دانشگاه سمنان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

مختصات: ۳۵°۳۶′۰۲″شمالی ۵۳°۲۶′۱۲″شرقی / ۳۵٫۶۰۰۴۴۲°شمالی ۵۳٫۴۳۶۶۵۲°شرقی / 35.600442; 53.436652


دانشگاه سمنان
لوگو دانشگاه سمنان
لوگو دانشگاه سمنان
تأسیس ۱۳۵۳
نوع دولتی - سراسری
بنیانگذار مهندس آریانپور
رئیس دکتر مسعود نصیری زرندی از ۲۷ اسفند ۱۳۹۶
معاون آموزشی دکتر محمدیان سمنانی
معاون دانشجویی دکتر بهروز گل محمدی
هیئت علمی ۶۰۸ نفر
370 نفر تمام وقت
۲۴۴

نفر حق‌التدریس

کارمندان ۶۰۳نفر
دانشجویان ۱۶۵۰۰ نفر
کاردانی =۳رشته
کارشناسی =۷۲ رشته
کارشناسی ارشد =۱۰۲ رشته
دکترا =۶۵ رشته
کارشناسی ارشد پردیس بین‌الملل=۴۸ رشته
دکترا پردیس بین‌الملل=۳۷ رشته
مکان سمنان
نام مستعار مجتمع آموزش عالی سمنان (نام سابق)
وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
وب‌گاه دانشگاه سمنان

دانشگاه سمنان، دانشگاهی در شهر سمنان ایران است.

محتویات

تاریخچه دانشگاه سمنان[ویرایش]

سردر دانشگاه سمنان

دانشگاه سمنان به عنوان بزرگترین دانشگاه جامع و مادر استان متولی نظارت و ارزیابی آموزش عالی استان می‌باشد.[۱] از زمانی که نخستین مرکز آموزش عالی در شهر سمنان فعالیت خود را آغاز کرد، بیش از ۴۰ سال می‌گذرد.[۲] مدرسه عالی تکنولوژی سمنان به عنوان نخستین مرکز آموزش عالی در سال ۱۳۵۳ در سمنان ساخته شد. این مرکز آموزشی عالی به صورت هیئت امنایی، با زیر بنایی بالغ بر ۵۰۰۰ متر مربع در ۷ رشته کاردانی با ۵۸۰ دانشجو فعالیت خود را آغاز کرد. فعالیت این مرکز به همین صورت تا پیروزی انقلاب اسلامی ادامه داشت. پس از پیروزی انقلاب اسلامی بود که تصمیم به گسترش فعالیت‌های این مدرسه عالی گرفته شد. در همین راستا این مرکز در دو رشته کارشناسی الکترونیک و عمران دانشجو پذیرفت وبا توسعه نسبی در سال ۱۳۶۷ به مجتمع آموزش عالی سمنان تبدیل شد و در سال ۱۳۷۲ سالی بود که این مجتمع با گسترش ملموس و چشمگیر فعالیت‌های خود از جمله افتتاح دانشکده‌های مهندسی، تربیت دبیر مهدیشهر و آموزشکده دامپزشکی شهمیرزادبه دانشگاه سمنان ارتقاءیافت. در حال حاضر دانشگاه سمنان با داشتن بیش از ۸۰۰ هکتار فضا، پنج پردیس با نام‌های پردیس هنر، پردیس فنی و مهندسی پردیس علوم پایه، پردیس علوم انسانی و پردیس علوم و فناوری‌های نوین، ۲۰ دانشکده و ۲ آموزشکده، ۲ پژوهشکده، ۹ گروه پژوهشی فعال، یک پارک علم وفناوری، ۲ مرکز رشد واحدهای فناور در سمنان و مهدیشهر، پردیس دانشگاهی بین‌المللی و مرکز آموزش‌های مجازی (الکترونیکی)[۳] ،۳۴۰ عضو هیئت علمی ثابت، بیش از ۱۶۵۰۰ دانشجو و پذیرش بیش از ۵۰۰۰ نفر دانشجوی جدیدالورود در سال تحصیلی ۹۳–۱۳۹۲ در ۶۶ رشته دکتری ،۱۰۲رشته کارشناسی ارشد و۷۰ رشته در مقطع کارشناسی و ۲ رشته کاردانی به یکی از دانشگاه‌های بزرگ ایران تبدیل شده‌است.[۴][۵][۶]

