دانشگاه صنعتی شیراز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو


دانشگاه صنعتی شیراز
Sutech.png
تأسیس ۱۳۸۲
نوع دانشگاه صنعتی
رئیس جلیل مقدسی
(۱۳۹۲ تاکنون)[۱]
معاون دانشجویی دکتر اسماعیل حسام الدینی
هیئت علمی ۹۸
دانشجویان ۱۱۰۰
کارشناسی ۷۵۰
کارشناسی ارشد ۳۰۰
مکان شیراز
وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
وب‌گاه http://www.sutech.ac.ir/

دانشگاه صنعتی شیراز دومین دانشگاه دولتی در استان فارس است و در اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۳ توسط وزیر علوم، تحقیقات و فناوری آن زمان، جعفر توفیقی گشایش یافت. ساختمان این دانشگاه پیشتر متعلق به دانشکده صنعت الکترونیک دانشگاه شیراز بوده‌است که در سال ۱۳۸۳ مستقلاً به دانشگاه صنعتی شیراز انتقال و تغییر نام یافت.[۲] این دانشگاه در بلوار مدرس شهر شیراز واقع است و محوطه جدید آن واقع در شهر جدید صدرا در شمال غرب شیراز هم اکنون درحال ساخت است.[۳] این دانشگاه در حال حاضر در ۳۲ رشته تحصیلی از طریق آزمون سراسری دانشجو می‌پذیرد که از این تعداد، ۴ رشته مربوط به مقطع تحصیلی دکتری، ۲۳ رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد و ۵ رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی می‌باشد. همچنین دانشگاه صنعتی شیراز در حال حاضر دارای دو پژوهشکده و یک مرکز تحقیقات است. دانشگاه دارای ۱۱۰۰ دانشجوی مقطع کارشناسی و ارشد و دکترا می‌باشد.[۴] این دانشگاه در سال ۱۳۹۵ در رده‌بندی دانشگاه‌های صنعتی ایران رتبه ۷ام را کسب کرده است.[۵]

پیشینه دانشگاه[ویرایش]

این دانشگاه با قدمت بیش از 40 سال به عنوان یکی از دانشکده های مهم دانشگاه شیراز با عنوان دانشکده صنعت الکترونیک به تربیت نیروهای کارآمد و مورد نیاز جامعه صنعتی پرداخته است. امکانات آموزشی و پژوهشی بسیار مناسب و اساتید مجرب و کارآزموده علمی و صنعتی موجب گردید که این دانشگاه در سال 1382 به دانشگاه صنعتی شیراز تبدیل گردد. طرح فعلی این دانشگاه، شامل هفت دانشکده مهندسی برق، دانشکده مهندسی مکانیک و هوافضا، دانشکده علوم، دانشکده مهندسی مواد، دانشکده مهندسی عمران و محیط زیست، دانشکده صنایع و دانشکده مهندسی شیمی نفت و گاز می باشد که در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا فعال می باشند.

واحد پردیس دانشگاهی این دانشگاه نیز با کسب مجوز از دفتر شورای گسترش آموزش عالی از مهرماه ۱۳۹۲ در رشته های مهندسی برق (الکترونیک – قدرت – مخابرات )، مهندسی شیمی گرایش گاز، مهندسی عمران – زلزله و مهندسی فناوری اطلاعات (IT) گرایش شبکه های کامپیوتری در مقطع کارشناسی ارشد دانشجو می پذیرد.

