمی
 8. دانشکده پیرادامپزشکی
 9. دانشکده فنی و منابع طبیعی تویسرکان
 10. دانشکده فنی و مهندسی کبودرآهنگ
 11. دانشکده مدیریت و حسابداری رزن
 12. دانشکده صنایع غذایی بهار
 13. دانشکده تربیت بدنی

دانشکده ادبیات[ویرایش]

دانشکده ادبیات و علوم انسانی[۲] در کنار دانشکده اقتصاد و علوم اجتماعی قرار دارد. ساختمان‌های هر دو دانشکده از لحاظ معماری بسیار به یکدیگر شبیه هستند.

دانشکده ادبیات و علوم انسانی

دانشکده ادبیات و علوم انسانی در سال ۱۳۶۵ تأسیس شد و فعالیت خود را با رشته‌های اقتصاد و زبان فرانسه در سال ۱۳۶۷ آغاز نمود. هم‌اکنون ساختمان اصلی این دانشکده در فضای اصلی دانشگاه بوعلی سینا واقع شده‌است که مشغول فعالیت‌های علمی و پژوهشی می‌باشد و دارای مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا در گروه‌های خود است.[۳] دانشکده ادبیات و علوم انسانی دارای ۱۲ گروه آموزشی است و هم‌اکنون حدود ۲۳۰۰ دانشجو و ۸۰ عضو هیئت علمی دارد. مدیریت دانشکده شامل ریاست دانشکده و ۳ نفر معاونت است که رئیس دانشکده را همراهی می‌کنند: معاونت آموزشی، معاونت مالی و معاونت پژوهشی.

فضای داخلی دانشکده ادبیات و علوم انسانی
فضای داخلی دانشکده ادبیات و علوم انسانی

دانشکده کشاورزی[ویرایش]

در سال ۱۳۴۶ مدرسه عالی کشاورزی همدان با همت علی اقبالی و سرمایه شخصی او تأسیس شد. مدرسه عالی کشاورزی همدان اولین مرکز آموزش عالی خصوصی است که خارج از تهران پایه‌ریزی و راه‌اندازی شد. اساسنامه و برنامه این مرکز در اسفند ۱۳۴۵ به تصویب شورای مرکزی دانشگاه‌های ایران رسید و پذیرش دانشجو در سال ۱۳۴۷ زیر نظر مرکز آزمون‌شناسی وزارت علوم و آموزش عالی آغاز شد.[۴] مدرسه عالی کشاورزی در اولین سال تأسیس خود ۲۰۶ دانشجو پذیرفت. تا سال ۱۳۴۹ این مرکز آموزشی تنها دو دوره کاردانی (تکنسین) برگزار نمود. در سال ۱۳۴۹ دوره کارشناسی شامل دو رشته تعاون روستایی و ترویج کشاورزی به تصویب وزارت علوم و آموزش عالی رسید و در این مرکز برقرار شد. این مرکز در دوره ده ساله فعالیت خود بین سال‌های ۵۶–۱۳۴۶ در حدود ۱۲۰۰ مهندس و کمک مهندس تربیت نمود. در سال ۱۳۵۶ مدرسه عالی کشاورزی همدان به دانشکده کشاورزی تبدیل و به ساختمان کنونی دانشکده کشاورزی واقع در انتهای چرمسازی (بلوار آزادگان) منتقل شد و به دانشگاه بوعلی سینا پیوست. فعالیت‌های علمی و پژوهشی در این دانشکده در ۵ ساختمان اصلی، گلخانه‌ها، مزارع دستجرد و عباس‌آباد انجام می‌گیرد. در حال حاضر در این دانشکده کشاورزی ۷۹ عضو هیئت علمی و مجموع ۱۹۰۰ دانشجو در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری مشغول فعالیت می‌باشند؛ و همچنین دارای دو ساختمان آموزشی می‌باشد، دانشکده کشاورزی قدیم و ساختمان دانشکده کشاورزی جدید که تازه احداث شده‌است.

دانشکده مهندسی[ویرایش]

دانشکده مهندسی فعالیت خود را از سال ۱۳۵۶ با جذب دانشجو در رشته مهندسی آب شروع کرد. سپس گروه مهندسی مکانیک این دانشکده در سال ۱۳۶۶ تأسیس گردید.


