دانشگاه دامغان

مختصات: ۳۶°۱۰′۱۵″شمالی ۵۴°۱۹′۰۸″شرقی / ۳۶٫۱۷۰۹۲°شمالی ۵۴٫۳۱۸۷۵۵°شرقی / 36.17092; 54.318755
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
دانشگاه دامغان
شعارصددروازه دانش و اندیشه
نوعدولتی
بنیانگذاری شده۱۳۶۴
بنیان گذاردکتر محمد مسعود منصوری
رئیسدکتر سیدسعیدالرضا اسلامی
اعضای هیئت علمی۱۷۲
دانشجویان۵۴۲۳
موقعیتدامغان
تلفن۰۲۳-۳۱۱۷۰۰۰۰
وبگاه
ساختمان امیرکبیر

دانشگاه دامغان (به انگلیسی Damghan University) یکی از دانشگاه‌های دولتی ایران است که در قسمت شمال غرب شهر دامغان (حد فاصل شهرک‌های بوستان و گلستان) در شهرستان دامغان واقع شده‌ است.


تقریبا تمام امکانات این دانشگاه بصورت متمرکز در مجتمع دانشگاهی (پردیس دانشگاه) و ناحیه مناسب و آرامی از شهر تجمیع شده است که موجب بهبود دسترسی دانشجویان به امکانات مختلف دانشگاه می شود. همچنین اکثر ساختمان‌های دانشگاه و خوابگاه‌ها نوساز و با کیفیت هستند.

رشته‌های متنوع این دانشگاه از جمله علوم پایه، فنی و مهندسی، هنر و علوم انسانی، می‌تواند به پویایی علمی این دانشگاه نیز کمک کند.

تاریخچه[ویرایش]

در زمستان ۱۳۶۷ با تأسیس دانشکده علوم پایه دامغان موافقت و مهندس علی اصغر نادری مأمور راه‌اندازی این دانشکده از محل کمک‌های مردمی شد. فعالیت آموزشی دانشگاه با عنوان دانشکده علوم پایه دامغان در مهرماه ۱۳۷۱، و با ورود ۳۵ دانشجو در رشته زمین‌شناسی آغاز شد. به مرور طی سال‌های بعد، رشته‌های دبیری ریاضی، ریاضی کاربردی، ریاضی محض، شیمی، فیزیک، زیست‌شناسی و علوم کامپیوتر در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری راه‌اندازی شد. در تاریخ ۱۳۸۱/۶/۱۹ با تلاش مدیران وقت دانشکده و مسئولان شهرستان و با تصویب شورای گسترش آموزش عالی، دانشکده علوم پایه دامغان به دانشگاه علوم پایه دامغان ارتقاء یافت.

لازم به ذکر است که دانشگاه دامغان سابقه و سطح مناسبی در رشته های علوم پایه دارد.

تا اینکه در تاریخ ۱۳۸۹/۲/۵ با موافقت شورای گسترش آموزش عالی، دانشگاه علوم پایه دامغان به دانشگاه دامغان تبدیل و با اعطاء موافقت اصولی تأسیس و راه‌اندازی ۲ دانشکده فنی و مهندسی و هنر در این دانشگاه، و با اضافه شدن دانشکده علوم انسانی، تعداد دانشکده‌های آن به عدد ۸ رسید. در حال حاضر دانشگاه دامغان دارای دانشکده‌های علوم زمین، ریاضی و علوم کامپیوتر، شیمی، فیزیک، زیست‌شناسی، علوم انسانی، فنی و مهندسی و هنر، ۱۷۲ عضو هیئت علمی و ۵۴۲۳ دانشجو در ۳ مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری و ۶۸ رشته و گرایش می‌باشد.

این رخداد سبب شد تا نشاط و جان تازه ای برای رشد و توسعه، بر کالبد دانشگاه دمیده شود.

