دانشگاه صنعتی شیراز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو


دانشگاه صنعتی شیراز
Sutech.png
تأسیس ۱۳۸۲
نوع دانشگاه عمومی
رئیس جلیل مقدسی
(۱۳۹۲ تاکنون)[۱]
معاون دانشجویی دکتر اسماعیل حسام الدینی
هیئت علمی ۹۸
دانشجویان ۱۱۰۰
کارشناسی ۷۵۰
کارشناسی ارشد ۳۰۰
مکان شیراز
وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
وب‌گاه http://www.sutech.ac.ir/

دانشگاه صنعتی شیراز دومین دانشگاه دولتی در استان فارس است و در اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۳ توسط وزیر علوم تحقیقات و فناوری دولت وقت، جعفر توفیقی گشایش یافت. ساختمان این دانشگاه پیشتر متعلق به دانشکده صنعت الکترونیک دانشگاه شیراز بوده‌است که در سال ۱۳۸۳ مستقلاً به دانشگاه صنعتی شیراز انتقال و تغییر نام یافت.[۲] این دانشگاه در بلوار مدرس شهر شیراز واقع است و محوطه جدید آن واقع در شهر جدید صدرا در شمال غرب شیراز هم اکنون درحال ساخت است.[۳] این دانشگاه در حال حاضر در ۳۲ رشته تحصیلی از طریق آزمون سراسری دانشجو می‌پذیرد که از این تعداد، ۴ رشته مربوط به مقطع تحصیلی دکتری، ۲۳ رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد و ۵ رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی می‌باشد. همچنین دانشگاه صنعتی شیراز در حال حاضر دارای دو پژوهشکده و یک مرکز تحقیقات است. دانشگاه دارای ۱۱۰۰ دانشجوی مقطع کارشناسی و ارشد و دکترا می‌باشد.[۴] این دانشگاه در سال ۱۳۹۵ در رده‌بندی دانشگاه‌های صنعتی ایران رتبه ۷ام را کسب کرده است.[۵]

پیشینه دانشگاه[ویرایش]

این دانشگاه با قدمت بیش از ۴۰ سال به عنوان یکی از دانشکده‌های مهم دانشگاه شیراز با عنوان دانشکده صنعت الکترونیک به شروع به کار کرد و این دانشکده در سال ۱۳۸۲ به دانشگاه صنعتی شیراز تبدیل گردد. طرح فعلی این دانشگاه، شامل هفت دانشکده مهندسی برق، دانشکده مهندسی مکانیک و هوافضا، دانشکده علوم، دانشکده مهندسی مواد، دانشکده مهندسی عمران و محیط زیست، دانشکده صنایع و دانشکده مهندسی شیمی نفت و گاز می‌باشد که در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا فعال می‌باشند.

دانشکده مهندسی مکانیک و هوافضا[ویرایش]

هسته اولیه دانشکده مهندسی مکانیک و هوافضا در تیر ماه سال ۱۳۸۴ شکل گرفت و از سال ۱۳۸۶ با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک در گرایش تبدیل انرژی رسماً فعالیت خود را آغاز نمود. دامنه فعالیت آموزشی و پژوهشی دانشکده مهندسی مکانیک با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد در گرایش طراحی کاربردی در سال ۱۳۸۸ و پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی هوافضا در گرایش آیرودینامیک در سال ۱۳۸۹ وسعت بیشتری یافت. دانشکده مهندسی مکانیک و هوافضا در جهت گسترش دامنه فعالیت‌های خود از سال ۱۳۹۱ به پذیرش دانشجوی دکترای مهندسی مکانیک نیز همت گمارد. هم‌اکنون این دانشکده ۱۲ عضو هیئت علمی دارد که از این میان ۳ نفر دارای مرتبه دانشیاری و بقیه استادیار می‌باشند. دانشکده متشکل از سه گروه طراحی جامدات، حرارت-سیالات و هوافضا است؛ که در مقطع دکتری در دو گرایش تبدیل انرژی و طراحی کاربردی و در مقطع کارشناسی ارشد در سه گرایش تبدیل انرژی، طراحی کاربردی و آیرودینامیک فعال است.

اساتید دانشکده در زمینه‌های تخصصی متنوعی نظیر آیرودینامیک تجربی، دینامیک سیالات محاسباتی، دینامیک حریق، انرژی خورشیدی، سیال دوفازی، کامپوزیت و نانوکامپوزیت، نانو مکانیک محاسباتی، پایداری سازه، مکانیک شکست، رباتیک، کنترل، مکاترونیک و ابزاردقیق مشغول فعالیت هستند.