دانشکده اقتصاد و علوم اجتماعی[ویرایش]

ریاست این دانشکده را دکتر حاتم حسینی بر عهده دارد.

رؤسای دانشگاه از سال ۱۳۵۱ تا کنون[ویرایش]

دکتر اکبر اعتماد

دکتر فرهاد ریاحی

دکتر عزت‌الله رادمنش

دکتر علی اصغر بهزادنیا (شانه چی)

دکتر علی پذیرنده

دکتر امیر پروین

حجت‌الاسلام مهندس مجید حبیبیان

دکتر ابوالقاسم پوزش

دکتر محمود ستاری

دکتر غلامحسین آقایی

دکتر داوود حبیبی

دکتر حسن کی پور

دکتر فقیه حبیبی

دکتر منصور غلامی

دکتر اردشیر خزایی

دکتر محمدعلی زلفی گل

دکتر منصور غلامی

دکتر یعقوب محمدی فر

استادان سرشناس[ویرایش]

اکبر اعتماد، منصور غلامی، سلیمان پاک‌سرشت، محمدعلی زلفی گل، یعقوب محمدی فر، محمد راسخ مهند، علی محمدی، و حاتم حسینی از جمله اعضای هیئت علمی سرشناس این دانشگاه هستند.

رتبه‌بندی‌ها[ویرایش]

این دانشگاه در سال ۲۰۱۵ میلادی این دانشگاه به لحاظ وبومتریک در جهان رتبهٔ ۱۶۸۱، در آسیا رتبهٔ ۴۷۰، در خاورمیانه رتبهٔ ۸۵ و در کل دانشگاه‌های کشور رتبهٔ ۲۱ را داراست و نیز به لحاظ شاخص ISC در بین دانشگاه‌های جامع کشور رتبهٔ ۱۰ و در کلیه دانشگاه‌های جهان اسلام صاحب رتبهٔ ۷۵ می‌باشد. به علاوه در بین دانشگاه‌های کشور از نظر ارجاعات به مقالات رتبهٔ هفتم و از نظر تعداد دانشمندان ISI رتبهٔ پنجم کشور می‌باشد.

فعالیت سیاسی و فرهنگی[ویرایش]

دانشگاه بوعلی سینا به عنوان یکی از سیاسی‌ترین دانشگاه‌های کشور شناخته می‌شود که حجم فعالیت سیاسی و فرهنگی در این دانشگاه، آن را به یکی از منحصربه‌فردترین دانشگاه‌های سراسر کشور تبدیل کرده‌است. در حال حاضر انجمن اسلامی دانشجویان به عنوان بزرگترین تشکل دانشجویی است ٬نقش به سزایی در فعالیت‌های فرهنگی و سیاسی این دانشگاه ایفا می‌کند که از فعالیت‌های آن می‌توان به همایش ده هزار نفری مرگ بر آمریکا که در ۲۴ خرداد ۱۳۹۴ در باغ موزه همدان[۵] و همایش «به نمایندگان بگویید» یا موضوع برجام و مذاکره با آمریکا با حضور علیرضا زاکانی و ابراهیم کارخانه‌ای در ۹ مهر۱۳۹۴ و همایش منطقه‌ای امت واحده با پیام آیت‌الله نوری همدانی[۶]و تشکیل دفتر مطالبه عدالت برای پیگیری مطالبات رهبری از مسئولین اشاره کرد.[۷] از برنامه‌های خودجوش فرهنگی در این دانشگاه می‌توان به برگزاری مسابقات عکاسی دانشگاه زیبای من اشاره کرد که با موضوع مناظر و طبیعت دانشگاه است و تمامی مسائل آن از جمله‌های هزینه‌های برگزاری بر عهده دانشجویان است.[۸]

رسانه دانشجویی الفبا[ویرایش]

الفبا از جمله رسانه‌های فعال دانشجویی دانشگاه بوعلی سینا است که در شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کند و علاوه بر انتشار اخبار، تصاویر و ویدئوهای ارسالی دانشجویان را نیز به اشتراک می‌گذارد.[۱]

الفبا در آذر۹۶ به تشویش اذهان عمومی و انتشار اخبار توهین آمیز از سوی مسئولین دانشکده اقتصاد و علوم اجتماعی متهم شد که با اعتراضات در شبکه‌های اجتماعی پرونده شکایت مختومه اعلام شد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]