رییس آغاز پایان تحصیلات دانشگاه
مهندس عباس آریانپور کاشانی ۱۳۵۳ ۱۳۶۰
مهندس علی اصغری ۱۳۶۰ ۱۳۶۱
مهندس محمد حسین بیسادی ۱۳۶۱ ۱۳۶۴
مهندس عبدالحسین فریدون ۱۳۶۴ ۱۳۷۰
مهندس پرویز کشاورزی ۱۳۷۰ ۱۳۷۱
دکتر عباسعلی طاهریان ۱۳۷۱ ۱۳۷۷ پزشکی پرچم ایران علوم پزشکی ایران
دکتر عبدالحسین فریدون ۱۳۷۷ ۱۳۸۵
دکتر علی خیرالدین ۱۳۸۵ ۱۳۹۳ مهندسی عمران - سازه Flag of Canada.svg مک گیل
دکتر عباس هنر بخش رئوف ۱۳۹۳ ۱۳۹۶ مهندسی مواد Flag of the United Kingdom.svg لیدز
دکتر مسعود نصیری زرندی ۱۳۹۶ - مهندسی شیمی

پردیس‌ها و دانشکده‌ها[ویرایش]

نمایی از دانشگاه سمنان

پردیس فنی مهندسی[ویرایش]

پردیس علوم (علوم پایه)[ویرایش]

پردیس علوم انسانی[ویرایش]

پردیس علوم وفناوری‌های نوین[ویرایش]

 • دانشکده نفت
 • دانشکده بیوفناوری
 • دانشکده نانوفناوری
 • دانشکده مهندسی هوافضا
 • دانشکده مهندسی انرژی‌های نوین

پردیس هنر[ویرایش]

 • دانشکده معماری و شهرسازی
 • دانشکده هنر

دانشکده‌های مستقل[ویرایش]

اعضای هیئت علمی دانشگاه سمنان

پردیس بین‌الملل[ویرایش]

این پردیس، نخستین پردیس دانشگاهی (بین‌الملل) استان سمنان می‌باشد که در سال تحصیلی ۹۱–۹۲ با پذیرش دانشجو در ۳۱ رشته کارشناسی ارشد و ۷ رشته دکتری آغاز به کار کرده‌است. حدود ۳۰۰ دانشجوی کارشناسی ارشد و ۱۵ دانشجوی مقطع دکتری نخستین پذیرفته شدگان این پردیس می‌باشند.[۱۷]

مراکز وابسته[ویرایش]

پژوهشکده‌ها و مراکز تحقیقاتی[ویرایش]

پژوهشکده مواد پیشرفته [۲۴][ویرایش]

 • گروه گروه پژوهشی رشد بلور[۲۵]
 • گروه پژوهشی گچ[۲۶]
 • گروه پژوهشی نمک[۲۷]
 • گروه پژوهشی واکنش‌های غیرهمگن[۲۸]

پژوهشکده فناوری‌های پیشرفته ساختمان [۲۹][۳۰][ویرایش]

 • گروه پژوهشی مصالح نوین عمران
 • گروه پژوهشی روش‌های نوین اجرایی عمران
 • گروه پژوهشی سیستم‌های نوین ساخت[۳۱]

سایر[ویرایش]

 • پژوهشکده اساتید[۳۲]
 • پژوهش سرای دانشجویی[۳۳]
 • پژوهشکده فناوری اطلاعات
 • مرکز محاسبات پیشرفته

کتابخانه مرکزی دانشگاه سمنان[۳۴][ویرایش]

کتابخانه مرکزی دانشگاه سمنان دارای کتابخانه‌ها و واحدهای زیرمجموعه زیر می‌باشد.

