دانشگاه خوارزمی

مختصات: ۳۵°۴۲′۱۴٫۱۱″ شمالی ۵۱°۲۵′۳۶٫۲۸″ شرقی / ۳۵٫۷۰۳۹۱۹۴°شمالی ۵۱٫۴۲۶۷۴۴۴°شرقی / 35.7039194; 51.4267444
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
دانشگاه خوارزمی
نشان‌واره دانشگاه
نام پیشین
دانشگاه تربیت معلم
شعارآموزش بهتر برای جهان بهتر
نوعدولتی
بنیانگذاری شده۱۲۹۷ (۱۰۶ سال پیش)
وابستگیوزارت علوم، تحقیقات و فناوری
رئیسعلی حسن بیگی[۱]
اعضای هیئت علمی۵۴۱ نفر[۲]
کارمندان مدیریتی۶۱۲ نفر[۳]
دانشجویان۱۴۵۴۲ نفر[۴][۵]
موقعیتتهران (اصلی) و کرج (پردیس)[۶]
وبگاه

دانشگاه خوارزمی با نام سابق دانشگاه تربیت معلم، یکی از دانشگاه‌های دولتی معتبر و وابسته به وزارت علوم است که به‌نام محمد بن موسی خوارزمی دانشمند ایرانی قرن سوم هجری، نامگذاری شده است و در تهران و نیز دارای یک پردیس در کرج است. این دانشگاه در سال ۱۲۹۸ هجری خورشیدی یعنی در اواخر دوره قاجاریه تأسیس شده،[۷][۸]چندین بار نیز تغییر نام داده و پردیسی در کرج به آن افزوده شده است. در حال حاضر، پردیس اصلی دانشگاه خوارزمی تهران در رشته‌های مختلف علوم پایه، انسانی، تربیتی و مهندسی در مقاطع مختلف از کارشناسی تا دکتری دانشجو می‌پذیرد. دانشگاه خوارزمی، نخستین مؤسسه سازمان یافته آموزش عالی در ایران است که بیش از یک قرن از تأسیس آن می‌گذرد. همچنین اولین دانشگاه مخصوص تربیت معلم (فرهنگیان) در ایران نیز بوده که البته امروزه دیگر، چنین نیست چون در حال حاضر، امور مربوط به تربیت معلم به دانشگاه فرهنگیان، واگذار شده است. نام این دانشگاه در دوران پهلوی اول در سال ۱۳۱۲ ، از دارالمعلمین عالی به دانشسرای عالی و در سال ۱۳۵۳ (خورشیدی) به دانشگاه تربیت معلم تغییر کرد. تغییر نام این دانشگاه به دانشگاه خوارزمی در سال‌های ۱۳۸۱ و ۱۳۸۲ در شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به تصویب رسید اما به دلیل عدم تصویب در شورای عالی انقلاب فرهنگی، این تغییر نام تا اواخر سال ۱۳۹۰، اجرایی نشد.

طبق رتبه‌بندی تایمز در سال‌های ۲۰۱۹، ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ میلادی، دانشکدهٔ فنی و مهندسی دانشگاه خوارزمی در رتبه ۶۰۱–۸۰۰ جای گرفت. این دانشگاه در بخش درآمد از صنعت در بین دانشگاه‌های ایران، رتبه دهم را کسب کرد. بنابر این مسائل، می‌توان به صورت غیررسمی از این دانشگاه با عنوان دانشگاه صنعتی خوارزمی نیز نام برد.[۹][۹]

ساختمان تاریخی دانشگاه خوارزمی
Map
نامساختمان تاریخی دانشگاه خوارزمی
کشورایران
استاناستان تهران
شهرستانتهران
بخشمنطقه ۶ تهران
اطلاعات اثر
نام محلیاولین مؤسسه آموزش عالی ایران
نام‌های دیگردانشگاه تربیت معلم تهران
نام‌های قدیمیدارالمعلمین عالی، دانشسرای عالی تهران
سال‌های مرمت۱۳۹۳–۱۳۸۹ و ۱۳۶۸–۱۳۶۴
کاربریدانشگاه، با بنای قدیمی در تهران
دیرینگیقاجاریه
دورهٔ ساخت اثرقاجاریه
بانی اثرحکومت قاجار
معمار اثرمهندس نیکلای مارکوف روسی (۱۸۸۳–۱۹۵۷)
مالک فعلی اثروزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی
اطلاعات ثبتی
شمارهٔ ثبت۱۰۴۱۰
تاریخ ثبت ملی۱ مهر ۱۳۸۲
اطلاعات بازدید
وبگاه

