دانشگاه صنعتی شیراز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو


دانشگاه صنعتی شیراز
Sutech.png
تأسیس ۱۳۸۲
نوع دانشگاه عمومی
رئیس جلیل مقدسی
(۱۳۹۲ تاکنون)[۱]
معاون آموزشی دکتر فرزین امامی
معاون دانشجویی دکتر اسماعیل حسام الدینی
هیئت علمی ۹۸
دانشجویان ۱۱۰۰
کارشناسی ۷۵۰
کارشناسی ارشد ۳۰۰
مکان شیراز
وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
وب‌گاه http://www.sutech.ac.ir/

دانشگاه صنعتی شیراز دومین دانشگاه دولتی در استان فارس است و در اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۳ توسط وزیر علوم تحقیقات و فناوری دولت وقت، جعفر توفیقی گشایش یافت. ساختمان این دانشگاه پیشتر متعلق به دانشکده صنعت الکترونیک دانشگاه شیراز بوده‌است که در سال ۱۳۸۳ مستقلاً به دانشگاه صنعتی شیراز انتقال و تغییر نام یافت.[۲] این دانشگاه در بلوار مدرس شهر شیراز واقع است و محوطه جدید آن واقع در شهر جدید صدرا در شمال غرب شیراز هم اکنون درحال ساخت است.[۳] این دانشگاه در حال حاضر در ۳۲ رشته تحصیلی از طریق آزمون سراسری دانشجو می‌پذیرد که از این تعداد، ۴ رشته مربوط به مقطع تحصیلی دکتری، ۲۳ رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد و ۵ رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی می‌باشد. همچنین دانشگاه صنعتی شیراز در حال حاضر دارای دو پژوهشکده و یک مرکز تحقیقات است. دانشگاه دارای ۱۱۰۰ دانشجوی مقطع کارشناسی و ارشد و دکترا می‌باشد.[۴] این دانشگاه در سال ۱۳۹۵ در رده‌بندی دانشگاه‌های صنعتی ایران رتبه ۷ام را کسب کرده است.[۵]

پیشینه دانشگاه[ویرایش]

این دانشگاه با قدمت بیش از ۴۰ سال به عنوان یکی از دانشکده‌های مهم دانشگاه شیراز با عنوان دانشکده صنعت الکترونیک به شروع به کار کرد و این دانشکده در سال ۱۳۸۲ به دانشگاه صنعتی شیراز تبدیل گردد. طرح فعلی این دانشگاه، شامل هفت دانشکده مهندسی برق، دانشکده مهندسی مکانیک و هوافضا، دانشکده علوم، دانشکده مهندسی مواد، دانشکده مهندسی عمران و محیط زیست، دانشکده صنایع و دانشکده مهندسی شیمی نفت و گاز می‌باشد که در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا فعال می‌باشند.

پردیس دانشگاه[ویرایش]

پردیس دانشگاه صنعتی شیراز از سال 1392 کار خود را آغاز کرد.

پردیس دانشگاه هم اکنون در رشته های مهندسی برق ( گرایش های الکترونیک، مخابرات، کنترل، قدرت)، مهندسی شیمی، مهندسی گاز، مهندسی فناوری اطلاعات، مهندسی کامپیوتر( گرایش نرم افزار)، مهندسی عمران( گرایش زلزله)، مهندسی مکانیک( گرایش طراحی کاربردی)، مهندسی مواد، ریاضی ( گرایش تحقیق در عملیات) و شیمی داروئی حدود 145 دانشجو می پذیرد.[۶]

رشته‌ها و دانشکده‌ها[ویرایش]

رشته‌ها[ویرایش]

این دانشگاه تا سال ۱۳۸۶ اقدام به پذیرش دانشجویان تحت بورسیه ارتش جمهوری اسلامی ایران در مقطع کاردانی در رشته برق و گرایش الکترونیک می‌نمود و در حال حاضر در سه مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترا دانشجو می‌پذیرد.

