دانشگاه خوارزمی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو


دانشگاه خوارزمی
نشان دانشگاه خوارزمی
نشان دانشگاه خوارزمی
تأسیس ۱۲۹۷
نوع سراسری (دولتی)
رئیس محمدعلی سبحان‌اللهی
(۲۴ دی ۱۳۹۲ تاکنون)[۱]
هیئت علمی ۴۸۰
دانشجویان ۱۴۵۴۲
مکان کرج و تهران[۲]
وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
وب‌گاه khu.ac.ir

مختصات: ۳۵°۴۲′۱۴٫۱۱″ شمالی ۵۱°۲۵′۳۶٫۲۸″ شرقی / ۳۵٫۷۰۳۹۱۹۴°شمالی ۵۱٫۴۲۶۷۴۴۴°شرقی / 35.7039194; 51.4267444

ساختمان تاریخی دانشگاه خوارزمی
Main Building of Kharazmi University.png
نامساختمان تاریخی دانشگاه خوارزمی
کشور ایران
استاناستان تهران
شهرستانتهران
اطلاعات اثر
کاربریدانشگاه
کاربری کنونیدانشگاه
دیرینگیقاجاری
دورهٔ ساخت اثرقاجار
اطلاعات ثبتی
شمارهٔ ثبت۱۰۴۱۰
تاریخ ثبت ملی۱ مهر ۱۳۸۲

دانشگاه خوارزمی (نام پیشین: دانشگاه تربیت معلم تهران) یکی از دانشگاه‌های دولتی و وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران است که به‌نام محمد بن موسی خوارزمی دانشمند بزرگ ایرانی نامگذاری شده‌است. سابقهٔ تأسیس این دانشگاه به‌سال ۱۲۹۷ خورشیدی بازمی‌گردد و قدیمی‌ترین دانشگاه ایران محسوب می‌شود.[۳] این دانشگاه چند بار تغییر نام داده و پردیسی در کرج به آن افزوده شده‌است. در حال حاضر دانشگاه خوارزمی در رشته‌های مختلف علوم پایه، انسانی، تربیتی و مهندسی در مقاطع مختلف از کارشناسی تا دکتری دانشجو می‌پذیرد.

نام این دانشگاه در سال ۱۳۱۲ از دارالمعلمین عالی به دانشسرای عالی و در سال ۱۳۵۳ به دانشگاه تربیت معلم تغییر کرد. تغییر نام این دانشگاه به دانشگاه خوارزمی در سال ۸۱ و ۸۲ در شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم به‌تصویب رسید و از بهمن ۱۳۹۰ دانشگاه رسماً به دانشگاه خوارزمی تغییر نام یافت.

دانشکده فنی و مهندسی این دانشگاه همواره جز برترین دانشکده های دانشگاه خوارزمی محسوب میشود بطوری که در دو سال۹۸ - ۱۳۹۷ بعنوان برترین دانشکده دانشگاه خوارزمی انتخاب شد. [۱]

رتبه بندی تایمز

در سال 2020 و 2019 دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه خوارزمی در رتبه ۶۰۱-۸۰۰ جای گرفت . در بخش درآمد از صنعت در بین دانشگاه های ایران رتبه ۱۰ را کسب کرد[۴] [۵]


تاریخچه[ویرایش]

لوح نصب شده بر سردر دانشگاه در تهران که در آن مختصری از تاریخچهٔ دانشگاه آمده‌است

از نظر اداری، تاریخچه دانشگاه را می‌توان به اختصار در قالب مراحل زیر بیان کرد.[۶]