دانشکده مهندسی مکانیک[ویرایش]

هسته اوليه دانشکده مهندسی مکانیک و هوافضا در تیر ماه سال 1384 با استخدام آقایان دکتر نیک سرشت و دکتر جهان میری در جهت ایجاد یکی از رشته­ های اصلی شاخه مهندسی، ارتباط هر چه بیشتر با صنعت و ارتقا جایگاه خود به عنوان یک دانشگاه صنعتی در جنوب کشور شکل گرفت و از سال 1386 با پذيرش دانشجو در مقطع کارشناسي ارشد مهندسي مکانيک در گرايش تبديل انرژي رسماً فعالیت خود را آغاز نمود. دامنه فعاليت آموزشي و پژوهشي دانشکده مهندسي مکانيک با پذيرش دانشجو در مقطع کارشناسي ارشد در گرايش طراحي کاربردي در سال 1388 و پذيرش دانشجوي کارشناسي ارشد مهندسي هوافضا در گرايش آيروديناميک در سال 1389 وسعت بيشتري يافت. دانشکده مهندسي مکانيک و هوافضا در جهت گسترش دامنه فعاليت هاي خود از سال 1391 به پذيرش دانشجوي دکتراي مهندسي مکانيک نيز همت گمارد.

در طی یک دهه اخیر این دانشکده توانسته است با جذب اساتید فرهیخته و مجرب در راستای تربیت دانش آموختگان کارآمد و انجام پژوهش های علمی و کاربردی گام های مهمی را بردارد. هم اکنون دانشکده 12 عضو هیأت علمی دارد که از این میان 3 نفر دارای مرتبه دانشیاری و بقیه استادیار می باشند. دانشکده متشکل از سه گروه طراحی جامدات، حرارت-سیالات و هوافضا است و در مقطع دکتری در دو گرایش تبدیل انرژی و طراحی کاربردی و در مقطع کارشناسی ارشد در سه گرایش تبدیل انرژی، طراحی کاربردی و آیرودینامیک دانشجو می پذیرد.

اساتید دانشکده در زمینه های تخصصی متنوعی نظیر آیرودینامیک تجربی، دینامیک سیالات محاسباتی، دینامیک حریق، انرژی خورشیدی، سیال دوفازی، کامپوزیت و نانوکامپوزیت، نانو مکانیک محاسباتی، پایداری سازه، مکانیک شکست، رباتیک، کنترل، مکاترونیک و ابزاردقیق مشغول فعالیت هستند.

این دانشکده با ایجاد تمهیداتی نظیر ایجاد مرکز محاسبات سریع و انتقال به تورین ملی به عنوان اولین دانشگاه های کشور، آزمایشگاه های آیرودینامیک و تونل باد، کامپوزیت، نانوکامپوزیت، مکاترونیک و اندازه ­گیری، تعیین خواص مکانیکی مواد، انرژی و موتورهای احتراقی و راه اندازی پژوهشکده سامانه های دریایی امکان بسیار خوبی را جهت انجام پروژه های محاسباتی و تجربی در اختیار دانشجویان و محققین قرار می دهد و گام های بلندی در راستای انجام پروژه های صنعتی و تحقیقاتی مختلف برداشته است.

دانشکده مهندسی و علم مواد[ویرایش]

دانشکده مهندسی و علم مواد در سال 1386 تاسیس شد و در سال 1388 با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد مواد گرایش الکتروسرامیک فعالیت خود را آغاز نمود. البته مجوز های لازم به منظور پذیرش دانشجوی دکترا در گرایش مواد پیشرفته نیز اخذ شده است.

تعداد اعضای هیات علمی دانشکده 6 نفر شامل 2 نفر با مرتبه دانشیار و باقی استادیار هستند.

این دانشکده در سه گرایش کارشناسی ارشد شامل الکتروسرامیک، خوردگی و حفاظت از مواد و شناسایی و انتخاب مواد، دانشجو می پذیرد. در گرایش الکتروسرامیک تمرکز تحقیقات بیشتر بر خواص مغناطیسی سرامیک ها و بهینه سازی سلول های خورشیدی حساس شده با رنگینه است. گرایش خوردگی و حفاظت عمدتا در زمینه مطالعه رفتار خوردگی مواد پیشرفته همانند شیشه های فلزی، آبکاری نانوکامپیوزیتی و پوشش های دمای بالا فعال است و در گرایش شناسایی و انتخاب مواد نیز پژهش ها عمدتا در خصوص مشخصه یابی ریز ساختاری و خواص مواد پیشرفته مانند کامپوزیت های تقویت شده با شیشه های فلزی و کامپوزیت های بدست آمده از روش اتصال نوردی تجمعی است.