این دانشکده امکاناتی نظیر مرکز محاسبات سریع و انتقال به تورین ملی به عنوان اولین دانشگاه‌های کشور، آزمایشگاه‌های آیرودینامیک و تونل باد، کامپوزیت، نانوکامپوزیت، مکاترونیک و اندازه ­گیری، تعیین خواص مکانیکی مواد، انرژی و موتورهای احتراقی و پژوهشکده سامانه‌های دریایی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد

دانشکده مهندسی عمران و محیط زیست[ویرایش]

دانشکده مهندسی عمران و محیط زیست در سال ۱۳۸۶ تأسیس شد. این دانشکده در سه شاخه اصلی مهندسی زلزله، ژئوتکنیک و سازه‌های هیدرولیکی فعالیت دارد.

این دانشکده در شاخه ژئوتکنیک در زمینه‌های ژئوتکنیک لرزه‌ای، ژئوتکنیک زیست‌محیطی، مدلسازی رفتاری خاک‌ها، ژئومکانیک، مکانیک خاک‌های غیر اشباع، قابلیت اعتماد در مهندسی ژئوتکنیک، آنالیزهای حدی در مکانیک خاک و روش‌های نوین عددی در مهندسی ژئوتکنیک، مطالعات آزمایشگاهی و صحرایی خاک‌ها و سدهای خاکی و سازه‌های آبی و در شاخه مهندسی زلزله در زمینه‌های طراحی لرزه‌ای و کنترل غیر عامل سازه، جداسازی لرزه‌ای، مقاوم‌سازی و بهسازی‌سازه‌ها، انفجار، پدافند غیرعامل، ژئوتکنیک لرزه‌ای و قابلیت اعتماد فعالیت دارد.

دانشکد مهندسی شیمی[ویرایش]

دانشکده مهندسی شیمی در سال ۱۳۸۳ افتتاح گردید. زمینه‌های تحقیقاتی دانشکده شامل ترمودینامیک و تعادل فازی، بیوتکنولوژی، تشکیل داکس و شبیه‌سازی است.

دانشکده شیمی[ویرایش]

دانشکده شیمی در سال ۱۳۸۷ دوره کارشناسی ارشد گرایش شیمی فیزیک را راه‌اندازی کرد. این دانشکده در سال ۱۳۹۰ برای اولین بار در کشور گرایش شیمی دارویی در مقطع کارشناسی ارشد را تدوین، برنامه‌ریزی و راه‌اندازی کرد.

زمینه تخصصی گروه آموزشی شیمی فیزیک شامل ترمودینامیک‌های کلاسیکی و آماری، شبیه‌سازی‌های مکانیک ملکولی و داکینگ، شیمی محاسباتی و طیف‌سنج ملکولی است. پیش بینی و محاسبه خواص ماکروسکوپی (مثل خواص ترمودینامیکی و انتقالی) برای مواد و ترکیبات مختلف (از جمله خنک‌کننده‌های و مایعات یونی)، شبیه‌سازی و مطالعات تجربی برهم‌کنش‌های بیومولکولی و دارویی، بررسی خواص مختلف الکترونی و ملکولی ترکیبات مختلف از طریق محاسبات مکانیک مولکولی و کوانتومی و مطالعه و انتساب طیف‌های IR و رامان، از جمله فعالیت‌های این گروه آموزشی است؛ همچنین گرایش نو بنیاد شیمی دارویی دارای اساتیدی با زمینه‌های تخصصی طراحی و سنتز ترکیبات دارویی، سنتز ترکیبات هتروسیکل، متودولوژی در سنتز ترکیبات آلی و شیمی محاسباتی دارویی می‌باشد. این گروه آموزشی دارای قابلیت‌های مختلفی از جمله توانایی طراحی و سنتز ترکیبات جدید و قدیم دارویی در مقیاس‌های آزمایشگاهی و نیمه صنعتی، تهیه و تولید داروهای گیاهی و نانوداروهای گیاهی و نانوداروها و سنتز ترکیبات حد واسط آلی می‌باشد.

این دانشکده طرح‌ها و همکاری‌هایی متنوعی با صنایع خارج از دانشگاه از جمله مطالعه و بررسی روش‌های سنتزی ماده ردیاب اورانین و انجام طرح مطالعاتی و تحقیقاتی اصلاح و کنترل کیفیت انواع رنگ‌های ترافیکی شهر شیراز داشته است.

در فروردین ماه ۱۳۸۹ این دانشکده میزبان سیزدهمین سمینار شییمی فیزیک ایران بود.

دانشکده مهندسی و علم مواد[ویرایش]

دانشکده مهندسی و علم مواد در سال ۱۳۸۶ تأسیس شد و در سال ۱۳۸۸ با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد مواد گرایش الکتروسرامیک فعالیت خود را آغاز نمود. تعداد اعضای هیئت علمی دانشکده ۶ نفر شامل ۲ نفر با مرتبه دانشیار و باقی استادیار هستند.