معاونت‌ها[ویرایش]

معاونت اداری و مالی معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی معاونت پژوهشی معاونت دانشجویی معاونت فرهنگی و اجتماعی
دکتر سید سعیدالرضا اسلامی دکتر ایران گودرزی دکتر هوشنگ خیری دکتر  خداداد کوکبی دکتر مصطفی زارع خورمیزی

دانشکده‌ها[ویرایش]

دانشکده علوم زمین[ویرایش]

دانشکده علوم زمین به عنوان اولین گروه آموزشی دانشگاه، در سال ۱۳۷۱ با پذیرش ۳۵ دانشجو تحت نام گروه زمین شناسی، فعالیت خود را با گرایش زمین شناسی محض آغاز نموده است. در سال ۱۳۸۷ گرایش زمین شناسی کاربردی به رشته های دانشکده علوم زمین افزوده شد و در سال ۱۳۹۱ با اتمام پذیرش دانشجویان زمین شناسی کاربردی، اولین دوره دانشجویان ژئومورفولوژی در این دانشکده پذیرفته و مشغول به تحصیل شدند. این دانشکده هم‌اکنون شامل استادیار، ۳ دانشیار، ۲۳۰ دانشجو در مقطع کارشناسی و ۳۵ دانشجو در مقطع کارشناسی‌ارشد می‌باشد. رشته های تحصیلی این دانشکده در مقطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد به شرح زیر می‌باشند:

کارشناسی: جغرافیا زمین‌شناسی --- --- --- ---
کارشناسی ارشد: پترولوژی چینه و فسیل‌شناسی زمین‌ساخت و تکتونیک زمین‌شناسی مهندسی زمین‌شناسی‌اقتصادی کانی‌شناسی و سنگ های صنعتی


در جدول زیر نیز می‌توانید آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های موجود در این دانشکده را مشاهده کنید.

آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های دانشکده علوم زمین
رسوب‌شناسی تکتونیک تجربی کانی و سنگ‌شناسی زمین‌شناسی مهندسی زمین‌شناسی اقتصادی فتوژئولوژی ژئومورفولوژی میانبارهای سیال کارگاه مقطع‌گیری چینه و فسیل‌شناسی


دانشکده ریاضی و علوم کامپیوتر[ویرایش]

دانشکده ریاضی و علوم‌کامپیوتر دانشگاه دامغان ابتدا در قالب گروه ریاضی دانشکده علوم‌پایه دامغان در سال ۱۳۷۳ فعالیت خود را با پذیرش دانشجویان رشته های ریاضیات کاربردی و دبیری ریاضی آغاز نمود. در سال ۱۳۷۸ اولین دوره دانشجویان ریاضی‌محض در این مجموعه پذیرفته و مشغول به تحصیل شدند. در سال ۱۳۷۹، گروه موفق به راه‌اندازی دوره کارشناسی‌ارشد ریاضیات محض گردید. در همین سال با پذیرش دانشجویان کاردانی ناپیوسته کامپیوتر، گروه کامپیوتر نیز در کنار گروه ریاضی تشکیل گردید. در سال ۱۳۸۱ دانشکده ریاضی و علوم‌کامپیوتر شامل گروه های ریاضی و کامپیوتر به عنوان یکی از دانشکده‌های دانشگاه شکل گرفت. در حال حاضر دانشجویان در رشته‌های ریاضی‌محض، ریاضی‌کاربردی و علوم‌کامپیوتر در مقاطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکترا مشغول به تحصیل می‌باشند. این دانشکده شامل ۱ استاد، ۶ دانشیار، ۱۷ استادیار و ۲ مربی می‌باشد.

گروه‌های آموزشی دانشکده ریاضی و علوم کامپیوتر
ریاضی محض ریاضی کاربردی علوم کامپیوتر
امکانات موجود در دانشکده ریاضی و علوم‌کامپیوتر دانشگاه دامغان
خانۀ ریاضیات سایت‌های آموزشی (سایت DN و سایت GV) مرکز محاسبات HPC
دانشگاه دامغان
دانشگاه دامغان


دانشکده شیمی[ویرایش]