تاریخچه[ویرایش]

لوح نصب شده بر سردر دانشگاه در تهران که در آن مختصری از تاریخچهٔ دانشگاه آمده است. دانشگاه تربیت معلم (دانشسرای عالی) از بناهای ساخته شده در دوره پهلوی اول با مساحت ۲۵۷۰۰ متر می‌باشد. بانی این بنا دکتر عیسی صدیق است که پس از قبول سمت در دارالمعلمین عالی از وزارت معارف تصمیم به ایجاد مکانی با امکانات بیشتر برای آموزش آموزگاران گرفتند. معمار بنام مهندس مارکوف روسی است. از تزیینات به کار رفته در برنامه می‌توان به گچ بری، کاشی کاری، کتیبه نویسی و … اشاره کرد. این بنای تاریخی در مورخ اول مهر ۱۳۸۲ به شماره ۱۰۴۱۰ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

از نظر اداری، تاریخچه دانشگاه را می‌توان به اختصار در قالب مراحل زیر بیان کرد.[۱۲]

 • تأسیس «دارالمعلمین مرکزی» در سال ۱۲۹۷ هجری شمسی به‌منظور تربیت معلم برای مدارس ابتدایی در زمان وزارت میرزا احمد خان بدر (نصیرالدوله). محل آن در ساختمان وزارت فرهنگ واقع در تخت زمرد و ریاست آن به مدت ده سال به عهده میرزا ابوالحسن خان فروغی بود و نظارت (نظامت) آن را اسماعیل مرآت که بعدها به مقام وزارت رسید به‌عهده داشت. این مرکز در ابتدا دارای دو کلاس بود، یکی برای تربیت معلمان مدارس ابتدایی و یکی برای تربیت دبیر دبیرستان‌ها. استادان مهم آن عبارت بودند از: عباس اقبال آشتیانی، غلامحسین رهنما، فاضل تونی، عبدالعظیم قریب، علی‌اکبر سیاسی، حبیب‌الله ذوالفنون، عیسی صدیق، بدیع‌الزمان فروزانفر، مصورالسلطان نقاش، دکتر رضازاده شفق و دکتر محمد خوانساری. این مرکز یک دبستان ضمیمه داشت که در آنجا معلمان آینده، کسب تجربه می‌کردند.[۱۳] از جمله اولین محصلان دارالمعلمین می‌توان به سید فخرالدین شادمان، دکتر خانبابا خان صدری، محمود نجم‌آبادی، حسینعلی بهرامی، سید اسدالله سپهر بهبهانی، مهندس محمود خلیلی، مهدی‌خان امید، نصرت‌الله باستان و برادران عنایت (حمید، محمود، علی و جلال) اشاره کرد.[۱۴]
 • تبدیل دارالمعلمین مرکزی به «دارالمعلمین عالی» در مهرماه ۱۳۰۷ هجری خورشیدی به همراه تغییر اهداف و اساسنامه در نتیجه افزایش نیاز به معلمان مقاطع مختلف. این تغییر در زمان وزیر معارف وقت میرزا یحیی قراگوزلو (اعتماد الدوله) صورت گرفت.
 • تصویب قانونی در خصوص اصلاح اساسنامه و کمک به دارالمعلمین عالی و استخدام فارغ‌التحصیلان آن توسط مجلس شورای ملی در ۲۱ آذر ماه ۱۳۰۸، و در نتیجه، تقسیم دارالمعلمین عالی به دو قسمت علمی (رشته‌های طبیعی، ریاضی، فیزیک و شیمی) و ادبی (رشته‌های فلسفه و ادبیات فارسی، تاریخ و جغرافیا) تقسیم شد.
 • استخدام چند معلم فرانسوی توسط دارالمعلمین و انتقال آن به خیابان شاهپور (وحدت اسلامی) در نتیجه افزایش دانشجو و کمبود فضا.
 • انتصاب دکتر عیسی صدیق از طریق وزارت معارف به ریاست دارالمعلمین در فروردین ۱۳۱۱ و انتقال آن به ساختمان نگارستان در تیر ماه همان سال.
 • تغییر نام از دارالمعلمین عالی به «دانشسرای عالی» در سال ۱۳۱۲ خورشیدی.
 • افزایش رشته‌های تحصیلی با استخدام استادان ایرانی دانش‌آموخته خارج. به کلیه دانشجویان شغل دبیری آموزش داده می‌شد و آزمایشگاه‌های فیزیک، شیمی، طبیعی، روان‌شناسی و علوم تربیتی تأسیس گردیدند.
 • پس از تأسیس دانشگاه تهران در سال ۱۳۱۳، بخش ادبی دانشسرای عالی تبدیل به دانشکده ادبیات و بخش علمی تبدیل به دانشکده علوم دانشگاه تهران گردید و دانشسرا استقلال خود را از دست داد؛ و تنها به پذیرش دانشجویانی که داوطلب دبیری بودند پرداخت.
 • استقلال مجدد دانشسرای عالی از دانشگاه تهران با تصویب قوه مقننه در تاریخ ۱۷ آذر ۱۳۳۸.
 • اجاره ساختمانی در جادهٔ قدیم شمیران، و استقرار دانشسرا در آن و تأسیس چاپخانه.
 • انحلال دانشسرای عالی در ۳۱ مرداد ۱۳۴۲ خورشیدی توسط هیئت وزیران و ایجاد سازمان تربیت معلم و تحقیقات تربیتی به جای آن.
 • تبدیل مجدد سازمان تربیت معلم به دانشسرای عالی پس از ایجاد وزارت علوم و آموزش عالی در سال ۱۳۴۶ و قرار گرفتن دانشسرا زیر نظر این وزارتخانه.
 • تغییر نام دانشسرا به «دانشگاه تربیت معلم» با تصویب شورای گسترش آموزش عالی در سال ۱۳۵۳ و اداره آن به صورت هیئت امنایی. پس از تبدیل شدن به دانشگاه، دانشسرای عالی در شهرهای زاهدان، سنندج و یزد تأسیس گردیدند، مدرسه‌های علوم اراک و کاشان تحت پوشش دانشگاه قرار گرفتند و همچنین شعبه‌های دانشگاه در شهرهای سبزوار و تبریز در سالهای ۱۳۶۶ و ۱۳۶۷ تأسیس شدند.
 • با تصویب شورای گسترش آموزش عالی در سال ۱۳۶۹ تمام واحدهای وابسته و شعبه‌های دانشگاه از آن منفک و مستقل شدند.
 • در بهمن ۱۳۹۰ این دانشگاه، از «دانشگاه تربیت معلم» رسماً به «دانشگاه خوارزمی» تغییر نام یافت.
 • در اسفند ۱۳۹۳ با مصوبه شورای گسترش آموزش عالی، دانشگاه علوم اقتصادی در دانشگاه خوارزمی ادغام شد.
ساختمان سابق دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه خوارزمی (تهران)