این دانشکده دارای سه گرایش کارشناسی ارشد شامل الکتروسرامیک، خوردگی و حفاظت از مواد و شناسایی و انتخاب مواد است. در گرایش الکتروسرامیک تمرکز تحقیقات بر خواص مغناطیسی سرامیک‌ها و بهینه‌سازی سلول‌های خورشیدی حساس‌شده با رنگینه است. گرایش خوردگی و حفاظت بیشتر در زمینه مطالعه رفتار خوردگی مواد پیشرفته همانند شیشه‌های فلزی، آبکاری نانوکامپیوزیتی و پوشش‌های دمای بالا فعال است و در گرایش شناسایی و انتخاب مواد نیز پژوهش‌ها بیشتر در خصوص مشخصه‌یابی ریزساختاری و خواص مواد پیشرفته مانند کامپوزیت‌های تقویت شده با شیشه‌های فلزی و کامپوزیت‌های به دست آمده از روش اتصال نوردی تجمعی است.

رشته‌ها و دانشکده‌ها[ویرایش]

رشته‌ها[ویرایش]

این دانشگاه تا سال ۱۳۸۶ اقدام به پذیرش دانشجویان تحت بورسیه ارتش جمهوری اسلامی ایران در مقطع کاردانی در رشته برق و گرایش الکترونیک می‌نمود و در حال حاضر در سه مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترا دانشجو می‌پذیرد.

دانشکده / بخش کارشناسی کارشناسی ارشد دکتری
مهندسی برق و الکترونیک الکترونیک - کنترل - مخابرات(۱۳۸۳) الکترونیک (نوری) - کنترل - قدرت (سیستمهای قدرت و انرژی / الکترونیک قدرت و ماشین‌های الکتریکی) - مخابرات (سیستم / میدان)(۱۳۸۳) الکترونیک - مخابرات (سیستم) - قدرت(۱۳۸۳)
مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات فناوری اطلاعات(۱۳۸۳) شبکه‌های کامپیوتری / مهندسی نرم‌افزار(۱۳۸۹) شبکه‌های کامپیوتری
مهندسی شیمی، نفت و گاز گاز / مهندسی شیمی(۱۳۸۸) نفت وگاز/مهندسی شیمی(۱۳۸۸)
مهندسی مکانیک و هوا فضا طراحی کاربردی / تبدیل انرژی / آئرودینامیک(۱۳۸۴) تبدیل انرژی /طراحی کاربردی(۱۳۸۴)
مهندسی صنایع صنایع (از ۱۳۹۲) صنایع (از ۱۳۹۰)
مهندسی عمران و محیط زیست زلزله / مکانیک خاک و پی / سازه‌های هیدرولیکی زلزله/مکانیک خاک وپی
مهندسی و علوم مواد خوردگی و حفاظت از مواد / سرامیک
فیزیک فوتونیک (گرایش فیزیک) /شیمی فیزیک
ریاضی ریاضی محض (آنالیز) / ریاضی کاربردی (تحقیق در عملیات / معادلات دیفرانسیل و آنالیز عددی))(۱۳۸۵) ریاضی کاربردی (تحقیق در عملیات(۱۳۸۹)
شیمی شیمی آلی (دارویی)

دانشکده‌ها[ویرایش]

دانشگاه دارای ۹ دانشکده و یک گروه است که عبارتند از:

واحد پردیس دانشگاهی این دانشگاه نیز از مهرماه ۱۳۹۲ در رشته‌های مهندسی برق (الکترونیک – قدرت – مخابرات)، مهندسی شیمی گرایش گاز، مهندسی عمران – زلزله و مهندسی فناوری اطلاعات (IT) گرایش شبکه‌های کامپیوتری در مقطع کارشناسی ارشد دانشجو می‌پذیرد. .[۶]

رؤسای دانشگاه[ویرایش]

رئیس دانشگاه دوره ریاست زمینه تخصص
جلیل مقدسی ۱۳۸۳–۱۳۸۹ شیمی
شاهرخ جم ۱۳۸۹–۱۳۹۲ مهندسی برق
جلیل مقدسی ۱۳۹۲-تاکنون شیمی

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. عمر ریاست بیش از ۴۰ رئیس دانشگاه/ فهرست با سابقه‌ترین روسا خبرگزاری مهر
  2. وبگاه دانشگاه صنعتی شیراز
  3. "دربارهٔ شهر جدید صدرا". شرکت عمران شهر جدید صدرا. Retrieved 4 شهریور ۱۳۹۰.  Check date values in: |accessdate= (help)
  4. "اخبار دانشگاه". وبگاه رسمی دانشگاه صنعتی شیراز. Retrieved 13 دی 1390.  Check date values in: |accessdate= (help)
  5. http://ur.isc.gov.ir/Default.aspx?selected_tab=RANKING_TAB
  6. http://www.hamshahrionline.ir/details/197390

|}