دانشکده / بخش کارشناسی کارشناسی ارشد دکتری
مهندسی برق و الکترونیک الکترونیک - کنترل - مخابرات(۱۳۸۳) الکترونیک (نوری) - کنترل - قدرت (سیستمهای قدرت و انرژی / الکترونیک قدرت و ماشین‌های الکتریکی) - مخابرات (سیستم / میدان)(۱۳۸۳) الکترونیک - مخابرات (سیستم) - قدرت(۱۳۸۳)
مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات فناوری اطلاعات(۱۳۸۳) شبکه‌های کامپیوتری / مهندسی نرم‌افزار(۱۳۸۹) شبکه‌های کامپیوتری
مهندسی شیمی، نفت و گاز گاز / مهندسی شیمی(۱۳۸۸) نفت وگاز/مهندسی شیمی(۱۳۸۸)
مهندسی مکانیک و هوا فضا طراحی کاربردی / تبدیل انرژی / آئرودینامیک(۱۳۸۴) تبدیل انرژی /طراحی کاربردی(۱۳۸۴)
مهندسی صنایع صنایع (از ۱۳۹۲) صنایع (از ۱۳۹۰)
مهندسی عمران و محیط زیست زلزله / مکانیک خاک و پی / سازه‌های هیدرولیکی زلزله/مکانیک خاک وپی
مهندسی و علوم مواد خوردگی و حفاظت از مواد / سرامیک/شناسایی و انتخاب مواد مهندسی
فیزیک فوتونیک (گرایش فیزیک) /شیمی فیزیک
ریاضی ریاضی محض (آنالیز) / ریاضی کاربردی (تحقیق در عملیات / معادلات دیفرانسیل و آنالیز عددی))(۱۳۸۵) ریاضی کاربردی (تحقیق در عملیات(۱۳۸۹)
شیمی شیمی آلی (دارویی)

دانشکده‌ها[ویرایش]

دانشگاه دارای ۹ دانشکده و یک گروه است که عبارتند از:

واحد پردیس دانشگاهی این دانشگاه نیز از مهرماه ۱۳۹۲ در رشته‌های مهندسی برق (الکترونیک – قدرت – مخابرات)، مهندسی شیمی گرایش گاز، مهندسی عمران – زلزله و مهندسی فناوری اطلاعات (IT) گرایش شبکه‌های کامپیوتری در مقطع کارشناسی ارشد دانشجو می‌پذیرد. .[۷]

دانشکده مهندسی برق[ویرایش]

دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی شیراز که هسته اصلی این دانشگاه می باشد و قبل از تاسیس دانشگاه به عنوان دانشکده برق دانشگاه شیراز فعال بوده است. این دانشکده در سال 1383 از دانشگاه شیراز جدا شده و به صورت مستقل در حال فعالیت است.

در حال این دانشکده در مقطع لیسانس در گرایش های الکترونیک، مخابرات و کنترل و در مقطع فوق لیسانس و دکترا در گرایش های الکترونیک و مخابرات و کنترل و قدرت دانشجو می پذیرد.

آزمایشگاه های این دانشکده در دو دسته آزمایشگاه های آموزشی و آزمایشگاه های تحقیقاتی فعالیت می کنند. از آزمایشگاه های آموزشی این دانشکده میتوان به آزمایشگاه های الکترونیک، مدارمنطقی و معماری کامپیوتر و ... اشاره کرد. همچنین آزمایشگاه های طراحی مدارات مجتمع، مایکروویو، پردازش تصویر و ... در دسته آزمایشگاه های تحقیقاتی هستند. [۸][۹][۱۰]


دانشکده مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات[ویرایش]

دانشکده مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات

دانشکده مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات در سال 1383 شروع به کار کرد. این دانشکده در رشته مهندسی کامپیوتر در گرایش نرم افزار و در رشته مهندسی فناوری اطلاعات در گرایش های معماری سیستم های کامپیوتری، شبکه های کامپیوتری، معماری سازمانی دانشجو می پذیرد.

زمینه های تحقیقاتی این دانشکده شامل هوش مصنوعی، FPGA ، معماری کامپیوتر، پردازش موازی، امنیت، شبکه، محاسبات ابری، تعامل انسان با کامپیوتر، شبکه های اجتماعی و ... می باشد.