از نظر علمی، این دانشگاه نخست زیر نظر کارشناسان فرانسوی قرار داشت. اما از سال ۱۹۷۳ تا زمان انقلاب سال ۱۳۵۷، زیر نظر دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس (معروف به UCLA) قرار گرفت.[۱۵]

تاریخچهٔ نام‌های دانشگاه
رویداد تاریخ
دارالمعلمین مرکزی ۱۲۹۷–۱۲۹۸ خورشیدی
دارالمعلمین عالی ۱۳۰۷
دانشسرای عالی ۱۳۱۲
وحدت دانشسرای عالی با دانشگاه تهران ۱۳۱۳
دانشسرای عالی یک واحد دانشگاهی مستقل در دانشگاه تهران ۱۳۳۴
استقلال دانشسرای عالی ۱۳۳۸
سازمان تربیت معلم و تحقیقات تربیتی ۱۳۴۲
دانشسرای عالی ۱۳۴۶
دانشگاه تربیت معلم ۱۳۵۳
دانشگاه خوارزمی ۱۳۹۰

پردیس‌ها[ویرایش]

سردر جنوبی دانشگاه در حصارک کرج
دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه خوارزمی - کرج

دانشگاه دارای دو پردیس است.

 • پردیس تهران واقع در مرکز تهران خیابان شهید مفتح جنوبی (ایستگاه دروازه دولت خط ۴ و ایستگاه طالقانی خط ۱ مترو تهران) با مساحت ۲ هکتار که ساختمان آن (ساختمان کتابخانه مرکزی کنونی) براساس طرح مهندسی نیکلای مارکف روسی‌تبار ساخته شده است.[۶][۱۲]
 • پردیس کرج با مساحت ۲۷۰ هکتار در منطقه حصارک (منتهی‌الیه غربی شهر کرج) که عملیات احداث آن از سال ۱۳۵۵ آغاز شد. این پردیس دارای منازل سازمانی استادان و کارکنان، ۲۳ بلوک خوابگاه دانشجویی، استخر سرپوشیده، مجتمع ورزشی، ساختمان مرکزی، ساختمان دانشکده‌هاست. کلنگ احداث کتابخانه مرکزی و سالن همایشهای دانشگاه نیز در این پردیس در بهمن ۱۳۸۷ زده شد.[۶]

فعالیت‌های اداری و آموزشی و پژوهشی دانشگاه در هر دو پردیس تهران و کرج انجام می‌شود.