گروه شیمی در دانشگاه دامغان از سال ۱۳۷۳ با پذیرش اولین دوره دانشجویان کارشناسی شیمی محض کار خود را آغاز کرده است. در حال حاضر دانشکده شیمی در مقطع کارشناسی دارای ۲ گرایش شیمی محض و شیمی کاربردی، در مقطع کارشناسی‌ارشد ۶ گرایش شیمی تجزیه، شیمی فیزیک، شیمی آلی، شیمی معدنی، شیمی کاربردی و شیمی پلیمر و در مقطع دکتری ۴ گرایش شیمی تجزیه، شیمی فیزیک، شیمی آلی و شیمی معدنی را دارا می‌باشد. این دانشکده شامل ۹ نفر استادیار، ۱۰ دانشیار و ۴ استاد می‌باشد.

گروه های آموزشی دانشکده شیمی
گروه شیمی کاربردی گروه شیمی دارویی و تجزیه گروه شیمی محض و معدنی گروه شیمی محیط زیست، آلی و پلیمر گروه شیمی فناوری اطلاعات و شیمی فیزیک

همچنین این دانشکده دارای آزمایشگاه های آموزشی و آزمایشگاه های تحقیقاتی می‌باشد. آزمایشگاه آنالیز دستگاهی ICP و FT-IR و آزمایشگاه های تحقیقاتی حرارتی و عنصری از جمله آزمایشگاه های تحقیقاتی این دانشگاه می‌باشند.

ساختمان‌های آموزشی از راست به چپ: ابوریحان، امیرکبیر، خوارزمی

دانشکده فیزیک[ویرایش]

دانشکده فیزیک در مهرماه سال ۱۳۷۵ فعالیت آموزشی خود را آغاز کرده است. در حال حاضر این دانشکده دارای دو رشته فیزیک و فیزیک مهندسی در مقطع کارشناسی و ۵ رشته با گرایش های حالت جامد، نجوم و اخترفیزیک، هسته‌ای، گرانش و کیهان شناسی و نانوفیزیک در مقطع کارشناسی‌ارشد و ۳ رشته در گرایش ماده‌چگال (حالت جامد)، فیزیک هسته‌ای و نانوفیزیک در مقطع دکتری است. این دانشکده دارای ۱۵ نفر استادیار، ۵ نفر دانشیار و ۲ نفر استاد می‌باشد.

گروه های آموزشی دانشکده فیزیک
گروه فیزیک حالت جامد گروه فیزیک نجوم و اخترفیزیک گروه فیزیک هسته‌ای و ذرات بنیادی


از جمله امکانات موجود در دانشکده فیزیک می‌توان به رصدخانه، آزمایشگاه‌های آموزشی و آزمایشگاه‌های تحقیقاتی اشاره کرد. آزمایشگاه‌های تحقیقاتی این دانشکده نیز عبارتند از: ۱- آزمایشگاه فیزیک هسته‌ای، ۲- آزمایشگاه تحقیقاتی نانوفیزیک و حالت جامد، ۳- آزمایشگاه میکروسکوپ پروبی روبشی(SPM)، ۴- آزمایشگاه اسپاترینگ و مشخصه یابی نانومواد.


دانشکده زیست‌شناسی[ویرایش]

ساختمان ابن سینا دانشگاه دامغان

دانشکده زیست‌شناسی به‌عنوان یکی از دانشکده‌های قدیمی دانشگاه دامغان به‌طور رسمی فعالیت‌های آموزشی-پژوهشی خود را در بهمن‌ماه سال ۱۳۸۵ در سه شاخه علوم گیاهی، زیست عمومی و سلولی مولکولی آغاز نمود. در حال حاضر این دانشکده دارای سه گرایش زیست‌شناسی جانوری، زیست‌شناسی سلولی و مولکولی و زیست‌شناسی علوم گیاهی در مقطع کارشناسی و پنج رشته و گرایش‌های فیزیولوژی گیاهی، سیستماتیک اکولوژی، زیست تکوین، فیزیولوژی جانوری و بیوشیمی در مقطع کارشناسی‌ارشد و ۱ رشته با گرایش فیزیولوژی جانوری در مقطع دکترا است.