رشته‌های دانشگاه[ویرایش]

این دانشگاه تا سال ۱۳۸۶ اقدام به پذیرش دانشجویان تحت بورسیه ارتش جمهوری اسلامی ایران در مقطع کاردانی در رشته برق و گرایش الکترونیک می‌نمود. در حال حاضر در سه مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترا دانشجو می‌پذیرد:

}

دانشکده‌ها[ویرایش]

دانشگاه دارای ۹ دانشکده‌ و یک گروه است که عبارتند از:

واحد پردیس دانشگاهی این دانشگاه نیز با کسب مجوز از دفتر شورای گسترش آموزش عالی از مهرماه ۱۳۹۲ در رشته‌های مهندسی برق (الکترونیک – قدرت – مخابرات)، مهندسی شیمی گرایش گاز، مهندسی عمران – زلزله و مهندسی فناوری اطلاعات (IT) گرایش شبکه‌های کامپیوتری در مقطع کارشناسی ارشد دانشجو می‌پذیرد. .[۶]

رؤسای دانشگاه[ویرایش]

دانشکده / بخش کارشناسی کارشناسی ارشد دکتری
مهندسی برق و الکترونیک الکترونیک - کنترل - مخابرات(1383) الکترونیک (نوری) - کنترل - قدرت (سیستمهای قدرت و انرژی / الکترونیک قدرت و ماشین‌های الکتریکی) - مخابرات (سیستم / میدان)(1383) الکترونیک - مخابرات (سیستم) - قدرت(1383)
مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات فناوری اطلاعات(1383) شبکه‌های کامپیوتری / مهندسی نرم‌افزار(1389) شبکه‌های کامپیوتری
مهندسی شیمی، نفت و گاز × گاز / مهندسی شیمی(1388) نفت وگاز/مهندسی شیمی(1388)
مهندسی مکانیک و هوا فضا × طراحی کاربردی / تبدیل انرژی / آئرودینامیک(1384) تبدیل انرژی /طراحی کاربردی(1384)
مهندسی صنایع صنایع(از 1392) صنایع(از 1390) ×
مهندسی عمران و محیط زیست × زلزله / مکانیک خاک و پی / سازه‌های هیدرولیکی زلزله/مکانیک خاک وپی
مهندسی و علوم مواد × خوردگی و حفاظت از مواد / سرامیک ×
فیزیک × فوتونیک (گرایش فیزیک) /شیمی فیزیک
ریاضی × ریاضی محض (آنالیز) / ریاضی کاربردی (تحقیق در عملیات / معادلات دیفرانسیل و آنالیز عددی))(1385) ریاضی کاربردی (تحقیق در عملیات(1389) شیمی × شیمی آلی (دارویی) /
رئیس دانشگاه دوره ریاست زمینه تخصص
جلیل مقدسی ۱۳۸۳–۱۳۸۹ شیمی
شاهرخ جم ۱۳۸۹–۱۳۹۲ مهندسی برق
جلیل مقدسی ۱۳۹۲-تاکنون شیمی

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. عمر ریاست بیش از ۴۰ رئیس دانشگاه/ فهرست با سابقه‌ترین روسا خبرگزاری مهر
  2. وبگاه دانشگاه صنعتی شیراز
  3. "دربارهٔ شهر جدید صدرا". شرکت عمران شهر جدید صدرا. Retrieved 4 شهریور ۱۳۹۰.  Check date values in: |accessdate= (help)
  4. "اخبار دانشگاه". وبگاه رسمی دانشگاه صنعتی شیراز. Retrieved 13 دی 1390.  Check date values in: |accessdate= (help)
  5. http://ur.isc.gov.ir/Default.aspx?selected_tab=RANKING_TAB
  6. http://www.hamshahrionline.ir/details/197390

|}