موزه دانشگاه خوارزمی دراردیبهشت ماه سال ۱۴۰۱ و همزمان با روز جهانی موزه‌ها، موزه دانشگاه خوارزمی در ساختمان میراثی این دانشگاه در پردیس تهران باهمت دکتر افسانه کامران و تعدادی از دانشجویان و همکاران دانشگاهی راه اندازی شد. نگارخانه، کلاس موزه، گنجینه اشیاء، اتاق مفاخر و همچنین گنجینه اسناد دانشگاه مورد بهره‌برداری قرار گرفت. هرچند سالنهای اصلی موزه به دلیل نداشتن بودجه کافی همچنان خالی باقی مانده است. در اردیبهشت ۱۴۰۲ موزه دانشگاه به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه ضمیمه شد.

دانشکده‌ها[ویرایش]

این دانشگاه دارای ۱۵ دانشکده با رشته‌های مختلف می‌باشد. دانشکده‌های آن عبارتند از:

 • دانشکده علوم جغرافیایی، این دانشکده در سال ۱۳۸۹ تأسیس شد و دارای ۴ گروه آموزشی و ۲۰ عضو هیئت علمی شامل ۳ استاد، ۱۰ استادیار، ۴ دانشیار و ۳ مربی با ۷۱۴ دانشجو در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری فعالیت دارد.
 • دانشکده فنی - مهندسی، دانشکده فنی و مهندسی دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه خوارزمی در سال ۱۳۸۲ به منظور تربیت مهندسان توانمند و خلاق با استفاده از بالاترین استانداردهای آموزشی و پژوهشی جهت آماده‌سازی آنان برای ارائه خدمات حرفهای مرتبط با تخصص و با ادامه تحصیل تا مقطع دکتری تأسیس شده است. در حال حاضر این دانشکده با چهار گروه آموزشی مهندسی برق و کامپیوتر، مهندسی عمران، مهندسی صنایع و مهندسی مکانیک، در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری فعالیت دارد. در حال حاضر این دانشکده از جمله دانشکده‌های معتبر و قوی فنی و مهندسی در سطح کشور است و با داشتن ۶۳ عضو هیئت علمی مجرب، ۷۴۲ دانشجوی کارشناسی، ۸۱۲ دانشجوی کارشناسی ارشد در ۵ رشته و ۱۹ گرایش و ۸۲ دانشجوی دکتری در دو رشته و سه گرایش با امکانات و تجهیزات کارگاهی، آزمایشگاهی و تحقیقاتی قابل ملاحظه، اهداف خود را پی‌گیری می‌کند. ساختمان جدید دانشکده فنی و مهندسی با حدود ۹۰۰۰ متر مربع زیر بنا در حال احداث می‌باشد و بزودی به بهره‌برداری خواهد رسید.
 • گروه مهندسی عمران
 • گروه آموزشی مهندسی عمران دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه خوارزمی، به عنوان اولین گروه آموزشی دانشکده، از سال ۱۳۸۲ با راه اندازی دوره کارشناسی ارشد در گرایش مهندسی ژئوتکنیک، فعالیت خود را آغاز نمود. در حال حاضر این گروه در هفت گرایش ژئوتکنیک، سازه، محیط زیست، زلزله، آب و سازه‌های هیدرولیکی، راه و ترابری، مهندسی و مدیریت ساخت دانشجوی کارشناسی ارشد می‌پذیرد. همچنین این گروه از مهر ماه ۱۳۸۸ از طریق کنکور سراسری در مقطع کارشناسی رشته مهندسی عمران– عمران و از مهرماه ۱۳۹۲ در مقطع دکتری دو گرایش سازه و ژئوتکنیک دانشجو پذیرفت. این گروه در حال حاضر بیش از ۴۴ نفر در مقطع دکتری، ۲۷۳ نفر دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد و ۱۸۸ نفر در مقطع کارشناسی دارد. آزمایشگاه‌های این گروه دارای امکانات تحقیقاتی مورد نیاز جهت انجام پژوهشهای کاربردی در گرایشهای مختلف رشته مهندسی عمران است.