همچنین این دانشکده دارای ۷ آزمایشگاه به نام‌های آزمایشگاه گیاه‌شناسی، آزمایشگاه فیزیولوژی گیاهی، آزمایشگاه سلولی و مولکولی، آزمایشگاه فیزیولوژی جانوری، آزمایشگاه میکروسکوپی، آزمایشگاه کشت سلول و بافت و آزمایشگاه الکتروفیزیولوژی است.


دانشکده فنی و مهندسی[ویرایش]

با موافقت دفتر گسترش آموزش عالی دانشگاه علوم پایه دامغان از ابتدای سال ۱۳۸۹ شکل جامع به خود گرفته و مجوز ایجاد دانشکده فنی و مهندسی به دانشگاه داده شد. در این راستا دفتر گسترش مجوز ایجاد رشته‌های مهندسی نرم‌افزار و مهندسی صنایع را با توجه به پتانسیل‌های موجود به دانشگاه اعطا نمود و از نیمسال دوم سال تحصیلی ۹۰–۸۹ دانشگاه پذیرای دانشجویان در رشته‌های مهندسی نرم‌افزار و مهندسی صنایع در دانشگاه بوده‌است. هم‌اکنون این دانشکده دارای 5 استاد با درجه‌ی دانشیار، 23 استادیار و 5 مربی می‌باشد. همچنین تعداد ۸۶۰ دانشجو در مقطع کارشناسی در پنج گروه مهندسی کامپیوتر-نرم‌افزار، مهندسی صنایع، مهندسی برق، مهندسی عمران و مهندسی مکانیک در دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه دامغان مشغول به تحصیل می‌باشند. از امکانات این دانشکده می‌توان به سایت آموزشی دانشکده با نرم‌افزارهای مورد نیاز رشته‌های موجود، کارگاه مبانی مهندسی برق، کارگاه مدار الکتریکی۱، کارگاه مدار منطقی، آزمایشگاه‌های آموزشی و آزمایشگاه‌های تحقیقاتی اشاره کرد. آزمایشگاه‌های تحقیقاتی دانشکده عبارتند از: 1-‌ آزمایشگاه انرژی‌های نو 2- آزمایشگاه‌های پژوهشی تولید پیشرفته 3- کارگاه مدل‌سازی، ذوب و ریخته‌گری 4- آزمایشگاه حفاظت سیستم‌های قدرت 5- آزمایشگاه مهندسی سطح پیشرفته 6- آزمایشگاه کامپوزیت و مواد پیشرفته.

گروه‌های آموزشی دانشکده فنی و مهندسی
مهندسی کامپیوتر مهندسی صنایع مهندسی برق مهندسی عمران مهندسی مکانیک مهندسی شیمی


دانشکده هنر[ویرایش]

شورای گسترش آموزش عالی در جلسه مورخ ۱۵/۱۲/۸۸ خود ضمن موافقت قطعی با تغییر نام دانشگاه علوم پایه دامغان به دانشگاه دامغان، با ایجاد دانشکده هنر در این دانشگاه موافقت اصولی نمود. در مردادماه ۱۳۸۹ کلنگ احداث دانشکده هنر به دست کامران دانشجو، وزیر وقت علوم، تحقیقات و فناوری زده شد. با تشکیل کارگروه دانشکده هنر به منظور تهیه و تدوین برنامه های آموزشی در تاریخ ۸۹/۹/۲۱ تفاهمنامه همکاریهای آموزشی، پژوهشی و فرهنگی بین دانشگاه دامغان و معاونت آموزشی و پژوهشی سازمان صدا و سیما به امضاء رسید. بر اساس تلاش‌ها و برنامه‌های مشترک، طی مکاتبه‌ای با شورای گسترش آموزش عالی و با عنایت به آمادگی طرفین قرارداد مقرر گردید تمهیدات لازم جهت ایجاد ۵ رشته (در مقطع کارشناسی) ادبیات نمایشی، تلویزیون و هنرهای دیجیتالی، کارشناسی سینما، بازیگری و کارگردانی و کارگردانی تلویزیون اتخاذ گردد. شورای گسترش آموزش عالی در جلسه مورخ ۹۰/۴/۱۱ خود با پذیرش دانشجو در رشته‌های ادبیات نمایشی، تلویزیون و هنرهای دیجیتالی از پنج رشته درخواستی در مقطع کارشناسی برای نیمسال دوم سال تحصیلی ۹۱–۹۰ به ترتیب به صورت نیمه متمرکز و متمرکز موافقت نمود.

