ویکی‌پدیا:آیا می‌دانستید که...؟

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
میانبرها:

برای استفاده از آمیک‌ها در صفحات ویکی می توانید از این کد استفاده کنید که به صورت خودکار هر هفته آمیک‌ها را تعویض می‌کند.

{{ویکی‌پدیا:آیا می‌دانستید که...؟/هفته {{#time: W}} }}

پیش از ویرایش[ویرایش]

برای ویرایش درست تر در صفحه پروژه آمیک (آیا میدانستید ک‍ه ...؟) به بایدها و نبایدهای پروژه توجه نمائید:

 1. آغاز هر آمیک با * و سه نقطه و پایان آن با ؟ باید باشد. (*...ــــ؟)
 2. موضوع اصلی هر آمیک باید با دبیره درشت نوشته شده و به مقاله آن در ویکی‌پدیای فارسی پیوند داشته باشد.
 3. موارد مطرح شده در آمیک‌ها باید در مقاله مربوطه نیز موجود باشد.
 4. آمیک‌ها باید برای خوانندگانش شیوا، کاربرپسند و محرک باشد.
 5. آمیک‌ها باید پیوندهای کافی برای پی‌گیری کاربر را در خود داشته باشد.
 6. آمیک‌ها نباید دارای پیوند قرمز باشند. آمیک‌های دارای پیوند قرمز به صفحه نخست راه پیدا نخواهند کرد.
 7. آمیک‌ها نباید بیش از اندازه بلند و طولانی باشند.
 8. آمیک‌ها باید بر پایه منابع معتبر باشند.
 9. امکان تغییر یا حذف مقالات مرجع آمیک‌های انتخاب شده در ویکی‌پدیای فارسی کم یا غیر ممکن باشد.
 10. آمیک‌های انتخاب شده باید بی‌طرف و بدون جهت‌گیری سیاسی و یا مذهبی باشد.
 11. موضوع آمیک‌های انتخاب شده ایجاد کننده دید منفی و مخالف سیاست‌های ویکی‌پدیای فارسی درباره شخص زنده نباشد.
 12. آمیک‌هایی که موضوع کاملا تخیلی دارد باید ترکیبی از دنیای واقعی را نیز در خود داشته باشد.
 13. هرگونه ویرایش کلی آمیک‌های گذشته کاربران باید ابتدا در صفحه بحث پروژه یا هفته مربوطه عنوان شده و در صورت اجماع انجام گردد.
 14. در نگارش آمیک‌ها نباید منابع، پانویس‌ وارد شود.
  • تبصره: فقط یکی از آمیک‌های هر هفته، می‌تواند تصویر داشته باشد. تصویر در سمت چپ و بدون قاب می‌آید و متن آمیک مربوط به آن باید حاوی عبارت «(در تصویر)» باشد.
 15. هرگونه اعتراض برای ایجاد یا حذف آمیک‌ها باید در صفحه بحث هفته مربوطه یا صفحه بحث کاربری پی‌گیری شود.

بایگانی[ویرایش]

نظرخواهی‌ها[ویرایش]

برای مشاهدهٔ سایر نظرخواهی‌ها در ویکی‌پدیا:آیا می‌دانستید که...؟/هفته‌های ۲۰۱۵ (میلادی) نظر دهید.

نظرخواهی برای آیا می‌دانستید که...؟ هفتهٔ ۴۷ [ویرایش]
CowHA.jpg
نظرها [ویرایش]

با این آمیک موافق نیستم[ویرایش]

این آمیک " بهائیت دینی است که میرزا حسین‌علی نوری ملقب به بهاءالله در قرن ۱۹ میلادی در ایران بنیان گذاشت؟" از دید من اشتیاق به دنبال کردن در خواننده ایجاد نمکند. پیشنهاد حذف. --Alborz Fallah (بحث) ‏۱۵ مهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۰۹:۰۳ (UTC)