آزمایشگاه‌های گروه مهندسی عمران: آزمایشگاه مکانیک خاک وپی آزمایشگاه تکنولوژی بتن آزمایشگاه مقاومت مصالح آزمایشگاه هیدرولیک و محیط زیست آزمایشگاه راه و ترابری برنامه‌های آتی گروه مهندسی عمران راهاندازی دوره دکتری مهندسی محیط زیست و زلزله راه اندازی مجله تخصصی سازه‌ها و زیر ساختهای عمرانی محورهای تخصصی گروه مهندسی عمران طراحی سازه‌های خاص و بلند مطالعات بهسازی لرزه ای سازه‌ها تقویت و بهسازی اجزای غیر سازه ای طراحی سیستم سازه‌های صنعتی مطالعات بهینه‌سازی سازه‌ها پایش سالمت و آسیب یابی سازه‌ها ارزیابی آسیب‌پذیری لرزه ای و مقاوم‌سازی سازه‌ها مطالعات پهنه پندی لرزه‌ای طراحی سازه‌ها در مقابل بارهای دینامیکی خاص) انفجار و …(بهینه‌سازی لرزه‌ای سازه‌ها مطالعات آزمایشگاهی مهندسی ژئوتکنیک مطالعات بهسازی لرزه ای وتقویت خاکها زیرپهنه بنده ای لرزه ای و مطالعات ژئوتکنیک لرزه ای طراحی سازه‌های خاکی) تونل، سد خاکی و …(مطالعات و ارائه راهکار برای گودبرداری‌های عمیق و درون‌شهری طراحی انواع شالوده‌ها و پی‌های عمیق انجام مطالعات زیست‌محیطی، تصفیه آب، هوا و رفع آلودگی خاکها مدیریت آلودگیهای خطرناک مدلسازی و مدیریت کیفیت آب فناوریهای نوین زیست‌محیطی کاربرد ضایعات صنعتی در تکنولوژی بتن مطالعات طرح هندسی راه‌ها مطالعات مهندسی حمل و نقل و ترافیک طراحی بهینه زیرسازی و روسازی راه‌ها برگزاری کالسها و دوره‌های آموزشی مطالعات امکان‌سنجی و مدیریت پروژه‌های عمرانی

گروه مهندسی صنایع

گروه آموزشی مهندسی صنایع دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه خوارزمی در سال ۱۳۸۵ با توجه به گستردگی موضوعات این رشته در زمینهٔ ارائهٔ خدمات به واحدهای خدماتی، سازمان‌ها و صنایع با اخذ مجوز از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، در مقطع کارشناسی ارشد در گرایش‌های مهندسی صنایع- صنایع و مدیریت سیستم و بهره‌وری در جهت پرورش استعدادهای جوان و مدیران این مرز و بوم آغاز به کار نمود. در حال حاضر این گروه در چهار گرایش بهینه‌سازی سیستم‌ها، مهندسی لجستیک و زنجیرهٔ تأمین، مدیریت مهندسی و مهندسی سیستم‌های اقتصادی اجتماعی در مقطع کارشناسی‌ارشد دانشجو می‌پذیرد. همچنین این گروه در مهرماه ۱۳۸۸ از طریق کنکور سراسری در مقطع کارشناسی رشته مهندسی صنایع و از مهرماه ۱۳۹۲ در مقطع دکتری دانشجو پذیرفت. این گروه در حال حاضر در مقطع کارشناسی ۱۸۸ نفر، کارشناسی ارشد ۳۱۹ نفر و دکتری ۳۸ نفر دانشجو دارد. این گروه در تاریخ ۵ و ۶ بهمن ماه ۱۳۹۴ دوازدهمین کنفرانس بین‌المللی مهندسی صنایع را برگزار نمود. این گروه همچنین نشریهٔ علمی and Supply of Journal International (IJSOM (Management Operations را منتشر می‌کند.

