پتروشیمی کارون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
شرکت پتروشیمی کارون
نوعشرکت سهامی عام
بنا نهاده۱۳۸۱[۱]
بنیانگذارانشرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران
دفتر مرکزیتهران، ایران[۱]
محدودهٔ فعالیتمنطقه ویژه اقتصادی ماهشهر
افراد کلیدیمنصور لیاقت مهر[۲]
محصولاتتولوئن دی ایزوسیانات، آب ژاول، هیدروکلریک اسید[۱]
وبگاه

پتروشیمی کارون در سال ۱۳۸۱ خورشیدی، توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران و با شراکت شرکت کماتور سوئد و هانزاشیمی آلمان در منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر در استان خوزستان بنیان‌گذاری شد.

شرکت پتروشیمی کارون اولین تولیدکننده ایزوسیانات‌ها در خاورمیانه است. این شرکت در سال ۱۳۸۱ تأسیس که فاز اول آن در اسفند ماه ۱۳۸۷ به دست وزیر محترم نفت و فاز دوم آن نیز در بهمن ماه ۱۳۹۵ به دست معاون اول محترم رئیس‌جمهوری اسلامی ایران رسماً افتتاح گردید.[۳]

تاریخچه پتروشیمی کارون

مجتمع پتروشیمی کارون

طرح ایزوسیانات شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران یکی از طرح‌های برنامه سوم توسعه این شرکت بوده و مطابق این طرح عملیات طراحی، تأمین تجهیزات، اجناس و نصب می‌بایست توسط یک سرمایه گذاری مشترک خارجی صورت پذیرد. این طرح در سال ۱۳۷۹ مورد بررسی اولیه قرار گرفت و گزارش امکان‌سنجی طرح در اواخر سال ۱۳۷۹ توسط مدیریت برنامه‌ریزی و توسعه صنایع ملی پتروشیمی ارائه و به تصویب رسید. مطابق با مصوبه هیئت مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی به شماره ۳۴۵/۱۱۱–۱ مورخ ۱۵/۱۱/۷۹ مقرر گردید سهامداران طرح شامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، شرکت کماتور سوئد و شرکت HANSA CHEMIC آلمان طرح را آغاز نمایند.

موافقت نامه سهامداران طرح در تاریخ بهمن سال ۱۳۸۰ امضاء و شرکت پتروشیمی کارون به عنوان مجری طرح در تاریخ ۱۳۸۱/۰۱/۰۶رسماً به ثبت رسید. قرارداد خرید لیسانس، انجام طراحی پایه و تفصیلی و تأمین تجهیزات و اجناس به منظور احداث کارخانه تولید تولوئن دی‌ایزوسیانات (TDI) با ظرفیت ۴۰۰۰۰ تن در سال در تاریخ ۲۸/۰۲/۸۰ بین شرکت ملی صنایع پتروشیمی و شرکت کماتور سوئد منعقد گردید. همچنین در تاریخ ۳۱. ۰۷.۲۰۰۵ قراردادی جهت خرید لیسانس، انجام طراحی پایه و تفصیلی، تأمین تجهیزات و اجناس و انجام عملیات ساختمان و نصب و راه اندازی به منظور احداث کارخانه متیلن دی‌فنیل دی‌ایزوسیانات (MDI) با ظرفیت ۴۰۰۰۰ تن در سال؛ آنیلین با ظرفیت ۳۰۰۰۰ تن در سال و نیتریک اسید به ظرفیت ۵۶۱۰۰ تن در سال بین شرکت پتروشیمی کارون و شرکت کماتور منعقد گردید. بر اساس طراحی پایه ظرفیت طرح ایزوسیانات فاز ۲ شرکت پتروشیمی کارون عبارتند از:
۱- انیلین ۳۰۰۰۰ t/y or زمان عملیاتی ۷۲۰۰ ساعت