 • مرکز اطلاع رسانی
 • کتابخانه دانشکده مهندسی
 • کتابخانه دانشکده علوم پایه
 • کتابخانه دانشکده هنر
 • کتابخانه دانشکده روانشناسی
 • کتابخانه دانشکده دامپزشکی
 • کتابخانه دانشکده علوم انسانی

آمفی‌تئاتر و کتابخانه مرکزی دانشگاه سمنان[ویرایش]

طراحی ساختمان آمفی‌تئاتر و کتابخانه مرکزی دانشگاه سمنان که در سایت اصلی این دانشگاه در حال ساخت است در کنار طرح بزرگترین معماران دنیا قرار گرفت.[۳۵] به گزارش روابط عمومی دانشگاه سمنان؛ طرح این ساختمان به عنوان کانسپت‌های برتر معماری و هنر در مجلات و وب سایتهای معتبر بین‌المللی به صورت پی در پی به چاپ رسیده‌است. مجله و وب سایت evolo ایالات متحده آمریکا که تنها به طرح‌های پیشرو و خلاقانه و دارای ارزش هنری در سطح بسیار بالا در قرن ۲۱ می‌پردازد این طرح را به صورت مفصل مورد بررسی قرار داده است. اخیراً وب سایت معتبر arthitectural طرح آمفی تئاتر و کتابخانه مرکزی دانشگاه سمنان را در کنار طرح بزرگترین معماران دنیا از جمله زاها حدید، نورمن فاستر استیون هال و گروه BIG به عنوان پربازدیدکننده‌ترین طرح‌های فرهنگی دنیا در سال ۲۰۱۲ اعلام نموده‌است. یادآور می‌شود؛ این طرح در لیست مورد نظر در کنار موزه ماکسی رم اثر زاهاحدید برنده بهترین ساختمان سال دنیا در سال ۲۰۱۰ در فستیوال جهانی معماری قرار گرفته‌است. در این پروژه سعی شده که حجم مجموعه کتابخانه دانشگاهی و سالن آن به عنوان یک تندیس یا یک عکس به یاد ماندنی باقی بماند. گره و چفد ضربدری در نما، حجم را از نظر بصری به هم پیوسته نشان می‌دهد. در حالی که شیشه‌های ثابت تیره مثلثی شکل فضا را روشن می‌کند و در واقع به نوعی با نور و سایه بازی می‌کند. این عناصر با کاهش نور خورشید بخصوص در تابستان گرم و خشک سمنان یک فضای آرام را به وجود می‌آورد. آمفی تئاتر شامل ۱۰۰۰ صندلی و ۱۰۰، ۲۰۰ صندلی برای سالن تجمع، فضای چند منظوره، فضای انتظار و... را شامل می‌شود. کتابخانه شامل بخش مطالعه، نشیمن مخصوص مطالعه روزنامه، ذخیره‌سازی چند زبانه، کافی نت، سالن مجموعه مراجع، دفتر اداری، فضای کتاب‌های نفیس و... است. طراحی آمفی تئاتر و کتابخانه دانشگاه سمنان توسط مهندسین مشاور معماری موج نو در سال ۲۰۰۶ انجام شده و در مساحت ناخالص هشت هزار متر مربع در حال ساخت است.

نشریات و مجلات[ویرایش]