آزمایشگاه‌های گروه مهندسی صنایع کارگاه ماشین ابزار کارگاه جوشکاری برنامه‌های آتی گروه مهندسی‌صنایع راه اندازی دکتری مهندسی صنایع -گرایش لجستیک و زنجیره تأمین راه‌اندازی کارشناسی‌ارشد مهندسی صنایع -گرایش سیستم‌های سالمت راه اندازی کارشناسی ارشد مهندسی صنایع - گرایش کیفیت و بهره‌وری راه اندازی کارشناسی ارشد مهندسی صنایع –گرایش مدیریت پروژه محورهای تخصصی گروه مهندسی صنایع طراحی سیستم‌های ارزیابی و انتخاب مدیریان، ارزیابی عملکرد برنامه‌ریزی استراتژیک، سازمان‌دهی و رهبری در سازمان سیستم‌های مدیریت مهندسی مجدد فرآیندهای سازمان سیستم‌های مدیریت کیفیت و بهره‌وری، مهندسی کیفیت مدیریت دانش مهندسی ارزش مسؤولیت اجتماعی شرکت‌ها و توسعهٔ پایدار مدیریت زنجیرهٔ تأمین برنامه‌ریزی و کنترل تولید و موجودی‌ها زمان‌بندی و توالی عملیات مدیریت پروژه، انتخاب و زمان‌بندی پروژه هوش محاسباتی و توسعه الگوریتم‌های دقیق، ابتکاری و فرا ابتکاری سیستم‌های پشتیبان تصمیم داده‌کاوی در صنایع و مدل‌سازی داده‌محور شبیه‌سازی سیستم‌های پیچیده تصمیم‌سازی در شرایط عدم قطعیت مهندسی مالی، مدیریت مالی و ریسک مالی مدیریت دارائی‌های فیزیکی، برنامه‌ریزی نگهداری و تعمیرات، قابلیت اطمینان روش‌های نوین تولید تدوین طرح‌های توجیهی و مطالعات امکان‌سنجی مدل‌سازی سیستم‌های سالمت

گروه مهندسی برق و کامپیوتر

گروه آموزشی مهندسی کامپیوتر از سال ۱۳۷۴ با پذیرش دانشجو در رشته مهندسی کامپیوتر (نرم‌افزار) فعالیت خود را آغاز نمود. پس از تأسیس دانشکدة فنی و مهندسی در سال ۱۳۸۶ از دانشکدة ریاضی جدا شده و فعالیت خود را در دانشکده فنی و مهندسی ادامه داد. در حال حاضر این گروه با نام مهندسی برق و کامپیوتر علاوه بر کارشناسی مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار، در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر در دو گرایش هوش مصنوعی و معماری سیستم‌های کامپیوتری، و نیز در کارشناسی ارشد رشته برق گرایش کنترل دانشجو می‌پذیرد. این گروه در حال حاضر بیش از ۱۵۶ دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد و ۲۲۰ نفر در مقطع کارشناسی دارد. آزمایشگاه‌های این گروه دارای امکانات تحقیقاتی مورد نیاز جهت انجام پژوهشهای کاربردی در گرایشهای مختلف رشته مهندسی برق و کامپیوتر است. آزمایشگاه‌های گروه مهندسی برق و کامپیوتر آزمایشگاه تحقیقاتی شبکه‌های عصبی و کنترل آزمایشگاه تحقیقاتی داده کاوی آزمایشگاه مدارهای الکتریکی و الکترونیکی آزمایشگاه مدارمنطقی و معماری و ریزپردازنده آزمایشگاه تحقیقاتی شبکه‌های کامپیوتری برنامه‌های آتی گروه مهندسی برق و کامپیوتر راه‌اندازی گرایش‌های مهندسی برق و الکترونیک و مهندسی کامپیوتر- گرایش‌های معماری سیستم‌های کامپیوتری و رایانش امن در مقطع کارشناسی راه‌اندازی دوره کارشناسی‌ارشد مهندسی برق - مخابرات، کارشناسی‌ارشد علوم کامپیوتر-داده‌کاوی و کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر-نرم‌افزار راه‌اندازی گرایش‌های علوم شناختی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری و هوش مصنوعی در مقطع دکتری محورهای تخصصی گروه مهندسی برق و کامپیوتر تولید نرم‌افزار شبکه‌های کامپیوتری شبکه‌های بیسیم امنیت شبکه طراحی سیستم‌های پردازش تصویر و ویدئو طراحی و تحلیل سیستم‌های کنترل مدل‌سازی سیستم‌های صنعتی، اقتصادی و مالی پردازش پیشرفته اطلاعات و داده‌کاوی و اکتشاف دانش بازیابی تصاویر دیجیتال فشرده‌سازی متن و تصویر بازشناسی اسناد شناسایی فعالیت‌های انسان طراحی سیستم‌های تحمل‌پذیر در برابر خطا گروه