از امکانات دانشکده مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات میتوان به آزمایشگاه های امنیت شبکه و نرم افزار، سیستم های توزیع شده و نرم افزار پیشرفته، معماری کامپیوتر، مدیریت فناوری اطلاعات و معماری سازمانی و شبکه های مبتنی بر نرم افزار اشاره کرد. [۱۱]


دانشکده مهندسی مکانیک و هوافضا[ویرایش]

هسته اولیه دانشکده مهندسی مکانیک و هوافضا در تیر ماه سال ۱۳۸۴ شکل گرفت و از سال ۱۳۸۶ با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک در گرایش تبدیل انرژی رسماً فعالیت خود را آغاز نمود. دامنه فعالیت آموزشی و پژوهشی دانشکده مهندسی مکانیک با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد در گرایش طراحی کاربردی در سال ۱۳۸۸ و پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی هوافضا در گرایش آیرودینامیک در سال ۱۳۸۹ وسعت بیشتری یافت. دانشکده مهندسی مکانیک و هوافضا در جهت گسترش دامنه فعالیت‌های خود از سال ۱۳۹۱ به پذیرش دانشجوی دکترای مهندسی مکانیک نیز همت گمارد. هم‌اکنون این دانشکده ۱۲ عضو هیئت علمی دارد که از این میان ۳ نفر دارای مرتبه دانشیاری و بقیه استادیار می‌باشند. دانشکده متشکل از سه گروه طراحی جامدات، حرارت-سیالات و هوافضا است؛ که در مقطع دکتری در دو گرایش تبدیل انرژی و طراحی کاربردی و در مقطع کارشناسی ارشد در سه گرایش تبدیل انرژی، طراحی کاربردی و آیرودینامیک فعال است.

اساتید دانشکده در زمینه‌های تخصصی متنوعی نظیر آیرودینامیک تجربی، دینامیک سیالات محاسباتی، دینامیک حریق، انرژی خورشیدی، سیال دوفازی، کامپوزیت و نانوکامپوزیت، نانو مکانیک محاسباتی، پایداری سازه، مکانیک شکست، رباتیک، کنترل، مکاترونیک و ابزاردقیق مشغول فعالیت هستند.

این دانشکده امکاناتی نظیر مرکز محاسبات سریع و انتقال به تورین ملی به عنوان اولین دانشگاه‌های کشور، آزمایشگاه‌های آیرودینامیک و تونل باد، کامپوزیت، نانوکامپوزیت، مکاترونیک و اندازه ­گیری، تعیین خواص مکانیکی مواد، انرژی و موتورهای احتراقی و پژوهشکده سامانه‌های دریایی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد.

دانشکده مهندسی مکانیک و هوافضا و عمران

دانشکده مهندسی عمران و محیط زیست[ویرایش]

دانشکده مهندسی عمران و محیط زیست در سال ۱۳۸۶ تأسیس شد. این دانشکده در سه شاخه اصلی مهندسی زلزله، ژئوتکنیک و سازه‌های هیدرولیکی فعالیت دارد.

این دانشکده در شاخه ژئوتکنیک در زمینه‌های ژئوتکنیک لرزه‌ای، ژئوتکنیک زیست‌محیطی، مدلسازی رفتاری خاک‌ها، ژئومکانیک، مکانیک خاک‌های غیر اشباع، قابلیت اعتماد در مهندسی ژئوتکنیک، آنالیزهای حدی در مکانیک خاک و روش‌های نوین عددی در مهندسی ژئوتکنیک، مطالعات آزمایشگاهی و صحرایی خاک‌ها و سدهای خاکی و سازه‌های آبی و در شاخه مهندسی زلزله در زمینه‌های طراحی لرزه‌ای و کنترل غیر عامل سازه، جداسازی لرزه‌ای، مقاوم‌سازی و بهسازی‌سازه‌ها، انفجار، پدافند غیرعامل، ژئوتکنیک لرزه‌ای و قابلیت اعتماد فعالیت دارد.

دانشکد مهندسی شیمی[ویرایش]

دانشکده شیمی و مهندسی شیمی

دانشکده مهندسی شیمی در سال ۱۳۸۳ افتتاح گردید. زمینه‌های تحقیقاتی دانشکده شامل ترمودینامیک و تعادل فازی، بیوتکنولوژی، تشکیل داکس و شبیه‌سازی است.

دانشکده شیمی[ویرایش]

دانشکده شیمی در سال ۱۳۸۷ دوره کارشناسی ارشد گرایش شیمی فیزیک را راه‌اندازی کرد. این دانشکده در سال ۱۳۹۰ برای اولین بار در کشور گرایش شیمی دارویی در مقطع کارشناسی ارشد را تدوین، برنامه‌ریزی و راه‌اندازی کرد.