 • تأسیس «دارالمعلمین مرکزی» در سال ۱۲۹۷ هجری خورشیدی به‌منظور تربیت معلم برای مدارس ابتدایی در زمان وزارت میرزا احمد خان بدر (نصیرالدوله). محل آن در ساختمان وزارت فرهنگ واقع در تخت زمرد و ریاست آن به مدت ده سال به عهده میرزا ابوالحسن خان فروغی بود و نظارت (نظامت) آن را اسماعیل مرآت که بعدها به مقام وزارت رسید به‌عهده داشت. این مرکز در ابتدا دارای دو کلاس بود، یکی برای تربیت معلمان مدارس ابتدایی و یکی برای تربیت دبیر دبیرستان‌ها. استادان مهم آن عبارت بودند از عباس اقبال آشتیانی، غلامحسین رهنما، فاضل تونی، عبدالعظیم قریب، علی‌اکبر سیاسی، حبیب‌الله ذوالفنون، عیسی صدیق، بدیع‌الزمان فروزانفر، مصورالسلطان نقاش و دکتر رضازاده شفق علامه فاضل تونی، دکتر محمد خوانساری، این مرکز یک دبستان ضمیمه داشت که در آنجا معلمان آینده به‌تجربه دست می‌زدند.[۷] از جمله اولین محصلان دارالمعلمین می‌توان به سید فخرالدین شادمان، دکتر خانبابا خان صدری، محمود نجم‌آبادی، حسینعلی بهرامی، سید اسدالله سپهر بهبهانی، مهندس محمود خلیلی، مهدی‌خان امید، نصرت‌الله باستان و برادران عنایت (حمید، محمود، علی و جلال) اشاره کرد.[۸]
 • تبدیل دارالمعلمین مرکزی به «دارالمعلمین عالی» در مهر ماه ۱۳۰۷ هجری خورشیدی به همراه تغییر اهداف و اساسنامه در نتیجه افزایش نیاز به معلمان مقاطع مختلف. این تغییر در زمان وزیر معارف وقت میرزا یحیی قراگوزلو (اعتماد الدوله) صورت گرفت.
 • تصویب قانونی در خصوص اصلاح اساسنامه و کمک به دارالمعلمین عالی و استخدام فارغ التحصیلان آن توسط مجلس شورای ملی در ۲۱ آذر ماه ۱۳۰۸، و در نتیجه، تقسیم دارالمعلمین عالی به دو قسمت علمی (رشته‌های طبیعی، ریاضی، فیزیک و شیمی) و ادبی (رشته‌های فلسفه و ادبیات فارسی، تاریخ و جغرافیا) تقسیم شد.
 • استخدام چند معلم فرانسوی توسط دارالمعلمین و انتقال آن به خیابان شاهپور (وحدت اسلامی) در نتیجه افزایش دانشجو و کمبود فضا.
 • انتصاب دکتر عیسی صدیق از طریق وزارت معارف به ریاست دارالمعلمین در فروردین ۱۳۱۱ و انتقال آن به ساختمان نگارستان در تیر ماه همان سال.
 • تغییر نام از دارالمعلمین عالی به «دانشسرای عالی» در سال ۱۳۱۲ خورشیدی.
 • افزایش رشته‌های تحصیلی با استخدام استادان ایرانی دانش‌آموخته خارج. به کلیه دانشجویان شغل دبیری آموزش داده می‌شد و آزمایشگاه‌های فیزیک، شیمی، طبیعی، روانشناسی و علوم تربیتی تأسیس گردیدند.
 • پس از تأسیس دانشگاه تهران در سال ۱۳۱۳، بخش ادبی دانشسرای عالی تبدیل به دانشکده ادبیات و بخش علمی تبدیل به دانشکده علوم دانشگاه تهران گردید و دانشسرا استقلال خود را از دست داد؛ و تنها به پذیرش دانشجویانی که داوطلب دبیری بودند پرداخت.
 • استقلال مجدد دانشسرای عالی از دانشگاه تهران با تصویب قوه مقننه در تاریخ ۱۷ آذر ۱۳۳۸.
 • اجاره ساختمانی در جادهٔ قدیم شمیران، و استقرار دانشسرا در آن و تأسیس چاپخانه.
 • انحلال دانشسرای عالی در ۳۱ مرداد ۱۳۴۲ خورشیدی توسط هیئت وزیران و ایجاد سازمان تربیت معلم و تحقیقات تربیتی به جای آن.
 • تبدیل مجدد سازمان تربیت معلم به دانشسرای عالی پس از ایجاد وزارت علوم و آموزش عالی در سال ۱۳۴۶ و قرار گرفتن دانشسرا زیر نظر این وزارتخانه.
 • تغییر نام دانشسرا به «دانشگاه تربیت معلم» با تصویب شورای گسترش آموزش عالی در سال ۱۳۵۳ و اداره آن به صورت هیئت امنایی. پس از تبدیل شدن به دانشگاه، دانشسرای عالی در شهرهای زاهدان، سنندج و یزد تأسیس گردیدند، مدرسه‌های علوم اراک و کاشان تحت پوشش دانشگاه قرار گرفتند و همچنین شعبه‌های دانشگاه در شهرهای سبزوار و تبریز در سالهای ۱۳۶۶ و ۱۳۶۸ تأسیس شدند.
 • با تصویب شورای گسترش آموزش عالی در سال ۱۳۶۹ تمام واحدهای وابسته و شعبه‌های دانشگاه از آن منفک و مستقل شدند.
 • از بهمن ۱۳۹۰ این دانشگاه از «دانشگاه تربیت معلم» رسماً به «دانشگاه خوارزمی» تغییر نام یافت.
 • در اسفند ۱۳۹۳ با مصوبه شورای گسترش آموزش عالی، دانشگاه علوم اقتصادی در دانشگاه خوارزمی ادغام شد.