۲-دی‌فنیل دی‌ایزوسیانات ۴۰۰۰۰ t/y or زمان عملیاتی ۷۲۰۰ ساعت

۳-نیتریک اسید ۵۶۱۰۰ t/y or زمان عملیاتی ۷۲۰۰ ساعت

این طرح پس از انعقاد قرار داد با شرکت کماتور در تاریخ۳۱.۰۷.۲۰۰۵ در زمینی به وسعت ۹۱۷۶۶متر مربع آغاز گردید. شرکت کماتور پس از انجام طراحی پایه و با همکاری شرکت ایرانی تناوب طراحی تفصیلی، تأمین تجهیزات طرح را در تاریخ ۲۱.۰۴.۲۰۰۴ و عملیات ساختمان و نصب پروژه را در تاریخ ۱۰.۱۰.۲۰۰۶ آغاز نموده ولی به دلایل مختلف طرح در تاریخ ۰۷.۰۴.۲۰۰۹ به‌صورت نیمه تمام رها گردید. در تاریخ ۰۷/۰۱/۹۱ تکمیل طرح تا مرحله پیش راهاندازی، توسط شرکت پتروشیمی کارون به شرکت خوارزمی بندر امام به عنوان پیمانکار اجرایی ساختمان و نصب واگذار و شرکت خدمات فنی مهندسی گسترش پتروشیمی شیراز به عنوان مشاورمدیریت طرح (MC)انتخاب گردید.

شرکت پتروشیمی کارون در استان خوزستان (منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر) احداث شده و مساحت آن بالغ بر ۳۴ هکتار است.

موقعیت جغرافیایی

دفتر مرکز شرکت در تهران، خیابان ولیعصر، بالاتر از میدان ونک کوچه شهید خلیل‌زاده، پلاک ۱۷ واقع گردیده‌است
مجتمع پتروشیمی کارون در جنوب غربی ایران در استان خوزستان واقع گردیده. این مجتمع در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی احداث شده و مساحت آن بالغ بر ۳۴ هکتار است.

سهامداران

این شرکت اگرچه ابتدا با سرمایه‌گذاری مشترک ایران، سوئد و آلمان تأسیس شد و ولی در میانهٔ راه شرکت هانزاشیمی آلمان سهام خود را به شرکت‌های سرمایه‌گذاری پتروشیمی ایران و بازرگانی پتروشیمی ایران واگذار کرد. در حال حاضر ترکیب سهامداران شرکت به شرح ذیل است:[۴]

محصولات پتروشیمی کارون

ردیف نام محصول ظرفیت
۱ TDI (تولوئن دی ایزو سیانات) ۴۰۰۰۰
۲ MDI (متیلن دیفنیل دی ایزوسیانات) ۳۰۰۰۰
۳ Aniline (آنیلین) ۳۱۷۰۰
۴ Nitro Banzan (نیتروبنزن) ۴۴۰۰۰
۵ OTD (ارتو تولوئن دی آمین) ۱۱۵۰
۶ MTD (متا تولوئن دی آمین) ۳۱۷۰۰
۷ Nitric Acid (اسید نیتریک) ۹۲۰۰۰
۸ HCL (اسید کلریدریک) ۱۵۸۰۰۰
۹ (پلیمریک دی فنیل متیل آمین)PMA ۳۲۰۰۰
۱۰ (پلیمریک دی فنیل متیل دی ایزوسیانات)PMI ۴۰۰۰۰
۱۱ (آب نمک) Brine ۷۸۰۰۰

کاربرد محصولات

ایزوسیانات پس از ترکیب با پلی اول فوم‌های پلی یورتان را به وجود می‌آورد. فوم‌های پلی یورتان در عایق‌کاری، یخچال‌ها و سایر لوازم خانگی، پوشش‌های مسکونی و سقفهای کاذب، رنگ‌ها، چسب‌ها و درزگیرها، صنایع مبلمان، قطعات خودرو و زیرهٔ کفش‌ها کاربرد دارد.

پیوند به بیرون

منابع

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ «دربارهٔ شرکت». وبگاه رسمی شرکت پتروشیمی کارون. دریافت‌شده در ۵ دسامبر ۲۰۱۹.
  2. «بومی‌سازی کاتالیست‌های گران‌قیمت در پتروشیمی کارون». Boursenews.ir. بورس‌نیوز. دریافت‌شده در ۵ دسامبر ۲۰۱۹.
  3. «افتتاح فاز یک پتروشیمی کارون». پترونت. ۲۱ اسفند ۱۳۸۷. دریافت‌شده در ۵ آذر ۱۳۹۰.[پیوند مرده]
  4. «سهام هانزا در پتروشیمی کارون به بازرگانی پتروشیمی فروخته شد». پترونت. ۱۷ مرداد ۱۳۸۹. بایگانی‌شده از اصلی در ۱ نوامبر ۲۰۱۱. دریافت‌شده در ۶ آذر ۱۳۹۰.