ویکی‌پدیا:آیا می‌دانستید که...؟

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
میانبرها:

برای استفاده از آمیک‌ها در صفحات ویکی می توانید از این کد استفاده کنید که به صورت خودکار هر هفته آمیک‌ها را تعویض می‌کند.

{{ویکی‌پدیا:آیا می‌دانستید که...؟/هفته {{#time: W}} }}

پیش از ویرایش[ویرایش]

برای ویرایش درست تر در صفحه پروژه آمیک (آیا میدانستید ک‍ه ...؟) به بایدها و نبایدهای پروژه توجه نمائید:

 1. آغاز هر آمیک با * و سه نقطه و پایان آن با ؟ باید باشد. (*...ــــ؟)
 2. موضوع اصلی هر آمیک باید با دبیره درشت نوشته شده و به مقاله آن در ویکی‌پدیای فارسی پیوند داشته باشد.
 3. موارد مطرح شده در آمیک‌ها باید در مقاله مربوطه نیز موجود باشد.
 4. آمیک‌ها باید برای خوانندگانش شیوا، کاربرپسند و محرک باشد.
 5. آمیک‌ها باید پیوندهای کافی برای پی‌گیری کاربر را در خود داشته باشد.
 6. آمیک‌ها نباید دارای پیوند قرمز باشند. آمیک‌های دارای پیوند قرمز به صفحه نخست راه پیدا نخواهند کرد.
 7. آمیک‌ها نباید بیش از اندازه بلند و طولانی باشند.
 8. آمیک‌ها باید بر پایه منابع معتبر باشند.
 9. امکان تغییر یا حذف مقالات مرجع آمیک‌های انتخاب شده در ویکی‌پدیای فارسی کم یا غیر ممکن باشد.
 10. آمیک‌های انتخاب شده باید بی‌طرف و بدون جهت‌گیری سیاسی و یا مذهبی باشد.
 11. موضوع آمیک‌های انتخاب شده ایجاد کننده دید منفی و مخالف سیاست‌های ویکی‌پدیای فارسی درباره شخص زنده نباشد.
 12. آمیک‌هایی که موضوع کاملا تخیلی دارد باید ترکیبی از دنیای واقعی را نیز در خود داشته باشد.
 13. هرگونه ویرایش کلی آمیک‌های گذشته کاربران باید ابتدا در صفحه بحث پروژه یا هفته مربوطه عنوان شده و در صورت اجماع انجام گردد.
 14. در نگارش آمیک‌ها نباید منابع، پانویس‌ وارد شود.
  • تبصره: فقط یکی از آمیک‌های هر هفته، می‌تواند تصویر داشته باشد. تصویر در سمت چپ و بدون قاب می‌آید و متن آمیک مربوط به آن باید حاوی عبارت «(در تصویر)» باشد.
 15. هرگونه اعتراض برای ایجاد یا حذف آمیک‌ها باید در صفحه بحث هفته مربوطه یا صفحه بحث کاربری پی‌گیری شود.

بایگانی[ویرایش]

نظرخواهی‌ها[ویرایش]

برای مشاهدهٔ سایر نظرخواهی‌ها در ویکی‌پدیا:آیا می‌دانستید که...؟/هفته‌های ۲۰۱۶ (میلادی) نظر دهید.

نظرخواهی برای آیا می‌دانستید که...؟ هفتهٔ ۰۶ [ویرایش]
Winery 042.JPG
نظرها [ویرایش]
 • ابهام. در جمله مربوط به آمیک کنسولگری آمریکا در تبریز، «سابقا» یعنی از کی تا کی؟ Gnosis (بحث) ‏۱۱ ژانویهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۱۸:۱۷ (UTC)
جمله را دوباره نویسی کردم. Gnosis (بحث) ‏۱۱ ژانویهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۱۸:۲۲ (UTC)

@3000MAX، Gnosis، Mahdy Saffar، MRG90: دو جمله پیمان کمپ دیوید و مشهد به اینجا منتقل شد تا فرصت بیشتری برای بحث و جمع بندی فراهم باشد. سابق بحث:بحث ویکی‌پدیا:آیا می‌دانستید که...؟/۲۰۱۶/هفته ۰۴--سید (بحث) ‏۱۸ ژانویهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۰۴:۵۵ (UTC)

به‌نظر من جابه‌جایی آمیک مشهد درست نبوده است. دیدگاهم را در اینجا نوشتم. وهاب (گپ) ‏۱۹ ژانویهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۰۵:۱۱ (UTC)

یکیو نیم دو هفته ای مانده بود تا نوبت آمیک هفته چهارم برسد و اختلاف هم بالا نگرفته بود بزعم من بهتر بود ناگهانی به اینده منتقل نمیشد. @Gnosis: (دلیل آن سخن انور سادات اگر اشتباه نکنم بخاطر حمله به سفارت آمریکا بود) در آمیک دو منبع برای این مقوله ارائه شده که گمانم شما آنرا بررسی ننمودید.متن آمیک کاملا به متن منبع اول وفادار است و هیچ گونه حذفو اضافه ای ندارد.به رغم اختلافات قبلی با مصر در هر صورت خمینی به موجب مصر با اسرائیل "که اولین کشور مسلمان و عرب بود که اینکار رو میکرد" اقدام به قطع رابطه کرده و دلیل اصلی نیز همین مقوله بوده است.علت اشاره به این نکته "... با تصمیم شخصی..." این است که وی باید حداقل نظر سایر دولتمردان وقت را میخواست که اینکار را نکرد و شخصا اقدام به چنین کاری کرد که مطابق شرایط دیکتاتور گریزی آن زمان گرفتن تماما شخصی یک چنین تصمیمی حایز اهمیت است. MAX3000 (بحث) ۲۹ دی ۱۳۹۴، ساعت ۱۰:۲۰ (ایران) ‏۱۹ ژانویهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۰۶:۵۰ (UTC)