از نظر علمی، این دانشگاه نخست زیر نظر کارشناسان فرانسوی قرار داشت. اما از سال ۱۹۷۳ تا زمان انقلاب سال ۱۳۵۷، زیر نظر دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس (معروف به UCLA) قرار گرفت.[۹]

تاریخچهٔ نام‌های دانشگاه
رویداد تاریخ
دارالمعلمین مرکزی ۱۲۹۷
دارالمعلمین عالی ۱۳۰۷
دانشسرای عالی ۱۳۱۲
وحدت دانشسرای عالی با دانشگاه تهران ۱۳۱۳
دانشسرای عالی یک واحد دانشگاهی مستقل در دانشگاه تهران ۱۳۳۴
استقلال دانشسرای عالی ۱۳۳۸
سازمان تربیت معلم و تحقیقات تربیتی ۱۳۴۲
دانشسرای عالی ۱۳۴۶
دانشگاه تربیت معلم ۱۳۵۳
دانشگاه خوارزمی ۱۳۹۰

پردیس‌ها[ویرایش]

سردر دانشگاه در حصارک کرج
دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه خوارزمی - کرج

دانشگاه دارای دو پردیس است.

 • پردیس تهران واقع در مرکز تهران خیابان شهید مفتح جنوبی (ایستگاه دروازه دولت خط ۴ و ایستگاه طالقانی خط ۱ مترو تهران) با مساحت ۲ هکتار که ساختمان آن (ساختمان کتابخانه مرکزی کنونی) براساس طرح مهندسی نیکلای مارکف روسی‌تبار ساخته شده‌است.[۲][۶]
 • پردیس کرج با مساحت ۲۷۰ هکتار در منطقه حصارک (منتهی‌الیه غربی شهر کرج) که عملیات احداث آن از سال ۱۳۵۵ آغاز شد. این پردیس دارای منازل سازمانی اساتید و کارکنان، ۲۳ بلوک خوابگاه دانشجویی، استخر سرپوشیده، مجتمع ورزشی، ساختمان مرکزی، ساختمان دانشکده‌هاست. کلنگ احداث کتابخانه مرکزی و سالن همایشهای دانشگاه نیز در این پردیس در بهمن ۱۳۸۷ زده شد.[۲]

فعالیت‌های اداری و آموزشی و پژوهشی دانشگاه در هر دو پردیس تهران و کرج انجام می‌شود.

این دانشگاه همچنین دارای دو پردیس خودگردان، یکی در تهران و یکی در کرج است که به صورت آزاد از طریق آزمون سازمان سنجش و آزمون داخلی اقدام به جذب دانشجو در دوره‌های کارشناسی ارشد و دکترا می‌کند. محل پردیس خودگران کرج در پردیس دانشگاه در کرج قرار دارد که کلنگ ساختمان آن در سال ۱۳۹۲ زده شده‌است و در دست ساخت است و محل پردیس خودگردان تهران در مجاورت پردیس اصلی دانشگاه در تهران در تقاطع خیابان سمیه و خیابان خاقانی (در مجاورت ساختمان مرکزی دانشگاه) قرار دارد.

دانشکده‌ها[ویرایش]

این دانشگاه دارای چهارده دانشکده با رشته‌های مختلف می‌باشد. دانشکده‌های آن عبارتند از:

 • دانشکده علوم جغرافیایی، این دانشکده در سال ۱۳۸۹ تأسیس شد و دارای ۴ گروه آموزشی و ۲۰ عضو هیئت علمی شامل ۳ استاد، ۱۰ استادیار، ۴ دانشیار و ۳ مربی با ۷۱۴ دانشجو در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری فعالیت دارد.
 • دانشکده فنی - مهندسی، دانشكده فني و مهندسي دانشگاه خوارزمي در سال 1382 به منظور تربيت مهندسان توانمند و خلاق با استفاده از بالاتريناستانداردهاي آموزشي و پژوهشي جهت آمادهسازي آنان براي ارائه خدمات حرفهاي مرتبط با تخصص و با ادامه تحصيل تا مقطعدكتري تأسيس شده است. در حال حاضر اين دانشكده با چهار گروه آموزشي مهندسي برق و كامپيوتر، مهندسي عمران، مهندسيصنايع و مهندسي مكانيك، در مقاطع كارشناسي، كارشناسي ارشد و دكتري فعاليت دارد. در حال حاضر اين دانشكده از جمله دانشكدههاى معتبر و قوى فنى و مهندسى در سطح كشوراست و با داشتن 63 عضو هيات علمي مجرب 742 دانشجوي كارشناسي، 812 دانشجوي كارشناسي ارشد در 5 رشته و 19 گرايش و82 دانشجوي دكتري در دو رشته و سه گرايش با امكانات و تجهيزات كارگاهى، آزمايشگاهى و تحقيقاتى قابل ملاحظه، اهداف خود راپي گيري ميكند. ساختمان جديد دانشكده فني و مهندسي با حدود 9000 متر مربع زير بنا در حال احداث مي باشد و بزودي به بهرهبرداري خواهد رسيد.[۲]
 • دانشکده علوم پایه، تأسیس ۱۳۵۳، شامل گروه‌های آموزشی زمین‌شناسی، زیست‌شناسی، و فیزیک. (گروه‌های این دانشکده اکنون به دانشکده مستقل تبدیل شده‌اند).
 • دانشکده علوم ریاضی و کامپیوتر، تأسیس ۱۳۷۶، شامل گروه‌های آموزشی گرایش‌های رشته ریاضی (محض، کاربردی و دبیری) و علوم کامپیوتر.
 • دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی، تأسیس ۱۳۱۲، شامل هشت گروه آموزشی: روانشناسی عمومی، روانشناسی تربیتی، روانشناسی بالینی، راهنمایی و مشاوره، کتابداری و اطلاع‌رسانی (علم اطلاعات و دانش‌شناسی)، تکنولوژی آموزشی، برنامه‌ریزی درسی و آموزشی، فلسفه تعلیم و تربیت.
 • دانشکده ادبیات و علوم انسانی، تأسیس ۱۳۵۳، شامل هشت گروه آموزشی تاریخ، دین و فلسفه، زبان و ادبیات فارسی، زبانهای خارجی، زبان و ادبیات عرب، جامعه‌شناسی، و معارف اسلامی.
 • دانشکده حقوق و علوم سیاسی (در حال حاضر گروه آموزشی) که در گذشته مدیریت آن بر عهده آیت‌الله موسوی بجنوردی بود و به جهت داشتن اساتیدی چون آیت‌الله موسوی بجنوردی، آیت‌الله محقق داماد، ابوالحسن مجتهد سلیمانی، غفور خوئینی، مهدی عباسی سرمدی، علی انصاری، محمد روشن، ربیعا اسکینی[نیازمند منبع]، ایرج گلدوزیان، سید علی آزمایش، امیر وطنی، مرتضی شهبازی نیا، احمد باقری، جمشید جعفر پور، مؤذن زادگان، مهر پور، سید حسین صفایی، ابوالقاسم گرجی و … و مجله علمی پژوهشی حقوق و علوم سیاسی به مدیر مسئولی سرمدی و سردبیری خوئینی از دانشکده‌های برجسته حقوق و فقه در کشور است.
 • دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی، تأسیس ۱۳۵۱.
 • دانشکده شیمی
 • دانشکده علوم زیستی، تأسیس ۱۳۸۹
 • دانشکده علوم فیزیک، تأسیس ۱۳۹۲
 • دانشکده علوم زمین، تأسیس ۱۳۹۲
 • دانشکده مدیریت و حسابداری، تأسیس ۱۳۹۳ (هسته آن را گروه مدیریت آموزشی که از دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی جدا شد شکل داد).
 • دانشکده علوم مالی
 • دانشکده اقتصاد
 • دانشکده مدیریت

دانشگاه همچنین دارای چهار پژوهشکده به شرح زیر است:

دانشگاه چهار مؤسسه پژوهشی و دو قطب علمی نیز داراست:

مفاخر[ویرایش]

تا کنون هفت تن از اساتید دانشگاه خوارزمی به عنوان چهره‌های ماندگار علمی برگزیده شده‌اند که عبارتند از:

از میان مفاخر تاریخ دانشگاه می‌توان به افراد زیر اشاره کرد:

رؤسای دانشگاه[ویرایش]

رؤسای دانشگاه خوارزمی پس از انقلاب[۱۲]