مهندسی مکانیک

گروه آموزشی مهندسی مکانیک دانشکدهٔ فنی و مهندسی دانشگاه خوارزمی، به عنوان جوان‌ترین گروه آموزشی دانشکده، از سال ۱۳۹۱ با راه‌اندازی دورهٔ کارشناسی‌ارشد در گرایش مهندسی طراحی کاربردی فعالیت خود را آغاز نمود. همچنین این گروه از مهرماه ۱۳۹۳ از طریق کنکور سراسری در مقطع کارشناسی رشته مهندسی مکانیک دانشجو پذیرفت. این گروه در حال حاضر بیش از ۱۴۶ دانشجو در مقطع کارشناسی و ۶۴ دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد دارد. آزمایشگاه‌های این گروه دارای امکانات تحقیقاتی مورد نیاز جهت انجام پژوهش‌های کاربردی در گرایش‌های مختلف رشتهٔ مهندسی مکانیک است. آزمایشگاه‌های گروه مهندسی مکانیک آزمایشگاه تحقیقاتی رباتیک آزمایشگاه تحقیقاتی ارتعاشات آزمایشگاه دینامیک ماشین و ارتعاشات آزمایشگاه سیالات آزمایشگاه ترمودینامیک کارگاه اتومکانیک برنامه‌های آتی گروه مهندسی مکانیک راه‌اندازی گرایش‌های مهندسی مکانیک در مقطع دکتری راه اندازی گرایش تبدیل انرژی در مقطع ارشد راه اندازی گرایش مکاترونیک در مقطع ارشد محورهای تخصصی گروه مهندسی مکانیک طراحی و تحلیل روتور دوار، دینامیک و ارتعاشات پهباد، ارتعاشات اتفاقی در سیستم‌های صنعتی تحلیل ارتعاشات دستگاه حفاری نفت، طراحی و تحلیل بخش مکانیکی میکروسنسورها و میکروعملگرها مکانیک شکست، تحلیل تنش سازه‌ها، بررسی نفوذ، انفجار و ضربه کنترل و بهینه‌سازی سیستم‌های دینامیکی، رباتیک، دینامیک خودرو تعمیر، تقویت و مقاوم‌سازی سازه‌ها با استفاده از مواد کامپوزیت، طراحی و ساخت سپرهای ضد گلوله، طراحی و ساخت سازه‌های پیشرفته طراحی مخازن تحت فشار- تأسیسات گرمایی، تهویهٔ مطبوع کاهش مصرف انرژی در ساختمان، بهینه‌سازی سیستمهای انرژی- طراحی موتور سایت کامپیوتر سایت دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه خوارزمی از سال ۱۳۸۸ راه اندازی شده است؛ که در حال حاضر متشکل از سه بخش می‌باشد.  سایت کارشناسی ارشد و دکتری)۱۶ سیستم( سایت کارشناسی)۲۰ سیستم( کارگاه آموزشی سایت)۲۰ سیستم

دانشگاه همچنین دارای چهار پژوهشکده به شرح زیر است:

دانشگاه چهار مؤسسه پژوهشی و دو قطب علمی نیز داراست:

یکی از بخش‌های تازه تأسیس دانشگاه که از سال ۱۳۹۵ با همکاری دانشکده علوم زمین دانشگاه در مرکز رشد دانشگاه خوارزمی ایجاد شده مؤسسه گوهرشناسی کیپا می‌باشد که در زمینه گوهرشناسی و شهاب سنگ‌شناسی فعال می‌باشد.

مفاخر[ویرایش]

پروین اعتصامی در کنار محمدرضا شاه پهلوی در کتابخانه دانشسرای عالی[۱۶]

تاکنون هفت تن از استادان دانشگاه خوارزمی به عنوان چهره‌های ماندگار علمی کشور، برگزیده شده‌اند که عبارتند از:

از میان مفاخر تاریخ دانشگاه می‌توان به افراد زیر اشاره کرد:

رؤسای دانشگاه[ویرایش]

رؤسای دانشگاه خوارزمی پس از انقلاب[۱۸]