دانشکده هنر دانشگاه دامغان، فعالیت آموزشی خود را در بهمن ماه سال ۱۳۹۰ با پذیرش دانشجو در دو رشته تلویزیون و هنرهای دیجیتال و ادبیات نمایشی آغاز نموده‌است. این دانشکده دارای ۹ کارگاه به نام‌های کارگاه عکاسی، ۲ کارگاه نمایش، کارگاه گرافیک، کارگاه انیمیشن دو بعدی، سایت کامپیوتر، کارگاه انیمیشن عروسکی، کارگاه طراحی عمومی و کارگاه طراحی انیمیشن می‌باشد.

دانشکده علوم انسانی[ویرایش]

دانشکده علوم انسانی در سال ۱۳۹۲ و با جذب دانشجو در رشته فقه و حقوق جزا در مقطع کارشناسی ارشد رسماً کار خود را آغاز کرد. در ادامه نیز در سال ۱۳۹۵ رشته‌های علوم ورزشی، جغرافیا و حقوق در مقطع کارشناسی و مترجمی زبان عربی در مقطع کارشناسی ارشد و در سال ۱۳۹۶ رشته‌های زبان انگلیسی و اقتصاد در دانشکده ایجاد شدند.

پژوهشکده علوم زیستی[ویرایش]

شورای گسترش آموزش عالی کشور در جلسه مورخ ۱۱/۴/۱۳۹۰ خود با ایجاد پژوهشکده علوم زیستی در دانشگاه دامغان موافقت کرد. این پژوهشکده شامل: ۴ گروه پژوهشی به نام‌های: گروه پژوهشی زیست‌شناسی سلولی و مولکولی، گروه پژوهشی فیزیولوژی، گروه پژوهشی علوم گیاهی و گروه پژوهشی بیوشیمی است که انجام طرح‌های پژوهش تقاضامحور و کاربردی در زمینه زیست‌شناسی و پزشکی ترمیمی سلول‌های بنیادی، زیست‌شناسی اعصاب و داروهای گیاهی را در اهداف خود دارد.[۱]

مهم‌ترین دستاوردها[ویرایش]

 • کسب رتبه‌های ۶ و ۱۰ بین دانشگاه‌های ایران بر اساس نظام رتبه‌بندی Nature-Index در سال ۱۴۰۰[۲].
 • انتخاب دانشگاه دامغان به عنوان یکی از دو دانشگاه برتر در زمینه طرح‌هایی برای بهره‌برداری از مزیت استانی (عنوان طرح دانشگاه دامغان: افزایش کمی و کیفی محصول پسته) [۳].
 • کسب رتبه ۶ در مقطع کارشناسی و رتبه ۱۰ در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه دامغان (بین دانشگاه‌های کشور) از نظر وضعیت اشتغال فارغ التحصیلان در سال ۱۳۹۹ [۴].
 • بنا بر اعلام فدراسیون سرآمدان علمی ایران دانشگاه دامغان تنها دانشگاه استان سمنان است که در ۵ دوره اخیر انتخاب سرآمدان علمی در فهرست مراکز دانشگاهی سراسر کشور قرار گرفته است.[۵]
 • ‌کسب رتبه ۱۳ دانشگاه دامغان در رتبه بندی فدراسیون سرآمدان علمی کشور در سال 97 [۶]
 • در رتبه‌بندی وبومتریکس منتشر شده در ژانویه 2021 دانشگاه دامغان با صعود ۱۱ پله‌ای به رتبه ۶۳ پر استنادترین وب‌سایت‌های دانشگاهی کشور رسید.[۷]
 • قرار گیری نام اساتید علوم پایه و فنی و مهندسی دانشگاه دامغان در جمع دانشمندان دو درصد برتر دنیا که از معیارهای قرارگیری در این فهرست، تعداد ارجاعات محققین دیگر به مقالات این افراد و شاخص H-index هر فرد تا انتهای سال 2021 میلادی است.[۸]
 • کسب رتبه ۲۳، آزمایشگاه مرکزی دانشگاه دامغان در بین ۲۹۰ مرکز عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی[۹]
 • کسب عنوان «مرکز مشاوره نمونه کشوری» توسط مرکز مشاوره و سلامت دانشگاه دامغان از سوی سازمان امور دانشجویان[۱۰]
 • قرارگیری در جمع ۱۴ دانشگاه و مرکز آموزش عالی برتر کشور در برگزاری دوره‌های مهارت‌افزایی[۱۱]
 • کسب افتخارات دانشجویان دانشکده هنر در جشنواره های مختلف از جمله جشنواره بین المللی Lift-Off Global Network و جشنواره CINEMA PATOLOGICO و جشنواره تئاتر دانشگاهی ایران.[۱۲][۱۳][۱۴]