 1. مجله مدلسازی در مهندسی [۳۶]
 2. مجله اندیشه علوم [شیمی کاربردی] [۳۷]
 3. مجله دانشکده علوم انسانی (علمی ترویجی)
 4. مجله مطالعات فقه و حقوق اسلامی [۳۸]
 5. فصلنامه تخصصی مطالعات زبانی بلاغی [۳۹]
 6. مجله روان‌شناسی بالینی [۴۰]
 7. مجله اندیشه‌های نوین در مدیریت
 8. فصلنامه مدلسازی اقتصادسنجی [۴۱]
 9. مجله تحقیقات آزمایشگاهی دامپزشکی [۴۲]
 10. نشریه هنرهای کاربردی [۴۳]
 11. دراسات فی اللغةالعربیة و آدابها [۴۴]
 12. International Journal of Nonlinear Analysis and applications مجله بین الملی آنالیز غیرخطی و کاربردهای آن [۴۵]
 13. Journal of Rehabilitation in Civil Engineering [۴۶]
 14. Journal of Heat and Mass Transfer Research [۴۷]
 15. مهندسی زیرساخت‌های حمل و نقل [۴۸]
 16. Iranian Journal of Cognition and Education [۴۹]
 17. Mechanics of Advanced Composite Structures [۵۰]
 18. Advances in Nanocomposite Research [۵۱]

تشکل‌های دانشجویی[ویرایش]

انجمن اسلامی دانشجویان[ویرایش]

این تشکل قدیمی‌ترین تشکل دانشجویی دانشگاه سمنان بوده که در سال ۱۳۶۲ تأسیس گردیده است. این تشکل بر خلاف انجمن اسلامی دفتر تحکیم وحدت دارای تفکر اصولی و منطقی و در راستای نظام و مطالبات دانشجویی می‌باشد که هر ساله با برگزاری مراسم بزرگ فرهنگی، علمی، صنفی و سیاسی پاسخگوی نیازهای دانشجویان در این زمینه‌ها بوده‌است. (وب سایت انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه سمنان)

مجمع اسلامی دانشجویان[ویرایش]

در ابتدا این دانشگاه تنها دارای انجمن اسلامی بوده‌است که بعد از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۷۶ دانشجویان پیرواصلاحطلبی دانشگاه سمنان در زمان ریاست جمهوری سیدمحمد خاتمی اقدام به تأسیس تشکلی جدید به نام مجمع اسلامی دانشجویان کردند.

انجمن‌های علمی دانشجویی - پژوهش سرای دانشجوئی[ویرایش]

این انجمن در چهارمین جشنواره ملی حرکت توانست با کسب عنوان انجمن علمی برگزیده کشور در حوزه معماری [۵۲] و ششمین تشکل علمی دانشجویی فعال سراسر کشور، افتخاری بزرگ برای دانشگاه بیافریند. انجمن علمی عمران دانشگاه سمنان نیز یکی از فعال‌ترین انجمن‌های علمی کشور در حوزه عمران بوده که در سال‌های گذشته فعالیت‌های ارزنده بسیاری همچون برگزاری سالیانه مسابقات کشوری پل ماکارونی [۵۳] و حضور موفق در مسابقات ملی پل فولادی [۵۴]، داشته‌است. همچنین این انجمن در ششمین جشنواره ملی حرکت قابل تقدیر در بخش پژوهش فنی و مهندسی [۵۵] و در هفتمین جشنواره ملی حرکت قابل تقدیر در بخش تألیف و ترجمه کتاب [۵۶] شناخته شد.

رویدادها[ویرایش]

دریافت مجوز ایجاد رشته گویش محلی[ویرایش]

دانشگاه سمنان نخستین دانشگاه کشور است که مجوز ایجاد دو واحد از رشته گویش سمنانی را از فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی دریافت کرده‌است. همچنین دانشگاه سمنان تاکنون همایش‌ها و سمینارهای مختلفی را در حوزه زبان‌شناسی برگزار کرده که همایس بین‌المللی گویش‌های مناطق کویری با حضور ۱۱ کشور از جمله آنهاست.[۵۷]

حل قضیه لیب پس از ۴۱ سال[ویرایش]

گروه ریاضیات ایران پس از ۴۱ سال توانست کوتاه‌ترین راه حل معمای ریاضی را کشف و با تأیید استادان ریاضی جهان آن را در مجله بین‌المللی «Advances in Mathematics» به چاپ برسانند.[۵۸] به گزارش روابط عمومی دانشگاه سمنان، پروفسور لیب استاد برجسته ریاضی فیزیک جهان در سال ۱۹۷۲، قضیه کانتیویتی را مطرح و آن را در مجله اَدوَنس مت به چاپ رساند. رئیس دانشگاه سمنان با بیان اینکه این دانشگاه سرپرست این گروه تحقیقاتی بوده‌است گفت:

اعضای گروه حل این مسئله دکتر مجید اسحاقی از دانشگاه سمنان، دکتر اسماعیل نیکوفر از دانشگاه پیام نور تهران و دکتر علی عبادیان از دانشگاه ارومیه بودند.