آمیک مورد بحث بعلت نقض سیاست شماره ۱۰ وپ:آمیک باید حذف شود. در مواردی که آمیک‎‌ها ناقض سیاست‌های آورده شده در وپ:آمیک باشد باید با یادآوری شماره سیاست نقض شده در خلاصه ویرایش حذف شود. ارژنگ ‏۱۸ ژوئیهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۲۲:۵۵ (UTC)
من هم با این آمیک و آمیک هفته گذشته و آینده که مورد بحث هستند مخالفم. بهتر است مسائل اعتقادی ادیان مختلف و همین‌طور مسائل سیاسی به صورت آمیک مطرح نشود.3000MAX عزیز جناب دکتر فلاح از کاربران باتجربهٔ ویکی‌پدیا هستند و مطمئن باشید که خیر و صلاح آن را می‌خواهند. هدف اصلی پروژه آمیک‌ها جذب مخاطب و کاربر جدید است. در آخر از تمام زحماتی که برای این پروژه می‌کشید به نوبه خودم تشکر می‌کنم. با احترام RAHA68 (بحث) ‏۱۶ اوت ۲۰۱۵، ساعت ۱۸:۵۱ (UTC)

رهای عزیز به بحث هفته ۴۶ مراجعه کنید مخالفت بنده با جناب فلاح برسر مسائل شخصی نیست به واقع میخاهم بدانم اگر آمیک من راجع به اسلام هم می‌بود ایا چنین جبه‌ای می‌گرفتند؟ چرا که امیکهای فراوان عقیدتی ای بودند و هستند ک ایشان ب ان خورده نگرفتند. مسائل عقیدتی هم دانشیک است و ویکیپدیا نیز سانسور نمی‌کند بهمین سبب بنده هنوز نتوانتسم نظر عزیزان مخالف این آمیک را درک کنم:) MAX3000 (بحث) ۱۸ مهر ۱۳۹۴، ساعت ۰۰:۳۷ (ایران) ‏۹ اکتبر ۲۰۱۵، ساعت ۲۱:۰۷ (UTC)

مطمئن باشید اگر آمیکی به این شکل «اسلام دینی است که محمد فرزند عبدالله در قرن ششم میلادی در عربستان بنیان گذاشت» می‌آوردید حتماً حتما مورد مخالفت بنده و یا دیگران قرار می‌گرفت. --Alborz Fallah (بحث) ‏۱۲ اکتبر ۲۰۱۵، ساعت ۰۷:۴۲ (UTC)
اگر قبل از محمد، عیسی مسیح ائلام خاتم الانبیا بودن می‌کرد و اظهار می‌داشت بعد او فرستاده‌ای نخواهد آمد ولی محمد برمیخاست و پس از او ادعای پیامبری میکردو می‌گفت پس از یهود و مسیح فرستادهٔ جدید «خدا» ست و پیروان زیادی هم به مسلکش میگروییدند آن هنگام رای من به ماندن آمیکی که آوردید می‌شد و به نظر شما برای حذف آن خرده می‌گرفتم؛ که چنین هم نیستو بنابراین قیاس این آمیک با مال من مع الفارق است. MAX3000 (بحث) ۲۱ مهر ۱۳۹۴، ساعت ۱۸:۴۱ (ایران) ‏۱۳ اکتبر ۲۰۱۵، ساعت ۱۵:۱۱ (UTC)
شما پرسیدید "به واقع میخاهم بدانم اگر آمیک من راجع به اسلام هم می‌بود ایا چنین جبه‌ای می‌گرفتند؟" بنده هم پرسش شما را، چه قیاس مع الفارق باشد چه نباشد، پاسخ دادم. حتی اگر بنظر شما تضاد اعلام منتسب به حضرت محمد (یعنی خاتم النبیین) با ابراز پیامبری بهاءالله جذابیت آمیکی داشته باشد؛ بازهم متنی که آورده‌اید اصلاً هیچ اشاره‌ای به این تضاد ندارد. تازه بعد از اصلاح و پررنگ کردن وجود چنین تفاوت نظری، نظر اجماعی ویراستاران است که نمایی از کشش ایجاد کردن آن به ما خواهد داد. مثلاً اگر اجماع کاربران آنرا جذاب نداند، معقول نیست که به نظر استثناء تکیه کنیم.--Alborz Fallah (بحث) ‏۱۳ اکتبر ۲۰۱۵، ساعت ۱۶:۵۰ (UTC)
لازم به ذکر است متن بالای من اشاره به اعتراضتان به آمیک ادعای پیامبری بهاالله بود نه این آمیک. اگر نظر شما برای ماندن آن امیک اجماع است همانطور که دیدیم دوستان مطلقا رای به حذف یا ماندن آن ندادند و گمانم نظرات همچنان مساویست .درباره ی این آمیک هم باید بگویم که برای شخص من جذابیت داشت که آنرا قرار دادم.درپاسخ به قیاس شما هم باید بگویم پیامبری محمد در اسلام برای همگان عیان است . اللخصوص طی یک دهه اخیر که دیگر گمان نکنم جایی در دنیا وجود نداشته باشد که مردمانش او را نشناسند.اما بهائیت ب اینصورت نیست و نمیتواند تکراری باشد . با این حال اگر اکثریت عزیزان رایشان برای آن منفیست پس قطع به یقین ماندنش صلاح نیست . MAX3000 (بحث) ۲۲ مهر ۱۳۹۴، ساعت ۱۲:۲۵ (ایران) ‏۱۴ اکتبر ۲۰۱۵، ساعت ۰۸:۵۵ (UTC)
 • درود. جناب MAX3000 عزیز.