من متوجه منظور شما هستم اما این خیلی نیاز به تعبیر و تفسیر دارد و انتظار ندارم عموم کاربران متوجه این تحلیل ها بشوند.--سید (بحث) ‏۱۹ ژانویهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۰۶:۵۳ (UTC)

@3000MAX، Gnosis، MRG90: در خصوص پیمان کمپ دیوید با یک نگاه به مقاله انگلیسی می شه موضوعات جالب تری یافت. مثلا

 • «The first peace framework (A Framework for Peace in the Middle East), which dealt with the Palestinian territories, was written without participation of the Palestinians and was condemned by the United Nations.»
 • «The Camp David Accords also prompted the disintegration of a united Arab front in opposition to Israel and Egypt was subsequently suspended from the Arab League from 1979 until 1989.»


--سید (بحث) ‏۲۴ ژانویهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۱۰:۲۸ (UTC)

@3000MAX، Gnosis، MRG90:من پیشنهاد می کنم آمیک ارائه شده فعلی با کمی اصلاح برای مقاله رابطه ایران و مصر باشد و یکی از دو آمیک فوق برای کمپ دیوید استفاده شود. به نظر کمپ دیوید این قدر موضوع جالب و مهم دارد که آمیک پیشنهادی فعلی در بین ده مورد اول آن نیست. یعنی می توان ده آمیک مهمتر و جالب تر از آمیک فعلی برای کمپ دیوید پیشنهاد کرد.--سید (بحث) ‏۲۷ ژانویهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۰۵:۲۹ (UTC)
موافق با پیشنهاد انتقال شما . MAX بحث ۷ بهمن ۱۳۹۴، ساعت ۱۵:۵۸ (ایران) ‏۲۷ ژانویهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۱۲:۲۸ (UTC)
موافق با انتقال. Gnosis (بحث) ‏۲۷ ژانویهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۱۴:۱۳ (UTC)
@3000MAX: من آمیک کمپ دیوید را تغییر دادم. شما می توانید مقاله رابطه ایران و مصر را ایجاد کنید و آن آمیکی را که قصد داشتید برایش در هفته های آینده بگذارید.--سید (بحث) ‏۲۸ ژانویهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۰۵:۳۳ (UTC)
 • عبدالناصر قارم تقریبا اطلاعاتی بیش از خود آمیک ندارد و به نظر نامناسب است. لطفا مقاله اش را تکمیل بفرمایید.--سید (بحث) ‏۲۶ ژانویهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۰۸:۲۰ (UTC)
درست است که کوتاه است ولی جالب است که طرف هم نظامی است و هم تحصیلات آکادمیک دانشگاهی در زمینه هنر ندارد، اما گران‌ترین و معروف‌ترین هنرمند مفهومی جهان عرب است. Gnosis (بحث) ‏۲۶ ژانویهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۱۴:۱۷ (UTC)
@Gnosis: من که با اصل آمیک مخالفت نکردم. گفتم زشته مقاله اش این قدر ناقصه. دوستان کمی روش کار کنند.--سید (بحث) ‏۲۷ ژانویهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۰۹:۴۳ (UTC)
@Sa.vakilian: تا جایی که شد من یک اطلاعاتی را اضافه کردم. Gnosis (بحث) ‏۲۷ ژانویهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۱۴:۳۶ (UTC)
 • آمیک رانندگی زنان برای مخاطب عام جذابیتی ندارد و اکثریت مردم، این موضوع را می‌دانند. به نظر من به جای قرار دادن مطالب منفی، یک مقدار بهتر باشد روی جنبه‌های مثبت فرهنگ‌ها و مذاهب، کار کنیم. Gnosis (بحث) ‏۲۶ ژانویهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۱۴:۱۲ (UTC)
اما ممکن است دلیلش را ندانند.به همین خاطر علت موضوع را نیز قرار گرفت.با این حال اگر صلاح است روی آن نیز منتظر نظر سایر دوستان باشیم MAX بحث ۷ بهمن ۱۳۹۴، ساعت ۱۵:۵۸ (ایران) ‏۲۷ ژانویهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۱۲:۲۸ (UTC)
 • موافق با آمیک‌های عبدالناصر قارم و ممنوعیت رانندگی زنان( فقط جمله بندی دومی نیاز به کمی تغییر دارد). RAHA68 (بحث) ‏۲۷ ژانویهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۱۳:۱۱ (UTC)
 • موافق با آمیک کمپ دیوید. من در متن کنونی، جبهه‌گیری سیاسی نمی‌بینم. Gnosis (بحث) ‏۲۸ ژانویهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۱۴:۲۲ (UTC)
کاملاً حق با شماست. من به کمپ دیوید قبلی رای منفی داده بودم. RAHA68 (بحث) ‏۲۸ ژانویهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۱۸:۱۰ (UTC)
@RAHA68: آنچه ممنوع است جانبداری سیاسی است و نه نفس سیاسی بودن موضوع. بالاخره کمپ دیوید یک موضوع سیاسی است. «آمیک‌های انتخاب شده باید بی‌طرف و بدون جهت‌گیری سیاسی و یا مذهبی باشد.»--سید (بحث) ‏۲۸ ژانویهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۱۵:۴۹ (UTC)
 • موافق با آمیک کمپ دیوید.با متن فعلی موافقم. RAHA68 (بحث) ‏۲۸ ژانویهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۱۸:۱۰ (UTC)