دکتر مجید اسحاقی، سرپرست گروه محققان در این باره گفت:

قضیه کانتیویتی لیب نخستین معمای ریاضی در زمینه توابع محدب است که مهمترین توابع در آنالیز کاربردی است و در مکانیک کوآنتوم، صنایع نظامی و فضایی کاربرد دارد.

مقاله استاد دانشگاه سمنان کوتاهترین و جدیدترین اثبات برای قضیه «Lieb» است. دکتر اسحاقی اثبات ده صفحه‌ای قضیه لیب را به اثباتی یک خطی کاهش داد. Advances in Mathematics» یکی از مهم‌ترین مجلات در ریاضیات محض است و بسیاری از مقالاتی که در این مجله چاپ می‌شوند راه جدیدی در ریاضیات باز می‌کنند. چاپ مقاله در این مجله نشان دهنده پیشرفت سطح علمی کشور در رشته ریاضیات است.[۵۸] پایگاه «تامسون رویترز» (ISI) که هر سه ماه یک بار فهرست دانشمندان برتر ریاضی جهان را اعلام می‌کند، نام دکتر مجید اسحاقی گرجی را به عنوان دانشمند برتر در سال ۲۰۱۳ در فهرست خود منتشر کرد.[۵۹]

مرگ یک دانشجو بر اثر برق گرفتگی[ویرایش]

صبح روز سه شنبه ۹ مهر ۱۳۹۲، مجتبی بانی دانشجوی ترم ۶ رشتهٔ برق (قدرت) دانشگاه سمنان، بر اثر برق گرفتگی شدید در کارگاه برق (کارگاه شهید خابوری) دانشگاه سمنان کشته شد.[۶۰] صدها دانشجو پس از اطلاع از این حادثه در پشت درب‌های کارگاه تجمع کرده و تا عصر هنگام اعتراض خود را از بی‌توجهی مسولیین دانشگاه به وضعیت دانشجویان و کهنه و غیراستاندارد بودن تجهیزات آزمایشگاهی اعلام داشتند. (به گفتهٔ رئیس دانشگاه تجهیزات کارگاه مربوط به ۲۰ تا ۲۵ سال پیش است)[۶۱] دانشجویان بی‌اعتنایی به اعتراض و درخواست‌های دانشجویان مبنی بر رفع نواقص این کارگاه را یکی از دلایل مرگ این جوان دانشجو قلمداد کردند و گفتند: آیا فراهم کردن کم‌ترین امکانات نظیر کفش و دست‌کش ایمنی برای دانشجویانی که با برق سه فاز کار می‌کنند، لازم نیست؟[۶۲] حراست دانشگاه سعی در کنترل و متفرق کردن دانشجویان داشت و اجازهٔ ورود هیچ خبرنگاری به محیط دانشگاه داده نمی‌شد. تنها پس از گذشت ۴ ساعت خیرالدین رئیس دانشگاه سمنان در محل حادثه حاضر گشت که به علت شلوغی و بی نظمی دانشجویان نتوانست سخنرانی خود را تکمیل نماید.[۶۳] کشته شدن این دانشجو در حالی رخ داده است که به گفتهٔ همکلاسان این دانشجو درست روز قبل از آن نیز دست یک دانشجوی دختر (خانم حاتمی) در همین کارگاه دچار برق گرفتگی شده بود.