نام نوع حکم تاریخ حکم
جعفر شعاریان ستاری رئیس ۱۳۵۸
طاهر قاسمی رئیس ۱۰ شهریور ۱۳۶۰
اسماعیل اوینی رئیس ۱۶ دی ۱۳۶۰
محمدحسن بیژن زاده رئیس ۵ دی ۱۳۶۱
احمد صادقی اردستانی رئیس ۴ مرداد ۱۳۶۲
ابراهیم اسرافیلیان رئیس ۲۲ شهریور ۱۳۶۲
کریم زارع رئیس ۱۴ مرداد ۱۳۶۳
حسن مهدیان سرپرست ۱ اردیبهشت ۱۳۶۵
حسن مهدیان رئیس ۱۳ مرداد ۱۳۶۵
اسماعیل اوینی رئیس ۹ اردیبهشت ۱۳۶۸
علی شیخ الاسلامی رئیس ۲ دی ۱۳۶۸
علیرضا مدقالچی سرپرست ۴ بهمن ۱۳۷۲
علیرضا مدقالچی رئیس ۱ خرداد ۱۳۷۳
سید کاظم اکرمی سرپرست ۳۱ شهریور ۱۳۷۶
سید کاظم اکرمی رئیس ۱۶ اسفند ۱۳۷۶
عباس بهرام سرپرست ۲ مهر ۱۳۸۰
محمدعلی برخورداری سرپرست ۳۰ تیر ۱۳۸۱
محمدعلی برخورداری رئیس ۴ مهر ۱۳۸۱
عبدالجواد طاهری‌زاده رئیس ۲۸ شهریور ۱۳۸۵
زهرا بیگم حجازی‌زاده سرپرست بهمن ۱۳۸۸
زهرا بیگم حجازی زاده رئیس مرداد ۱۳۹۰
محمدعلی سبحان‌اللهی سرپرست ۲۴ دی ۱۳۹۲
محمدعلی سبحان‌اللهی رئیس اسفند ۱۳۹۴
عبدالرحیم نوه ابراهیم سرپرست ۲۷ اسفند ۱۳۹۶
عزیزالله حبیبی سرپرست ۲۳ تیر ۱۳۹۷
عزیزالله حبیبی رئیس پاییز ۱۳۹۷
علی حسن بیگی سرپرست ۲۷ تیر ۱۴۰۱
علی حسن بیگی رئیس ۲۶ بهمن ۱۴۰۱

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

 1. وب سایت دانشگاه خوارزمی، بخش دربارهٔ ما
 2. وب سایت دانشگاه خوارزمی، بخش دربارهٔ ما
 3. وب سایت دانشگاه خوارزمی، بخش دربارهٔ ما
 4. وب سایت دانشگاه خوارزمی، بخش دربارهٔ ما
 5. وب سایت دانشگاه خوارزمی، بخش دربارهٔ ما
 6. ۶٫۰ ۶٫۱ ۶٫۲ حسنی، مهدی؛ رضاپور، شهرام؛ زعفرانیه، مهدی؛ علیخانی، سعید؛ محمدیان، رستم؛ مومنایی، حسین (پاییز ۱۳۹۱). محمدیان، رستم، ویراستار. «خبرنامه انجمن ریاضی ایران» (PDF). ۳۴ (۱۳۳). تهران: انجمن ریاضی ایران: ۳۸. دریافت‌شده در ۱۴ آوریل ۲۰۱۳.
 7. «دانشگاه نیوساوت ولز استرالیا و خوارزمی ایران تفاهم نامه همکاری امضاء کردند». ایرنا. ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۳. دریافت‌شده در ۲ ژوئیه ۲۰۱۴.
 8. "Kharazmi University". Times Higher Education (THE) (به انگلیسی). 2022-03-30. Retrieved 2022-06-01.
 9. ۹٫۰ ۹٫۱ «Times Ranking».
 10. سازمان میراث فرهنگی و صنایع گردشگری ایران
 11. سازمان میراث فرهنگی و صنایع گردشگری ایران
 12. ۱۲٫۰ ۱۲٫۱ «تاریخچه دانشگاه خوارزمی». بایگانی‌شده از اصلی در ۱ دسامبر ۲۰۰۸. دریافت‌شده در ۲۰ فوریه ۲۰۰۹.
 13. اسفندیار معتمدی، دانشسرای عالی تهران و اثر آن در آموزش متوسطه، رشد معلم، مهر ۱۳۷۷، سال ۱۷، شماره ۱، صص ۱۸–۱۹
 14. نصرت‌الله باستان، یادی از استادان دارالمعلمین عالی، مجله یغما، آبان ۱۳۴۰، شماره ۱۶۰، صص ۳۵۸–۳۶۱.
 15. Problems and Issues in Higher Education: Perspectives on Iran-United States Educational Relations and Influences. pp.22
 16. «تصویری تاریخی از پروین اعتصامی در کنار محمدرضا شاه پهلوی». بایگانی‌شده از اصلی در ۸ آوریل ۲۰۱۴. دریافت‌شده در ۱۷ آوریل ۲۰۱۳.
 17. محمود روح الامینی، روزنامه اطلاعات، شماره ۱۹۷۱۸، مورخ ۲۸ شهریور ۱۳۷۱
 18. «رؤسای دانشگاه تربیت معلم». بایگانی‌شده از اصلی در ۲ اکتبر ۲۰۰۸. دریافت‌شده در ۲۵ فوریه ۲۰۰۹.