امکانات پژوهشی، آموزشی و رفاهی دانشگاه[ویرایش]

 • کتابخانه مرکزی دانشگاه
 • کانون‌های دانشجویی
 • آزمایشگاه‌های تخصصی
 • مرکز مشاوره
 • اداره تربیت بدنی
 • انجمنهای علمی

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

 1. وبگاه دانشگاه
 2. «Nature Index – دانشگاه دامغان». دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۹-۰۵.
 3. «تقدیر از دانشگاه دامغان - طرح‌های مزیت استانی».
 4. «وضعیت اشتغال دانش‌آموختگان سال 1399 - دانشگاه دامغان».
 5. رجبی، محسن. «سرآمدان علمی دانشگاه دامغان در سال ۱۴۰۱ معرفی شدند – دانشگاه دامغان». دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۱۰-۳۱.
 6. master. «‌کسب رتبه ۱۳ دانشگاه دامغان در رتبه بندی فدراسیون سرآمدان علمی کشور – دانشگاه دامغان». دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۱۰-۳۱.
 7. مظهری، اعظم. «ارتقاء جایگاه دانشگاه دامغان در آخرین نظام‌ رتبه‌بندی وبومتریکس – دانشگاه دامغان». دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۱۰-۳۱.
 8. مظهری، اعظم. «نام 5 عضو هیئت علمی دانشگاه دامغان در جمع دانشمندان دو درصد برتر دنیا قرار گرفت – دانشگاه دامغان». دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۱۰-۳۱.
 9. master. «کسب رتبه ۲۳ آزمایشگاه مرکزی دانشگاه دامغان در بین ۲۹۰ مرکز عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی – دانشگاه دامغان». دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۱۰-۳۱.
 10. مظهری، اعظم. «کسب عنوان «مرکز مشاوره نمونه کشوری» توسط مرکز مشاوره و سلامت دانشگاه دامغان از سوی سازمان امور دانشجویان – دانشگاه دامغان». دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۱۰-۳۱.
 11. مظهری، اعظم. «دانشگاه دامغان در جمع ۱۴ دانشگاه و مرکز آموزش عالی برتر کشور در برگزاری دوره‌های مهارت‌افزایی – دانشگاه دامغان». دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۱۰-۳۱.
 12. مظهری، اعظم. «راهیابی مستند دانشجوی دانشکده هنر دامغان به جشنواره بین المللی Lift-Off Global Network – دانشگاه دامغان». دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۱۰-۳۱.
 13. مظهری، اعظم. «کسب جایزه بهترین کارگردانی فیلم کوتاه در جشنواره CINEMA PATOLOGICO 2019 ایتالیا، توسط دانشجوی کارشناسی دانشکده هنر دامغان – دانشگاه دامغان». دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۱۰-۳۱.
 14. master. «درخشش دانشجویان دانشکده هنر دانشگاه دامغان در بخش مناطق تئاتر دانشگاهی ایران – دانشگاه دامغان». دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۱۰-۳۱.

پیوند به بیرون[ویرایش]