چهلمین سالگرد تأسیس[ویرایش]

در ۲۵ دی ماه سال ۱۳۹۲ مراسم گرامیداشت چهلمین سال تأسیس دانشگاه سمنان و تجلیل از دانش آموختگان، مؤثرین، رؤسا و کارکنان این دانشگاه برگزار شد.[۶۴] همچنین رونمایی از دستاوردهای دانشگاه و افتتاح برخی طرح‌های عمرانی با حضور ریاست وقت دانشگاه دکتر علی خیرالدین، نمایندگان سابق و کنونی سمنان در مجلس شورای اسلامی، فرماندار و استاندار سمنان و دیگر مسئولین استانی و شهرستانی به همراه جمع بزرگی از دانش آموختگان گذشته دانشگاه سمنان از دیگر برنامه‌های این مراسم بود.[۲]

دانشگاه سمنان در فهرست یک درصد برتر دانشگاه‌های تأثیرگذار دنیا قرار گرفت[ویرایش]

بر اساس اطلاعات پایگاه طلایه داران علم تامسون رویترز (ESI) دانشگاه سمنان در فهرست یک درصد برتر دانشگاه‌های تأثیرگذار از نظر تعداد استنادات در ده سال اخیر قرار گرفت . به گزارش روابط عمومی دانشگاه سمنان، رئیس دانشگاه سمنان با اعلام این خبر گفت : پایگاه طلایه داران علم تامسون رویترز، فهرستی از مؤثرترین دانشگاه‌های دنیار را معرفی می نماید و بر اساس آن این فهرست هر دو ماه یکبار روز آمد شده به نحوی که دانشگاه‌ها مرتباً مورد ارزیابی قرار گرفته و در صورت عدم کسب حد نصاب امتیاز، حذف می‌گردند . دکتر عباس هنر بخش رئوف افزود : برای انتخاب مؤثرترین دانشگاه‌ها، کلیه دانشگاه‌ها و موسسات تحقیقاتی دنیا بر حسب میزان تأثیرگذاری آن مشخص و مرتب‌سازی می‌شوند و در گام بعدی یک درصد برتر آن‌ها که دارای بیشترین میزان اثرگذاری بوده‌اند انتخاب و معرفی می‌شوند . رئیس دانشگاه سمنان با بیان اینکه در ده سال اخیر بیش از سه هزار و 362 عنوان مقاله علمی در زمینه‌های مختلف توسط اعضای هیئت علمی این دانشگاه تولید و در مجلات و پایگاه‌های معتبر علمی منتشر شده‌است ادامه داد : پس از این بررسی‌ها دانشگاه سمنان هم به عنوان بیشترین میزان اثرگذاری در میان یک درصد دانشگاه‌های برتر قرار گرفت. دکتر هنر بخش، کسب این موفقیت را نشان دهنده توان علمی بسیار بالا عنوان کرد و گفت : میزان استنادها به انتشارات علمی یک کشور و یک دانشگاه از جمله شاخص‌های مهمی است که بیانگر میزان تکیه نظام جهانی علم بر علم آن کشور است و دنیای امروز استنادها را به عنوان یکی از شاخص‌های اصلی مرجعیت پذیرفته‌است . دکتر هنر بخش با بیان اینکه کسب مرجعیت علمی دشوار بوده و نیازمند برنامه‌ریزی و یک جهاد علمی است افزود : صد دانشگاه برتر دنیا در پنج سال گذشته 34 درصد از کل استنادهای دنیا را دریافت کرده‌اند و توانستند 21 درصد از علم دنیا را تولید کنند .[۶۵]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