زمینه تخصصی گروه آموزشی شیمی فیزیک شامل ترمودینامیک‌های کلاسیکی و آماری، شبیه‌سازی‌های مکانیک ملکولی و داکینگ، شیمی محاسباتی و طیف‌سنج ملکولی است. پیش بینی و محاسبه خواص ماکروسکوپی (مثل خواص ترمودینامیکی و انتقالی) برای مواد و ترکیبات مختلف (از جمله خنک‌کننده‌های و مایعات یونی)، شبیه‌سازی و مطالعات تجربی برهم‌کنش‌های بیومولکولی و دارویی، بررسی خواص مختلف الکترونی و ملکولی ترکیبات مختلف از طریق محاسبات مکانیک مولکولی و کوانتومی و مطالعه و انتساب طیف‌های IR و رامان، از جمله فعالیت‌های این گروه آموزشی است؛ همچنین گرایش نو بنیاد شیمی دارویی دارای اساتیدی با زمینه‌های تخصصی طراحی و سنتز ترکیبات دارویی، سنتز ترکیبات هتروسیکل، متودولوژی در سنتز ترکیبات آلی و شیمی محاسباتی دارویی می‌باشد. این گروه آموزشی دارای قابلیت‌های مختلفی از جمله توانایی طراحی و سنتز ترکیبات جدید و قدیم دارویی در مقیاس‌های آزمایشگاهی و نیمه صنعتی، تهیه و تولید داروهای گیاهی و نانوداروهای گیاهی و نانوداروها و سنتز ترکیبات حد واسط آلی می‌باشد.

این دانشکده طرح‌ها و همکاری‌هایی متنوعی با صنایع خارج از دانشگاه از جمله مطالعه و بررسی روش‌های سنتزی ماده ردیاب اورانین و انجام طرح مطالعاتی و تحقیقاتی اصلاح و کنترل کیفیت انواع رنگ‌های ترافیکی شهر شیراز داشته است.

در فروردین ماه ۱۳۸۹ این دانشکده میزبان سیزدهمین سمینار شییمی فیزیک ایران بود.

دانشکده مهندسی و علم مواد[ویرایش]

دانشکده مهندسی و علم مواد

دانشکده مهندسی و علم مواد در سال ۱۳۸۶ تأسیس شد و در سال ۱۳۸۸ با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد مواد گرایش الکتروسرامیک فعالیت خود را آغاز نمود. تعداد اعضای هیئت علمی دانشکده ۶ نفر شامل ۲ نفر با مرتبه دانشیار و باقی استادیار هستند.

این دانشکده دارای سه گرایش کارشناسی ارشد شامل الکتروسرامیک، خوردگی و حفاظت از مواد و شناسایی و انتخاب مواد است. در گرایش الکتروسرامیک تمرکز تحقیقات بر خواص مغناطیسی سرامیک‌ها و بهینه‌سازی سلول‌های خورشیدی حساس‌شده با رنگینه است. گرایش خوردگی و حفاظت بیشتر در زمینه مطالعه رفتار خوردگی مواد پیشرفته همانند شیشه‌های فلزی، آبکاری نانوکامپیوزیتی و پوشش‌های دمای بالا فعال است و در گرایش شناسایی و انتخاب مواد نیز پژوهش‌ها بیشتر در خصوص مشخصه‌یابی ریزساختاری و خواص مواد پیشرفته مانند کامپوزیت‌های تقویت شده با شیشه‌های فلزی و کامپوزیت‌های به دست آمده از روش اتصال نوردی تجمعی است.


دانشکده مهندسی صنایع[ویرایش]

دانشکده مهندسی صنایع از جدیدترین دانشکده های این دانشگاه می باشد و در سال 1390 افتتاح گردید. زمینه های تحقیقاتی این دانشکده شامل زنجیره تامین، طراحی آزمایش ها، سیستم های تصمیم گیری، سیستم های مدیریت کیفیت، پویایی شناسی سیستم ها، مدیریت و برنامه ریزی استراتژیک و برنامه ریزی و زمان بندی تولید می باشد. [۱۲]

دانشکده ریاضی[ویرایش]

این دانشکده همزمان تا تاسیس دانشگاه در همان سال 1383 گشایش یافت و هم اکنون در سه زمینه تحقیق در عملیات، معادلات دیفرانسیل و آنالیز ریاضی فعالیت می کند.