نام نوع حکم تاریخ حکم
جعفر شعاریان ستاری رئیس ۱۳۵۸
طاهر قاسمی رئیس ۱۰ شهریور ۱۳۶۰
اسماعیل اوینی رئیس ۱۶ دی ۱۳۶۰
محمد حسن بیژن زاده رئیس ۵ دی ۱۳۶۱
احمد صادقی اردستانی رئیس ۴ مرداد ۱۳۶۲
ابراهیم اسرافیلیان رئیس ۲۲ شهریور ۱۳۶۲
کریم زارع رئیس ۱۴ مرداد ۱۳۶۳
حسن مهدیان سرپرست ۱ اردیبهشت ۱۳۶۵
حسن مهدیان رئیس ۱۳ مرداد ۱۳۶۵
اسماعیل اوینی رئیس ۹ اردیبهشت ۱۳۶۸
علی شیخ الاسلامی رئیس ۲ دی ۱۳۶۸
علیرضا مدقالچی سرپرست ۴ بهمن ۱۳۷۲
علیرضا مدقالچی رئیس ۱ خرداد ۱۳۷۳
سید کاظم اکرمی سرپرست ۳۱ شهریور ۱۳۷۶
سید کاظم اکرمی رئیس ۱۶ اسفند ۱۳۷۶
عباس بهرام سرپرست ۲ مهر ۱۳۸۰
محمدعلی برخورداری رئیس ۳۰ تیر ۱۳۸۱
محمدعلی برخورداری رئیس ۴ مهر ۱۳۸۱
عبدالجواد طاهری‌زاده رئیس ۲۸ شهریور ۱۳۸۵
زهرا بیگم حجازی‌زاده رئیس تابستان ۱۳۸۹
محمدعلی سبحان‌اللهی رئیس ۲۴ دی ۱۳۹۲

ایجاد رشته‌های جدید[ویرایش]

در سال ۸۹ شورای گسترش آموزش عالی با تأسیس رشته زبان وادبیات انگلیسی و علوم تصمیم و مهندسی دانش در دانشگاه خوارزمی در مقطع کارشناسی ارشد موافقت نمود.[۱۳] در سال ۹۱ رئیس دانشگاه خوارزمی از اخذ مجوز تأسیس مقطع دکتری برای کلیه رشته‌ها و گرایش‌های این دانشگاه به استثنای مجموعهٔ رشته‌های فلسفه و حقوق بشر از دفتر گسترش آموزش عالی خبر داد که این امر حرکت در جهت صنعتی شدن دانشگاه تلقی می‌گردد.[۱۴]

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

 1. عمر ریاست بیش از ۴۰ رئیس دانشگاه/ فهرست با سابقه‌ترین روسا خبرگزاری مهر
 2. ۲٫۰ ۲٫۱ ۲٫۲ حسنی، مهدی؛ رضاپور، شهرام؛ زعفرانیه، مهدی؛ علیخانی، سعید؛ محمدیان، رستم؛ مومنایی، حسین (پاییز ۱۳۹۱). محمدیان، رستم، ویراستار. «خبرنامه انجمن ریاضی ایران» (PDF). ۳۴ (۱۳۳). تهران: انجمن ریاضی ایران: ۳۸. دریافت‌شده در ۱۴ آوریل ۲۰۱۳.
 3. «دانشگاه نیوساوت ولز استرالیا و خوارزمی ایران تفاهم نامه همکاری امضاء کردند». ایرنا. ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۳. دریافت‌شده در ۰۲ ژوئیه ۲۰۱۴. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازبینی= را بررسی کنید (کمک)
 4. «Times Ranking».
 5. «Times Ranking».
 6. ۶٫۰ ۶٫۱ تاریخچه دانشگاه خوارزمی
 7. اسفندیار معتمدی، دانشسرای عالی تهران و اثر آن در آموزش متوسطه، رشد معلم، مهر ۱۳۷۷، سال ۱۷، شماره ۱، صص ۱۸–۱۹
 8. نصرت‌الله باستان، یادی از استادان دارالمعلمین عالی، مجله یغما، آبان ۱۳۴۰، شماره ۱۶۰، صص ۳۵۸–۳۶۱.
 9. Problems and Issues in Higher Education: Perspectives on Iran-United States Educational Relations and Influences. pp.22
 10. «تصویری تاریخی از پروین اعتصامی در کنار محمدرضا شاه پهلوی». دریافت‌شده در ۱۷ آوریل ۲۰۱۳.
 11. محمود روح الامینی، روزنامه اطلاعات، شماره ۱۹۷۱۸، مورخ ۲۸ شهریور ۱۳۷۱
 12. رؤسای دانشگاه تربیت معلم
 13. آموزش نیوز - مجوز تأسیس ۹۱ رشته جدید دانشگاهی در دانشگاه‌های کشور
 14. پرتال دانشگاه خوارزمی - دانشگاه خوارزمی موفق به کسب مجوز پذیرش دانشجوی دکتری از دفتر گسترش آموزش عالی شد