 1. ۱٫۰ ۱٫۱ http://evaluate.semnan.ac.ir/
 2. ۲٫۰ ۲٫۱ http://40.semnan.ac.ir/
 3. http://elc.semnan.ac.ir
 4. تاریخچه دانشگاه سمنان
 5. دانشگاه سمنان - اخبار
 6. http://www.semnan.ac.ir/index.aspx?siteid=1&pageid=162
 7. دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر
 8. دانشکده مهندسی مکانیک
 9. دانشکده مهندسی مواد و متالورژی
 10. دانشکده مهندسی شیمی، نفت و گاز
 11. دانشکده مهندسی عمران
 12. دانشکده ریاضی، آمار و علوم کامپیوتر
 13. دانشکده فیزیک
 14. دانشکده شیمی
 15. ۱۵٫۰ ۱۵٫۱ دانشکده علوم انسانی
 16. دانشکده اقتصاد و مدیریت
 17. http://www.semnan.ac.ir/index.aspx?siteid=1&pageid=151&newsview=1143
 18. نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه سمنان
 19. SEMNANHDSB.ir || حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان مرکز سمنان
 20. http://semnan.ac.ir/index.aspx?siteid=1&pageid=6456
 21. http://semnan.ac.ir/index.aspx?siteid=1&pageid=411
 22. پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان - خانه
 23. مرکز امنیت شبکه دانشگاه سمنان
 24. دانشگاه سمنان
 25. گروه پژوهشی رشد بلور
 26. گروه پژوهشی گچ - home<>
 27. گروه پژوهشی نمک - home<>
 28. گروه پژوهشی واکنش‌های غیرهمگن - <>
 29. دانشگاه سمنان - تأسیس پژوهشکده فناوریهای نوین ساختمان دانشگاه سمنان با موافقت شورای گسترش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
 30. دانشگاه سمنان
 31. http://new.semnan.ac.ir/index.aspx?siteid=1&pageid=809
 32. دانشگاه سمنان - روابط عمومی دانشگاه / کلنگ زنی پژوهشکده اساتید توسط رئیس سازمان بسیج اساتید کشور، در دانشگاه سمنان
 33. پژوهش سرای دانشجوئی - خانه
 34. http://lib.semnan.ac.ir/
 35. http://www.semnan.ac.ir/index.aspx?siteid=17&pageid=2288&newsview=1738
 36. http://modelling.journals.semnan.ac.ir/
 37. http://chemistry.journals.semnan.ac.ir/
 38. http://feqh.journals.semnan.ac.ir/
 39. http://rhetorical.journals.semnan.ac.ir/
 40. http://jcp.semnan.ac.ir/
 41. http://jem.journals.semnan.ac.ir/
 42. http://jvlr.journals.semnan.ac.ir/
 43. http://aaj.semnan.ac.ir/
 44. http://lasem.semnan.ac.ir/
 45. http://ijnaa.semnan.ac.ir/
 46. http://civiljournal.semnan.ac.ir/
 47. http://jhmtr.journals.semnan.ac.ir/
 48. http://jtie.journals.semnan.ac.ir/
 49. http://ijce.semnan.ac.ir/
 50. http://macs.journals.semnan.ac.ir/
 51. http://ancr.journals.semnan.ac.ir/
 52. http://harekatfest.ir/index.php/reports/winners/4th
 53. http://polmakaroni.ir/
 54. http://www.semnan.ac.ir/index.aspx?fkeyid=&siteid=1&pageid=6608&newsview=1889
 55. http://harekatfest.ir/index.php/reports/winners/6th
 56. http://harekatfest.ir/index.php/reports/winners/7th
 57. http://semnan.ac.ir/index.aspx?siteid=1&pageid=151&newsview=4068
 58. ۵۸٫۰ ۵۸٫۱ http://semnan.ac.ir/index.aspx?siteid=1&pageid=1879&newsview=3119
 59. ریاضیدان ایرانی در بین100دانشمند برتر2013 خبرگزاری انتخاب
 60. http://www.isna.ir/fa/news/92070906189/مرگ-دانشجوی-گرمساری-در-آزمایشگاه-دانشگاه
 61. http://khabaronline.ir/detail/315803/society/events
 62. http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13920711000319
 63. https://www.facebook.com/photo.php?fbid=349902691812870&set=a.141040832699058.28551.141028999366908&type=1
 64. http://semnan.ac.ir/index.aspx?siteid=1&pageid=151&newsview=3670
 65. http://semnan.ac.ir/index.aspx?fkeyid=&siteid=1&pageid=6613&newsview=7003