دانشکده ریاضی تاکنون در برخی از پروژه ها مانند زمان بندی چراغ راهنمایی و رانندگی، پیش بینی ترافیک شهری و ... با شهرداری شیراز همکاری داشته است. در حال حاضر این دانشکده دارای 8 عضو هیئت علمی می باشد.

گفتنی است در سال 1395 دانشکده ریاضی میزبان نهمین کنفرانس تحقیق در عملیات کشور بود. [۱۳]

دانشکده علوم پایه(ریاضی و فیزیک)

دانشکده فیزیک[ویرایش]

دانشکده فیزیک نیز مشابه دانشکده ریاضی از اولین دانشکده هایی بود که همزمان با تاسیس دانشگاه در همان سال 1383 گشایش یافت. زمینه های تحقیقاتی این دانشکده شامل اپتیک غیر خطی،لیزرهای حالت جامد،اپتیک کوانتومی، نانوفیزیک، فیبرهای نوری، ابررسانایی، ماده چگال نرم می باشد.

این دانشکده در سال 1392 میزبان بیستمین کنفرانس اپتیک و فوتونیک ایران و در سال 1395 میزبان همایش روز جهانی فیزیک بود.

دانشکده فیزیک در حال حاضر دارای 8 عضو هیئت علمی می باشد. [۱۴]خوابگاه ها[ویرایش]

این دانشگاه دارای دو مجموعه خوابگاه پسرانه و دخترانه می باشد و خوابگاه ها در محوطه دانشگاه واقع هستند.

خوابگاه های پسرانه شامل 4 بلوک مدرس، رازی، ابن سینا و چمران می باشد. زیربنای این خوابگاه 10500 متر مربع می باشد و ظرفیتی در حدود 430 نفر دارد. امکانات خوابگاه پسرانه شامل سالن مطالعه، سالن تلویزیون، مرکز کامپیوتر، فضای سبز، چمن مصنوعی بوفه و وسایل ورزشی مختص فضای سبز می باشد.

خوابگاه های دخترانه شامل دو بلوک یاس و نرگس می باشد.زیربنای این خوابگاه 5200 متر مربع می باشد و ظرفیتی در حدود 190 نفر دارد. امکانات خوابگاه دخترانه شمال سالن مطالعه، بوفه ، فضای سبز، زمین ورزشی والیبال و بسکتبال، سالن تلویزیون و وسایل مختص فضای سبز می باشد. [۱۵]

کتابخانه[ویرایش]

کتابخانه دانشگاه صنعتی شیراز در حال حاضردر بخش های مخزن کتاب، نشریات، بخش مرجع و پایان نامه ها و سالن مطالعه فعالیت میکند. مخزن کتابخانه دارای 30000 جلد کتاب فارسی و لاتین ، بخش مرجع کتابخانه دارای بیش از 2000 جلد کتاب و بخش پایان نامه ها در حدود 1200 پایان نامه را در خود گنجانده است. در بخش نشریات نیز تعدادی نشریه در زمینه های مختلف از جمله مهندسی، علوم انسانی، علوم اجتماعی و ... وجود دارد.

بخش اصلی کتابخانه سالن مطالعه آن می باشد که در دو طبقه وجود دارد. طبقه پایین مخصوص پسران و طبقه بالا مخصوص دختران می باشد و در مجموع ظرفیتی در حدود 140 نفر را داراست.[۱۶]


افتخارات دانشگاه[ویرایش]

  • پژوهشکر برتر کشوری در سال 94
  • پژوهشگر برتر IEEE در سال 93
  • کسب جایزه Usern
  • یک صدم درصد دانشمندان برتر (1 نفر)
  • یک درصد دانشمندان برتر ( 2 نفر)[۱۷][۱۸][۱۹][۲۰]

رؤسای دانشگاه[ویرایش]

رئیس دانشگاه دوره ریاست زمینه تخصص
جلیل مقدسی ۱۳۸۳–۱۳۸۹ شیمی
شاهرخ جم ۱۳۸۹–۱۳۹۲ مهندسی برق
جلیل مقدسی ۱۳۹۲-تاکنون شیمی

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

|}