دانشگاه علوم پزشکی اردبیل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
دانشگاه علوم پزشکی اردبیل
Arums logo.jpg
نوعدانشگاه عمومی
بنیانگذاری شده۱۳۷۲
رئیسدکتر‌ شهرام حبیب زاده درجه علمی: استاد تمام؛ رشته تخصصی:بیماری های عفونی
کارمندان مدیریتی۶۹۰۰-
  • دکتر سعید صادقیه اهری ؛ درجه علمی: استاد تمام؛ رشته تخصصی: پزشکی اجتماعی(معاون آموزشی)
  • دکتر بهروز دادخواه(معاون دانشجویی)
دانشجویان۱۹۲۹-
موقعیتاردبیل
وبگاه

دانشگاه علوم پزشکی اردبیل یکی از دانشگاه‌های ایران در شهر اردبیل می‌باشد. این دانشگاه در کنار دریاچه شورابیل و دانشگاه محقق اردبیلی واقع شده‌ است.

سردر ورودی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل

تاریخچه

دانشگاه علوم پزشکی اردبیل به همت دکتر نورالدین پیرموذن در سال ۱۳۷۲ با پذیرش ۸۶ دانشجو در رشته‌های پزشکی، پرستاری، مامایی و کاردانی علوم آزمایشگاهی تأسیس گردید. دانشکده پزشکی این دانشگاه در سال ۱۳۷۲ با پذیرش تعداد ۳۶ دانشجو در محل بیمارستان بوعلی تشکیل و آغاز به کار کرد و در سال ۱۳۷۵ به ساختمان اصلی نقل مکان نمود. آموزشکده پیراپزشکی نیز در سال ۱۳۷۵ فعالیت آموزشی خود را آغاز نمود. آموزشکده بهداشت در سال ۱۳۷۵ وابسته به دانشکده پزشکی و پیراپزشکی بود که در سال ۱۳۷۸ از دانشکده‌های مذکور منفک شده‌است. دانشکده پرستاری و مامایی نیز، همزمان با دانشکده پزشکی در سال ۱۳۷۲ در محل بیمارستان بوعلی فعالیت آموزشی خود را آغاز نمود. دانشکده پرستاری و مامایی خلخال نیز در سال ۱۳۷۲ افتتاح و با پذیرش ۲۰ نفر دانشجو در رشته کارشناسی پرستاری فعالیت آموزشی خود را آغاز نمود. دوره‌های شبانه دانشگاه علوم پزشکی اردبیل نیز در مهر ماه ۱۳۷۴ تأسیس و از طریق آزمون سراسری نسبت به پذیرش دانشجویان در رشته‌های پرستاری، مامایی، رادیولوژی، هوشبری و اتاق عمل اقدام نمود.

دانشکده‌ها

دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل

این دانشگاه دارای ۹ دانشکده می‌باشد:

  • مرکز تحقیقات طب سنتی و آب درمانی[۲]

مراکز تحقیقات

رشته‌ها

درحال حاضر پذیرش در رشته های این دانشگاه به صورت متمرکز و صرفا ازطریق کنکور سراسری در دو دوره روزانه و پردیس خودگردان می باشد و رشته های دایر دراین دانشگاه عبارتند از:

  • در مقطع دکتری تخصصی: بیماریهای داخلی، بیماریهای زنان و زایمان، بیماریهای اطفال، جراحی عمومی، بیهوشی و مراقبت‌های ویژه، ارتوپدی، نورولوژی
  • در مقطع دکتری عمومی: پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی

جستارهایی وابسته

منابع

  1. «ساخت دانشکده دندانپزشکی در اردبیل پیگیری می‌شود». پایگاه خبری تسنیم|. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۱-۲۹.
  2. «-TMHRC Home». research.arums.ac.ir. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۹-۲۶.[پیوند مرده]