پتروشیمی کارون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
پتروشیمی کارون
نوع شرکت سهامی خاص
بنا نهاده شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران
دفتر مرکزی تهران، ایران
محصولات تولوئن دی ایزوسیانات، آب ژاول، هیدروکلریک اسید
وبگاه http://www.krnpc.com

پتروشیمی کارون در سال ۱۳۸۱ خورشیدی، توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران و با شراکت شرکت کماتور سوئد و هانزاشیمی آلمان بنیانگذاری شد.

شرکت پتروشیمی کارون اولین تولید کننده ایزوسیاناتها در خاورمیانه است. این شرکت در اسفند ماه ۱۳۸۷ به دست وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران رسماً افتتاح گردید..[۱]

تاریخچه پتروشیمی کارون[ویرایش]

مجتمع پتروشیمی کارون

شرکت پتروشیمی کارون اولین تولید کننده ایزوسیاناتها در خاورمیانه است. این شرکت در سال ۱۳۸۱ توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران و با شراکت شرکت کماتور سوئد و هانزاشیمی آلمان تاسیس و در اسفند ماه ۱۳۸۷ به دست وزیر نفت ایران رسماً افتتاح گردید.
پتروشیمی کارون با استفاده از گازهای کلر، منواکسیدکربن، هیدروژن و نیز تولوئنو اسید نیتریکقادر است انواع محصولات پایه‌ای و اصلی پتروشیمی، شامل انواع ایزوسیانات‌ها که دارای ارزش افزوده بالاتر است با کیفیت مناسب تولید و به بازارهای داخلی وخارجی عرضه نماید.
محصول اصلی این شرکت ۴۰۰۰۰ تن در سال تولوئن دی ایزوسیانات (TDI) است. محصولات و خدمات شرکت جهت برآورده ساختن نیازهای صنایع پایین دستی داخلی به مواد اولیه طراحی گردیده و این شرکت قادر است در بازار جهانی محصولات ایزوسیانات نیز به رقابت بپردازد.

موقعیت جغرافیایی
[ویرایش]

دفتر مرکز شرکت در تهران، خیابان ولیعصر، کوچه لیدا، پلاک ۱۷ واقع گردیده.
مجتمع پتروشیمی کارون در جنوب غربی ایران در استان خوزستان واقع گردیده. این مجتمع در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی احداث شده و مساحت آن بالغ بر ۳۴ هکتار است.

سهامداران
[ویرایش]

این شرکت اگرچه ابتدا با سرمایه‌گذاری مشترک ایران، سوئد و آلمان تأسیس شد و ولی در میانهٔ راه شرکت هانزاشیمی آلمان سهام خود را به شرکتهای سرمایه‌گذاری پتروشیمی ایران و بازرگانی پتروشیمی ایران واگذار کرد. در حال حاضر ترکیب سهامداران شرکت به شرح ذیل است:[۲]

محصولات پتروشیمی کارون[ویرایش]

کاربرد محصولات
[ویرایش]

ایزوسیانات پس از ترکیب با پلی اول فومهای پلی یورتان را به وجود می‌آورد. فومهای پلی یورتان در عایق کاری، یخچالها و سایر لوازم خانگی، پوششهای مسکونی و سقفهای کاذب، رنگها، چسبها و درزگیرها، صنایع مبلمان، قطعات خودرو و زیره کفشها کاربرد دارد.

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «افتتاح فاز یک پتروشیمی کارون»(فارسی)‎. پترونت، 21 اسفند ۱۳۸7. بازبینی‌شده در 5 آذر ۱۳90. 
  2. «سهام هانزا در پتروشیمی کارون به بازرگانی پتروشیمی فروخته شد»(فارسی)‎. پترونت، 17 مرداد ۱۳۸9. بازبینی‌شده در 6 آذر ۱۳90.