۱. مطمئن باشید من بحث هفتهٔ ۴۶ را به طور کامل مطالعه کردم.

۲. هدف اصلی پروژهٔ آمیک‌ها جذب مخاطب و کاربر جدید است. این آمیک یک جمله خبری است به نظر من مطلبی که کنجکاوی کسی را برای دنبال کردن آن برانگیزد ندارد.

۳. من هرگز نگفتم که مخالفت شما بر سر مسائل شخصی است، البته مخالفت دکتر فلاح و یا من و یا بقیهٔ کاربران هم بر سر مسائل شخصی نیست.

۴. لطفاً نگاهی به صفحات بحث ویکی‌پدیا:آیا می‌دانستید که...؟/هفته‌های ۲۰۱۵ (میلادی) و سالهای گذشته بیاندازید. صفحهٔ بحث هفتهٔ ۴۶ از نظر طولانی بودن رکوردار است. به نظر من همین نشان می‌دهد که این آمیک مناقشه‌برانگیز بوده و مناسب نیست.

۵. باز هم از شما همکار عزیز به خاطر همکاری با این پروژه و تمام آمیک‌هایی که نوشتید به نوبهٔ خودم سپاسگزارم. با احترام فراوان RAHA68 (بحث) ‏۱۲ اکتبر ۲۰۱۵، ساعت ۱۶:۵۹ (UTC)

سپاس رهای ارجمند

گویا در بارهٔ جذابیت آن آمیک اتفاق نظر وجود ندارد که به زعم من نیز طبیعیست چرا که اگر ما هر آمیک دیگری را بجای این آمیک در نظر بگیریم و جذابیتش را به رای بگذاریم مطمئن باشید که وضعیت به همین منوال خواهد بود و همواره عده‌ای هستند که به آن رای منفی بدهد و برایشان جذابیتی نداشته باشد. حتی اگر موضوعش حول محور علوم پایه باشد. MAX3000 (بحث) ۲۱ مهر ۱۳۹۴، ساعت ۱۸:۴۱ (ایران) ‏۱۳ اکتبر ۲۰۱۵، ساعت ۱۵:۱۱ (UTC)