پتروشیمی خرم‌آباد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
پتروشیمی خرم‌آباد
نوعشرکت سهامی خاص
بنا نهادهشرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران
دفتر مرکزی ایران، خرم‌آباد

پتروشیمی خرم‌آباد در سال۳۳۵۸۶ توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران و با همکاری کنسریوم ایتالیایی تکنیمونت و نارگان[۱] بنیانگذاری شد. این پتروشیمی بخشی از خط لوله اتیلن غرب است. بزرگی این پتروشیمی ۱۳۰ هکتار است و مالکیت این مجتمع به‌طور کامل متعلق به شرکت پتروشیمی باختر است. این مجتمع پتروشیمی هم‌اکنون فعال است.[۲]
به گفته رضارحیمی‌نسب نماینده مردم خرم‌آباد در مجلس شورای اسلامی تا پایان سال ۱۳۸۸ مبلغ ۲۰ میلیون یورو از طریق فاینانس و ۷۰۰ میلیارد ریال از اعتبارات بانک ملی و ۲۱۰ میلیارد ریال از طریق سهامداران برای پیشبرد طرح اختصاص یافته‌است.[۱]

حادثه[ویرایش]

به دلیل عدم رعایت اصول ایمنی[۳] و انفجار در مخزن ۳۰ هزار تنی این پتروشیمی در تاریخ ۱۴ دی ۱۳۹۲ دو کارگر کشته شدند.[۴]

شهرک صنایع پتروشیمی[ویرایش]

حسن روحانی رئیس‌جمهور وقت ایران در خرداد ۱۳۹۳ و پس از بازدید از پتروشیمی خرم‌آباد وعده ساخت یک شهرک صنایع پایین دستی را در کنار این پتروشیمی داد.[۵]

پانویس[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ «پتروشیمی خرم‌آباد در سال ۱۳۹۰ به بهره برداری می‌رسد». پترونت. بایگانی‌شده از اصلی در ۷ نوامبر ۲۰۰۹. دریافت‌شده در ۱۹ دی ۱۳۹۰.
  2. «شرکت پتروشیمی لرسـتان (سهامی خاص)». وب‌سایت شرکت سهامی پتروشیمی باختر. بایگانی‌شده از اصلی در ۵ اوت ۲۰۱۴. دریافت‌شده در ۱۹ دی ۱۳۹۰.
  3. «دلیل انفجار در پتروشیمی [[خرم‌آباد]]، نقض اصول ایمنی بوده است». خبرگزاری کار ایران. ۱۵ دی ۱۳۹۲. دریافت‌شده در ۸ ژانویه ۲۰۱۴. تداخل پیوند خارجی و ویکی‌پیوند (کمک)
  4. «نقش پیمانکار در انفجار مخزن ۳۰ هزار تنی و مرگ دو کارگر در خرم‌آباد». خبرگزاری کار ایران. ۱۵ دی ۱۳۹۲. دریافت‌شده در ۸ ژانویه ۲۰۱۴.
  5. «شهرک صنایع پایین دستی پتروشیمی در خرم‌آباد احداث خواهد شد». پایگاه اطلاع رسانی دولت. ۲۸ خرداد ۱۳۹۳. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۰ ژوئن ۲۰۱۴. دریافت‌شده در ‌۲۰ ژوئن ۲۰۱۴. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازدید= را بررسی کنید (کمک)